Dieta wątrobowa dla psa, kota: najważniejsze zasady [lek wet Piotr Smentek]

Dieta wątrobowa dla psa
Dieta wątrobowa dla psa

Jak ważną rolę odgrywa żywienie w prawidłowym funkcjonowaniu każdego organizmu żywego nie trzeba nikogo zbytnio przekonywać.

Banałem wydać się mogą określenia mówiące, o właściwej, zbilansowanej dawce pokarmowej dostosowanej do wieku, stanu fizjologicznego czy trybu życia zwierzęcia, warunkującej odpowiednie zapotrzebowanie na wszelkie niezbędne składniki żywieniowe i tym samym zapewniające najogólniej pojęty stan zdrowia.

Ogromne koncerny produkujące karmy dla naszych podopiecznych zatrudniają rzesze specjalistów, których rola polega na skomponowaniu odpowiedniej diety a następnie dbaniu nad całym procesem technologicznym aby produkt finalny był jak najlepszej jakości i odpowiednim składzie.

A wszystko to ku uciesze posiadaczy psów i kotów, którzy podając do miski “suche kulki” czy otwierając puszkę mają poczucie dobrze wypełnionego obowiązku względem swych podopiecznych.

Pamiętajmy bowiem, że niezwykle trudno samemu skomponować tak posiłek aby był kompletny pod każdym względem a tym samym dostarczał wszelkich składników pokarmowych.

Firmy żywieniowe wychodzą naprzeciw nie tylko posiadaczom zwierząt zdrowych ale również oferują produkty dla konkretnych grup psów i kotów cierpiących na choroby układowe.

Nie wolno bowiem pomijać roli pożywienia w procesie leczenia schorzeń danego organu czy narządu.

Odpowiedni pokarm nie tylko wspomaga niewydolny narząd ale też zdecydowanie przyspiesza czas dochodzenia do zdrowia a więc skraca okres chorowania.

Warto więc wykorzystując naukową wiedzę zastanowić się jak pomóc choremu zwierzęciu nie tylko stosując odpowiednie ukierunkowane leczenie, ale również wspomagając go właściwym żywieniem o czym postaram się więcej napisać na przykładzie chorób wątroby.

Tabela przedstawiająca najważniejsze składniki zalecane psom i kotom z chorobami wątroby.

Składnik odżywczyZalecenia dietetyczneRekomendowana dawka: piesRekomendowana dawka: kot
Tauryna (%)Tauryna chroni przed cholestazą, dlatego należy zalecać jej suplementację podczas karmienia dietami przygotowywanymi w domu (250-500 mg/dzień). Zaleca się, aby diety dla psów i kotów z chorobami wątroby zawierały przynajmniej 0,1% s.m.0,10,3
Arginina (%)Niedobór specyficznych aminokwasów, takich jak arginina, może odgrywać znaczącą rolę w powstawaniu stłuszczenia wątroby, ze względu na jej zaangażowanie w metabolizm białek.1,5-2,01,5-2,0
Witamina C (mg/kg)Pokarmy dla psich pacjentów z chorobami wątroby powinny zawierać przynajmniej 70 mg witaminy C/kg s.m., a dla kocich 70 do 200 mg/kg s.m. Te zalecenia powinny być ściśle związane z zawartością witaminy E w diecie wątrobowej, gdzie wzajemny stosunek molarny powinien wynosić 1:1.7070-200
Witamina E (IU/kg)Witamina E chroni wątrobę przed uszkodzeniem oksydacyjnym związanym z zatruciem miedzią. Wpływa to na poprawę statusu redox w wątrobie.400500
Opracowanie na podstawie Hand 2010

Do czego służy wątroba?

Wątroba (łac. hepar) jest największym gruczołem organizmu o niezwykle zróżnicowanej wielkości, w zależności od rasy psa/rasy kota, oraz wadze kształtującej się od 125 g do 1350 g u psów i 65 g- 80 g u kotów.

Wyróżniamy jej cztery główne płaty oddzielone od siebie głębokimi wcięciami międzypłatowymi.

Jest narządem intensywnie unaczynionym co przekłada się na ilość krwi docierającej do niej z serca (aż 25% objętości wyrzutowej serca!).

Zdecydowana większość krwi dociera do wątroby poprzez żyłę wrotną doprowadzającą krew z żołądka, jelit, śledziony i trzustki.

Pozostałe zaś 25% krwi, nazywanej też odżywczą pochodzi z odgałęzienia aorty brzusznej czyli tętnicy wątrobowej.

Wątroba położona jest w nadbrzuszu lub przedbrzuszu czyli w okolicy przedniej jamy brzusznej i zbudowana z komórek zwanych hepatocytami.

Odgrywa kluczową i niezastąpioną rolę w organizmie utrzymując stan homeostazy czym warunkuje szeroko pojęte zdrowie. O tym jak wątroba jest istotna świadczy fakt, że bez wątroby żyć nie można a więc jest organem niezbędnym, niezastąpionym, bez którego się umiera.

Uczestniczy w większości przemian metabolicznych i trudno wyobrazić sobie proces trawienia bez jej udziału.

Wykazuje się zdolnościami detoksykacyjnymi bowiem ogromna większość wszelkich transformacji leków, ksenobiotyków czyli substancji obcych i trujących w organizmie wykonywanych jest w jej obrębie.

Magazynuje również:

  • witaminy,
  • tłuszcze,
  • glukozę w formie glikogenu,
  • pierwiastki.

To dzięki wątrobie powstaje z amoniaku mocznik wydalany następnie przez nerki, tutaj tez odbywają się przemian cholesterolu i innych niezbędnych do życia substancji oraz metabolizm leków i ich wydalanie.

Bezsprzecznie też wpływa na stopień odżywienia całego organizmu wydzielając żółć uczestniczącą w procesie trawienia tłuszczy oraz biorąc udział w przemianach białek, węglowodanów, witamin czy żelaza. Wątroba jest głównym i jedynym miejscem syntezy cholesterolu w organizmie.

Chcąc porównywać wątrobę i jej liczne funkcje w organizmie musielibyśmy wyobrazić sobie ogromny, sprawnie zarządzany i świetnie funkcjonujący kompleks przemysłowy, czy ogromną fabrykę z tysiącami równolegle przebiegających i skoordynowanych, skomplikowanych procesów technologicznych.

Taką właśnie niezwykle złożoną strukturą jest nasza wątroba o niezastąpionej roli i dlatego warto dbać o jej prawidłowe funkcjonowanie.

Niewydolność wątroby: objawy

Jednym z objawów chorej wątroby może być brak apetytu
Jednym z objawów chorej wątroby może być brak apetytu

Jak już doskonale wiemy wątroba uczestniczy w całym szeregu procesów trawiennych i pozostaje ściśle związana z przewodem pokarmowym co będzie przekładało się na manifestowane objawy kliniczne w przypadku jej dysfunkcji.

Co niezwykle ważne choroby tego narządu mogą nie od razu wywoływać objawy kliniczne i manifestować się późno co wynika z jednej strony z olbrzymiej rezerwy czynnościowej a z drugiej z niespotykanej powszechnie zdolności regeneracji uszkodzonych hepatocytów.

Oczywiście po przekroczeniu pewnej granicy, w ramach której organizm kompensuje sobie uszkodzenia, symptomy się pojawią choć mogą być one niespecyficzne, zmienne czy słabo na początku wyrażone.

Najczęściej spotkamy więc:

W miarę trwania choroby zwierzęta tracą na wadze co wynika z braku łaknienia oraz nasilonego katabolizmu i zużywania białek ustrojowych.

W przebiegu chorób wątroby możemy mieć owrzodzenia żołądka oraz krwawienia do przewodu pokarmowego czego konsekwencją będą smoliste stolce.

Możemy również zaobserwować nawracające stany gorączkowe, co ma miejsce szczególnie u kotów.

Zaburzenie syntezy czynników krzepnięcia odbywające się w wątrobie będzie dawało większą skłonność do krwawień i wybroczyn widocznych na skórze i błonach śluzowych.

Chyba każdemu człowiekowi, z chorobami wątroby kojarzy się żółtaczka (łac. icterus) związana z niedrożnością przewodów żółciowych i zastojem żółci.

Pojawienie się takich niespecyficznych objawów jak wzmożone pragnienie czy wielomocz może stwarzać wiele trudności diagnostycznych choć jednocześnie wskazywać na problemy dotyczące samej wątroby.

Nie wolno również zapominać o symptomach neurologicznych wskazujących na encefalopatię wątrobową:

  • zmiana osobowości,
  • nerwowość,
  • ślepota,
  • otępienie,
  • niezborność,
  • drżenia włókienkowe mięśni,
  • drgawki.

Widzimy więc jak szeroką gamę, często niespecyficznych objawów może wiązać się z chorobami wątroby i jak w związku z tym trudno na tej podstawie, bez wykonania badań dodatkowych, określić przyczynę choroby i podjąć skuteczne leczenie.

Niemniej jednak odpowiednie postępowanie dietetyczne, szczególnie wcześnie wdrożone może ograniczyć skutki zaburzeń metabolicznych związanych z niesprawną wątrobą, wspomóc jej regenerację a ograniczając objawy kliniczne poprawić komfort chorowania i dochodzenia do zdrowia.

Dieta wątrobowa dla psa i kota

Jak zbilansować dietę dla kota i psa z chorobą wątroby?
Jak zbilansować dietę dla kota i psa z chorobą wątroby?

Po tym krótkim wprowadzeniu teoretycznym dotyczącym funkcji wątroby oraz objawów występujących w jej chorobach zastanówmy się: jak praktycznie pomóc zwierzęciu.

Jak już wspominałem chorobom wątroby towarzyszy niedożywienie białkowo-energetyczne wynikające z zaburzeń w przyjmowaniu pokarmu.

Zwierzęta chore nie mają apetytu a dodatkowo wymiotując nabywają zwyczajnego jadłowstrętu, który dodatkowo pogarsza zaburzenia dotyczące wątroby.

Upośledzone procesy trawienne, zdecydowanie mniejsze przyswajanie składników odżywczych a z drugiej strony wzmożone zapotrzebowanie na energię towarzyszące chorobie, przy jednocześnie ograniczonej syntezie białka skutkowało będzie postępującym chudnięciem i utratą masy białkowej. Jeśli choroba ma charakter przewlekły wychudzenie może przerodzić się w kacheksję, która zawsze znacznie pogarsza rokowanie.

Stres wynikający z dyskomfortu samego chorowania wymaga dostarczenia większej ilości łatwo przyswajalnej energii.

Od czego więc zacząć?

Otóż warto byłoby określić zapotrzebowanie pokarmowe każdego pacjenta indywidualnie, zważyć pacjenta żeby znać “sytuację wyjściową” oraz przeprowadzić ocenę sylwetki zgodnie z systemem oceny BCS (Body Condition Score).

Szczegółowe informacje jak tego dokonać znajdziemy na stronie Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Karmy dla Zwierząt Domowych.

W szacowaniu zapotrzebowania energetycznego powinniśmy uwzględnić 20% nadwyżkę.

Zanim przystąpimy do jakichkolwiek działań należałoby na podstawie wywiadu dietetycznego określić preferencje oraz nawyki żywieniowe naszego pacjenta czyli najkrócej rodzaj i konsystencje pokarmu do którego nasze zwierzę jest przyzwyczajone i które będzie chętnie pobierane.

Powinniśmy także założyć sobie, że nasz podopieczny będzie spożywał 4-6 mniejszych posiłków dziennie co okazuje się o wiele bardziej korzystne niż jeden czy dwa posiłki do syta obciążające przewód pokarmowy.

Szczegóły dotyczące żywienia

Dieta psa i kota chorego na wątrobę
Dieta wątrobowa dla psa i kota

Banałem wydać może się stwierdzenie, że aby zwierzę nie chudło musi pobierać adekwatna ilość pokarmu i energii.

Pokarm powinien cechować się wysoką smakowitością tak aby zachęcić zwierzę do jego spożywania.

Tłuszcze

Jednym ze składników decydującym o smakowitości i atrakcyjności karmy jest tłuszcz.

Karmy dla zwierząt chorych na wątrobę powinny zawierać umiarkowaną ilość tłuszczu:

Koty20-40% suchej masy
Psy10-25% suchej masy

Nie ograniczajmy więc zbytnio ilości tłuszczu w diecie wątrobowej naszych pupili za wyjątkiem współistniejących chorób zaburzających jego wchłanianie.

Zbyt dużo tłuszczu może bowiem skutkować zaburzeniami jelitowymi i biegunką na skutek trudności w trawieniu.

Doskonałym źródłem tłuszczu są średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe (MCFA/MCT z ang. Medium Chain Fatty- Acid/ Medium Chain Triglicerides).

Zostają one łatwo przyswojone przez organizm, jednocześnie ograniczają wydzielanie żółci i lipaz a więc jak najmniej obciążają i tak chorą wątrobę.

Problemem może się okazać ich niezbyt wysoka atrakcyjność smakowa ale w połączeniu z niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi udaje się go rozwiązać.

Żeby pokarm zawierający tłuszcz zwyczajnie się nie popsuł warto stosować kilka posiłków dziennie (4-6) trwających do 30 minut a po tym czasie zabierać miskę. Nie powinno się stosować zasady żywienia “do woli”.

Chore osobniki nie pobierają więcej karmy a wręcz przeciwnie mogą zjadać jej mniej a dodatkowo może ulegać ona zepsuciu zbyt długo leżąc w misce.

Pamiętajmy także, że tłuszcze będąc źródłem niektórych witamin (A, D, E, K) są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego ustroju i stąd niezmiernie ważne ich podawanie w diecie wątrobowej.

Zawartość tłuszczy u zwierząt z chorobami wątroby powinna wynosić około 2-3 g/ kg m.c.

Węglowodany

Drugim niezwykle istotnym składnikiem diety dla zwierząt z chorą wątrobą są węglowodany, które dostarczają energię każdemu organizmowi. Powinny one pokrywać do 45% ogólnego zapotrzebowania energetycznego.

To wątroba jest miejscem gdzie odbywa się proces glukoneogenezy i gromadzenie glikogenu.

W niektórych chorobach wątroby możemy obserwować skoki poziomu glukozy i zjawisko hipoglikemii, czyli niskiego poziomu cukru we krwi (szczególnie u psów).

W takich przypadkach najlepiej podawać zwierzęciu kilka małych posiłków dziennie (co kilka godzin) unikając tym samym zbyt dużych wahań stężenia glukozy we krwi.

Ważny jest także odpowiedni wybór źródła węglowodanów.

I tak najlepiej stosować oczyszczone źródła skrobi ryżowej lub kukurydzianej wzbogaconej włóknem pokarmowym, które znajdziemy w pulpie buraczanej lub w cykorii.

Włókno rozpuszczalne ułatwia bakteriom jelitowym wykorzystywanie azotu obniżając tym samym pH jelit co jest niezwykle korzystne dla zwierzęcia.

Chorobom wątroby może towarzyszyć nadmierne namnażanie się flory bakteryjnej w jelitach czemu możemy przeciwdziałać podając wywar z siemienia lnianego.

Ten starodawny, prosty, domowy sposób wykazuje działanie ochronne na błonę śluzową jelit, a przy tym jest tani i bardzo dobrze tolerowany przez zwierzęta.

Inaczej wygląda metabolizm cukrów u kotowatych, które charakteryzując się ograniczonymi możliwościami trawienia węglowodanów nie tolerują egzogennej glikozy.

Stąd jej ilość powinna być mniejsza i nie przekraczać 35% energii diety.

Dobrym pomysłem wydaje się podawanie kleików czy to ryżowego czy kukurydzianego szczególnie w przypadkach encefalopatii wątrobowej.

Włókno rozpuszczalne powodowało będzie łagodny wzrost poziomu cukru wydłużając dostawy glukozy do komórek.

Każdy posiłek możemy wzbogacić łyżeczką siemienia lnianego.

Frakcje włókna nierozpuszczalnego z kolei zapobiegają zaparciom oraz wchłaniając toksyny ułatwiają ich wydalanie z organizmu.

Powszechnie uważa się że najlepszą karmą dla kotów z chorobami wątroby jest taka z wysoką zawartością włókna rozpuszczalnego i umiarkowana nierozpuszczalnego.

Wykorzystujmy więc raczej wysokosprawne węglowodany obecne w ryżu lub makaronie, które dodatkowo nie rodzą ryzyka encefalopatii wątrobowej.

Białko

Nie sposób zapomnieć też o białku, którego ograniczenie w diecie wątrobowej, szczególnie gdy organizm chudnie i przeważają procesy katabolizmu, może mieć niebezpieczne skutki.

Powinniśmy starać się dostarczyć wysokiej jakości białko cechujące się łatwym przyswajaniem.

Kryteria takie spełniają białka złożone zawarte w mleku i jego przetworach oraz roślinach.

Białka występujące w mięsie nie są zalecane z uwagi na ryzyko rozwoju encefalopatii wątrobowej.

Szczególnie należy wystrzegać się “mięsa czerwonego” (wołowe, wieprzowe) zawierającego duże ilości aminokwasów aromatycznych i tym samym nasilające objawy encefalopatii.

Z kolei białka roślinne czy pochodzące z drobiu i nabiału poprzez dużą ilość aminokwasów rozgałęzionych o budowie łańcuchowej zdecydowanie zmniejszają ryzyko objawów neurologicznych i są zalecane.

Warto także zwiększyć ilość pokarmów zawierających aminokwasy uczestniczące w szlaku ornitynowym a więc taurynę czy argininę.

Pierwszy z nich chroni przed cholestazą czyli zastojem żółci, druga zapobiega stłuszczeniu wątroby.

Zarówno zbyt duża zawartość białka jak i jego zbytnie ograniczanie nie jest korzystne dla chorego na wątrobę zwierzęcia, dlatego zaleca się ustalenie optymalnej dawki poprzez stopniowe zwiększanie zawartości białka tak aby nie wystąpiły objawy encefalopatii.

W warunkach diety domowej może okazać się to trudne do wykonania dla samego właściciela.

Takie ograniczanie danych składników diety może wiązać się z niedoborem niektórych pierwiastków (potas, magnez, fosfor) stąd powinniśmy uzupełniać ich ilość poprzez płynoterapię.

W chorobach wątroby warto ograniczyć zwierzęciu podawanie sodu co zapobiega rozwojowi wodobrzusza, które może występować w zaawansowanych postaciach niewydolności.

Widzimy więc dokładnie jak niezwykle trudno zbilansować odpowiednią dietę dla chorego zwierzęcia tak aby nie doprowadzić do niedoborów i dodatkowo nie pogorszyć funkcjonowania niewydolnej wątroby.

Pamiętajmy także, że każdy przypadek powinniśmy rozpatrywać indywidualnie i nie ma jednej optymalnej diety dla wszystkich chorób wątroby.

Preparaty i suplementy wspierające wątrobę

Suplementy dla psa i kota wspomagające regenerację wątroby
Suplementy dla psa i kota wspomagające regenerację wątroby

Oprócz kluczowych składników diety wymienionych wyżej warto wykorzystać w żywieniu zwierząt z chorą wątrobą także inne składniki mające działanie ochronne czy lecznicze.

Na rynku zoologicznym znajdziemy całą masę suplementów diety zawierających wyciągi roślinne o udokumentowanym działaniu protekcyjnym na wątrobę.

Najpopularniejsze zawierają fosfolipidy pochodzące najczęściej z rzepaku lub soi wspomagające procesy naprawcze, regeneracyjne w wątrobie, a hamując procesy zwłóknienia prowadzące do marskości zwiększają aktywność kolagenozy.

Działanie żółciopędne, odtruwające, przeciwutleniające wykazują z kolei wyciągi z ostropestu plamistego (silimaryna obecna w Silimarolu) czy karczocha.

Silimaryna będąca kompleksem flawonoglikanów posiada działanie antyhepatotoksyczne, stabilizuje funkcje komórek, sprzyja regeneracji miąższu wątrobowego czy pobudza syntezę RNA. Kultowy ludzki Silimarol jest preparatem wszystkim dobrze znanym.

Warto rozważyć również stosowanie roślinnych wyciągów z liści bolbo, kocanki rozmarynu lekarskiego wykazujących właściwości żółciotwórcze, żółciopędne czy ogólnie wzmacniające.

Producenci leków weterynaryjnych oraz suplementów diety oferują nam całą paletę preparatów wspomagających funkcje wątroby np:

  • Hepatiale forte,
  • Silivet,
  • Hepatoforce,
  • Biohepanex,
  • HepaDol,
  • Erato 750,
  • Ornitil Plus i wiele wiele innych.

Witaminy

Warto je suplementować z kilku bardzo prostych powodów. W chorobach wątroby możemy mieć zarówno ich niewłaściwe wchłanianie jak i nadmierne straty z powodu wymiotów czy nadmiernej mikcji (wydalanie moczu) wynikającej z poliurii.

Przeprowadzone badanie naukowe u ludzi wykazały w chorobach wątroby niedobory:

  • witamin z grupy B,
  • ryboflawiny,
  • nikotynamidu,
  • kwasu pantotenowego,
  • pirydoksyny,
  • witaminy B12.

Z analogiczną sytuacja spotykamy się u zwierząt stąd konieczność ich suplementacji, szczególnie w przypadku żywienia dietą domową albo gdy dokarmiamy resztkami ze stołu.

Gotowe, zbilansowane karmy zawierają wystarczająca ilość witamin stąd nie ma konieczności dodatkowego ich podawania.

Pamiętajmy także o witaminie E chroniąca wątrobę przed uszkodzeniem w przypadku zatrucia miedzią lub w chorobach spichrzeniowych oraz przeciwdziałająca procesom stresu oksydacyjnego i działaniu wolnych rodników tlenowych oraz witaminie C.

W chorobach wątroby jako “żywienie wspomagające” powinno stosować się probiotykoterapię czyli suplementy diety liczne na naszym rynku zawierające szczepy bakteryjne charakterystyczne dla mikroflory przewodu pokarmowego psa czy kota (Enterococcus faecium SF 68 NCIMB 10415, np. preparaty weterynaryjne Dolvit Probiotic czy Pro-Kolin +).

Wszelkie te zalecenia dotyczą zwierząt mimo wszystko samodzielnie pobierających pokarm.

Czasem istnieje konieczność żywienia przymusowego co wiąże się z założeniem sondy do żołądka przez która podawany jest pokarm.

Zwierzę takie wymaga najczęściej intensywniejszej opieki weterynaryjnej i choć może się to wydawać dla niektórych niehumanitarne są to działania niezbędne, ratujące życie chorego zwierzęcia.

Przez taki zgłębnik podawane są specjalistyczne pokarmy płynne (papki).

Stosowanie gotowych karm weterynaryjnych dla psów i kotów

Gotowa karma dla kota z chorą wątrobą
Gotowa karma dla kota z chorą wątrobą

Na rynku zoologicznym dostępna jest ogromna ilość gotowych karm, różnych firm, dedykowanych konkretnym stanom chorobowym w tych chorobom wątroby.

Czy warto je wybrać będąc właścicielem chorego zwierzęcia?

Zdecydowanie tak z powodu niewątpliwych korzyści jakie uzyskujemy w sytuacji ich stosowania.

Po pierwsze mamy zbilansowaną karmę, gotową o optymalnym składzie, gotową do podania a więc i wygodną dla opiekuna zwierzaka.

Bilansowanie poszczególnych składników pokarmowych, suplementacja witamin czy substancji o udokumentowanym korzystnym działaniu w warunkach domowych jest procesem niezwykle trudnym, wymagającym niemałej wiedzy dietetycznej.

Zajmuje czas, pochłania środki finansowe i musi być wykonywane systematycznie tak aby jedzenie było świeże.

Gotowe karmy mają tę niewątpliwą przewagę, że wystarczy je nasypać do miski.

Są w formie suchej i mokrej w zależności od preferencji psa czy kota, a przy tym cechują się odpowiednią smakowitością i zachęcają zwierzę do jej spożywania.

Dają gwarancję najlepszego żywienia w przypadku chorej wątroby i ułatwiają proces leczenia.

Podsumowanie

Podsumowując zalecenia dotyczące żywienia w przypadku chorób wątroby powinniśmy traktować jako ogólne gdyż różnią się one w zależności od konkretnej choroby wątroby.

Nieco inne są w przypadku niewydolności będącej konsekwencją zapalenia ostrego a inne w sytuacji encefalopatii wątrobowej.

Nie mniej jednak odpowiednio żywiąc chore zwierzę uzyskujemy niewątpliwie wymierne korzyści.

Skracamy czas powrotu do zdrowia, przyspieszając regenerację miąższu wątroby, a dodatkowo przeciwdziałamy procesowi wyniszczenia czyli kacheksji.

Żywnie w tych przypadkach naprawdę “leczy” i należy stosować je równolegle z prowadzonym procesem podawania chemioterapeutyków.

Oczywiście przestrzegałbym przed samodzielnym wyborem karmy a raczej zalecałbym skonsultowanie się z lekarzem dietetykiem weterynaryjnym.

Bez wątroby żyć się nie da warto więc dbać o nią póki jest zdrowa a gdy zachoruje wspomagać wybierając naturalne, stworzone przez sama przyrodę substancje o znanym od lat działaniu zdrowotnym.

Po przeczytaniu tego artykułu wiesz już dlaczego odpowiednia dieta wątrobowa jest tak ważna w schorzeniach wątroby.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, opublikuj pytania pod artykułem –  odpowiem tak szybko jak to możliwe.

 

Wykorzystane źródła >>

Lekarz weterynarii Piotr Smentek

Lekarz weterynarii Piotr Krzysztof Smentek

Absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW. Specjalista chorób psów i kotów. Specjalista administracji i epizootiologii weterynaryjnej. Pracuję od kilkunastu lat w Całodobowej Lecznicy Weterynaryjnej gdzie zajmuję się szeroko pojętą medycyną zwierząt towarzyszących głównie psów, kotów i gryzoni oraz z weterynaryjnej firmie farmaceutycznej w Dziale Rozwoju gdzie odpowiadam za bezpieczeństwo terapii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
42 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze
Barbara
Barbara

Powtórzę moje poprzednie pytania ,bo mój smartfon trochę nie zapanował nad słownikiem i wyszły banialuki.
Otóż moja kotka rasy maine Coon, 10 lat, ma problemy z trawieniem karmy,szczególnie mokrej. Po zjedzeniu tzw. saszetki zwraca większość, często przy tym krzyczy. Suchą karmę je,ale nie zauważyłam, żeby zwracała. Co jej jest?

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Barbara

Dzień dobry.
Jakie konkretnie saszetki dostaje do jedzenia pupilka? Czy są z takim samym źródłem białka, jak karma sucha? Możliwe, że wymioty po zjedzeniu saszetki są objawem nadwrażliwości na składniki pokarmowe, które są w niej zawarte. Często wymioty tuż po jedzeniu mogą świadczyć o zbyt szybkim spożyciu posiłku, niedokładnym rozdrobnieniu pokarmu. Warto jednak przeprowadzić dokładne badanie pacjenta, aby sprawdzić, czy nie ma innych przyczyn wymiotów. Dobrze byłoby ocenić funkcjonowanie narządów wewnętrznych, wykonując podstawowe badanie krwi. Wymioty mogą sugerować nieprawidłowości w obrębie wątroby, trzustki lub być objawem niewydolności nerek. Innym badaniem, które warto przeprowadzić w takich przypadkach jest szczegółowe USG jamy brzusznej. W trakcie tego badania można zdiagnozować stan zapalny w obrębie żołądka, jelit, który również może spowodować wymioty. Do czasu postawienia szczegółowej diagnozy zrezygnowałabym z podawania mokrej karmy, aby nie prowokować wymiotów.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Agnieszka
Agnieszka

Proszę o pomoc. Suczka 5 lat i 3 miesiące waga 22-25 kg smukłej budowy kochającą bieganie zabawy.Problem rozpoczął się ok
półtora miesiąca temu kiedy na spacerze po bieganiu upadła. Kiedy mąż do niej doszedł już stała i wszystko było ok.Po ok 2 tygodniach po wysiłku fizycznym atak przypominający padaczkę (z utrata przytomności drzeniem i sztywnieniem mięśni) kolejnego dnia to samo ,więc wizyta u weterynarza .Badania słuchowe i temperatura w normie,podanie witaminy B w zastrzyku .Zalecenia lekarza to witamina b kompleks i luminalum unia 100 mg po 1/2 tabletki dziennie .Po 2 dniach po intensywnym przywitaniu gości kolejny atak z utrata przytomnosci ale bardzo krótki (od upadku do wstanie ok 30 sekund) .Na drugi dzień badania krwi…i szok ALAT 299.7 ASPAT 67 .Z morfologii hemoglobina obniżona 10.6 ,hematokryt 32.6 ,MCV 56,MCH 18,3 ,reszta w normie . Dodatkowo dostała antybiotyk na 5 dni i hepatiale forte 1x dziennie oraz sucha karma hepatic.I tydzień bez ataku. Później różnie W jeden dzień utrata przytomności po intensywnym przywitaniu znajomego i w tym samym dniu tzw miekkie łapki po naglym zerwaniu się z miejsca .Jest pilnowana żeby sie nie męczyła ale cóż jest to psiak który kocha sport i jak to stwierdził lekarz ma ADHD . Teraz chodzi na spacery na smyczy żeby nie biegała, męczy ja np wejście po schodach wyżej niż na 2 piętro a jeszcze niedawno wbiegała na 3.w ostatnim tygodniu miała jeden atak z utrata przytomności i sztywnieniem oraz 2 razy tzw miękkie łapki ale bez upadku . Przy tych atakach ma też ciężki oddech takie parskanie. Co do psiej karmy to nic nie zje z puszki a suchą karmę czasem je 3 dni pod rząd a później ze 2 lub 3 dni nie chce ruszyć.Moje pytanie brzmi co mam jej gotowac bo kurczaka z warzywami też 3 dni pod rząd nie chce jeść (oczywiście zawsze codziennie świeży).Dodam że od szczeniaka jest taka na jedzenie ,więc muszę jej tego kurczaka z czymś zamieniać żeby coś jadła . I drugie pytanie, czy leki które dostaje teraz są wystarczające (luminalum ja wycisza w ciągu dnia do tego wit B kompleks i 1x dziennie hepatiale forte). W tym .miesiącu po 20 mamy powtórzyć badania krwi .Na wizycie kontrolnej lekarz po badaniu osluchowym powiedział że z sercem jest dobrze ,i nie ma arytmii . Proszę doradzić czy robić jakieś dodatkowe badania ? Nie wiem co robić proszę o radę .

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Agnieszka

Dzień dobry.
Zawsze warto zrobić szczegółowe USG jamy brzusznej. Podwyższone enzymy wątrobowe mogą świadczyć o zaburzeniach w funkcjonowaniu wątroby, warto by się zatem przyjrzeć, czy z narządem jest wszystko w porządku, czy nie ma żadnego zastoju żółci, czy drogi żółciowe nie są powiększone. Co więcej, problemy z wątrobą mogą mieć bezpośredni wpływ na pojawianie się ataków padaczkowych. Myślę, że dobrze byłoby żeby pupilkę przebadał także neurolog. Tak jak wspomniałam, ataki padaczkowe mogą być powiązane z problemami wątrobowymi, jednak warto wykluczyć przyczyny mózgowe. Jeśli chodzi o karmienie pupilki, przy obecnych wynikach wątrobowych warto wdrożyć do codziennego stosowania karmę typu “hepatiale”, która odciąży wątrobę – specjalistyczne karmy mają dużą zawartość przeciwutleniaczy, obniżoną ilość miedzi oraz białka. Jeśli ataki będą się wydłużały, dobrze byłoby się też zaopatrzyć w preparaty służące do interwencyjnego ich przerywania – proszę porozmawiać o tym ze swoim lekarzem prowadzącym. Do czasu dokładnego zdiagnozowania, pupilka powinna wieść możliwie spokojne życie, bez większego wysiłku i emocji.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Anna
Anna

Witam serdecznie . Mamy psa w typie On . Z końcem marca będzie już 2 letnim dorosłym psem .Od początku miał problemy ze zdrowiem , wzięty ze wsi jako szczeniak 4,5 tygodniowy bo tak chcieli właściciele przeszedł solidne odrobaczanie .Poza zwykłymi pasożytami w ilości ogromnej na psa 4,5 kg ponad 1 kg stracił po odrobaczeniu okazało się że mieszka w nim jeszcze giardia która z sukcesem została wyleczona . Z końcem kwietnia 2018 przeszedł młodzieńcze zapalenie stawów stało się to w kilka godzin po podaniu tabletki na kleszcze nie wiążemy tego z lekiem ale paraliż i gorączka nastąpiły tego dnia kiedy podano preparat więc o tym wspominam , doszło do paraliżu tylnych kończyn ciągnął zad po 2 dniach leczenia znaczna poprawa , od tamtej pory nie zauważyliśmy nawrotu . Usłyszeliśmy że zapalenie może wracać do 2 roku życia .Przy okazji zapalenia pełna diagnostyka i wyszło że ma zawyżone parametry wątrobowe . I tylko one są złe . cała reszta modelowa . Przeszedł wszystkie możliwe badania od usg przez kompleksową krew przy okazji zbadaliśmy serce i wile innych . Wszystko super. to było w maju. Zaczęliśmy mu podawać preparaty na wątrobę , przeszedł na dietę w której warzywa i drób dominował jak się okazało na kurczaka uczulony na indyka mniej ale również . Po 2 mc diety i leków badanie i bez zmian nadal parametry wysokie reszta super. Pies jest mieszanką dwóch typów owczarka przy czym jego matka to też mieszaniec – husky i owczarek wiec ze względu na tylko problem z parametrami wątroby zaczęto nawet myśleć że może to geny jego babci husky bo one podobno mają takie tendencje do wyników wątroby . Pies rozwija sie super jest potężny wazy 45 kg skory do zabawy pełen energii wcale nie widać że ma problemy z wątrobą , wszystkie opisywane objawy od biegunek przez brak apetytu nie pasują do niego jedynie wyniki badań pokazują że nadal jest coś nie tak . Pomysłu już brak co może być przyczyną bo jak wspomniałam badań masa i wszystko jest ok . Mam też pytanie co do karmienia , nienawidzi chrupek a ze względu na uczulenia na kurczaka który pchany jest do większości karm mamy problem . Jedyną karmę hepatic która nie dominuje i kurczak i mu jakoś służy jest Farmina Vet Life Dog Hepatic ale i na nią ostatnio kręci nosem . I zaczynamy mieć znowu problem . Nie cierpi warzyw , gdy mu gotowałam na początku i mieszałam z mięsem a doszłam do perfekcji on nadal próbował z posiłku wybrać tylko mięso .Typowy facet 🙂 . Stąd pytanie , nie podważam autorytetów lekarzy którzy nas prowadzą bo od lat pomagają naszej watasze z sukcesami ale z psem pierwszy raz mamy taki kłopot , brak reakcji na leczenie więc chwilowo nie dostaje żadnych leków bo nie działają i zaczyna robić się problem z karmą.Boję się go przegłodzić z ta wątrobą ale może mogę ? . Może ma Pan jakiś pomysł co się może dziać czy to rzeczywiście taka uroda ? i jaką karmę mogę próbować podawać poza tą która podjemy teraz i by była bez kurczaka ? Ewentualnie co ja mam mu gotować by uzupełnić suche lub je całkiem zastąpić i w jakich ilościach podawać – wagowo , proporcje na dzień , dostaje 3 posiłki dziennie by odciążyć wątrobę . Jest psem który woli mieszkać na podwórku ma strasznie grubą sierść po babce i rodzicach wręcz futro może dlatego woli podwórko jest mu chłodniej ale pomieszkuje też w domu gdy mu się chce . Wiem że nie jestem w stanie tak gotować by dostał wszystko co trzeba . Więc jeśli Pan doktor po tym moim monologu będzie w stanie choć trochę mnie naprowadzić choćby w sensie karm , gotowania i dosmaczania tego co dajemy bo chrupki zaczynają znowu być ,, BE,, będziemy wdzięczni. Mam też jedno pytanie o wen suplementy które przy tej wątrobie mogę mu podawać by wzmocnić stawy . Nie szkodząc .Z góry dziękuję za odpowiedz .Pozdrawiam serdecznie

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Anna

Dzień dobry.
Zaczynając od początku – które konkretnie parametry są podwyższone? I jak bardzo? Rozumiem, że było wykonywane USG wątroby, czy były zauważone w nim jakieś zmiany? Czy pies miewał kiedyś kleszcze? Jeśli chodzi o karmę, odpowiednie dla psów z problemami z wątrobą są karmy niskotłuszczowe, z obniżonym poziomem miedzi. Zazwyczaj zawierają sporo białek roślinnych, co pomaga obniżyć poziom amoniaku we krwi (może powstawać w wyniku niektórych schorzeń). Niestety, z powodu tych parametrów, nie są to karmy smaczne – one mają przede wszystkim obniżać parametry wątrobowe i taką rolę spełniają. Jeśli chce Pani przejść na samodzielne przygotowywanie posiłków, najrozsądniej jest skorzystać z porady dietetyka weterynaryjnego, który ułoży dietę mając na uwadze aktualne wyniki badań krwi Pani pupila. Co do preparatów działających wspomagająco na stawy, proszę wybierać takie, w których “wypełniaczem” nie są oleje, aby nie podrażnić wątroby. Glukozamina, jeden z głównych składników preparatów wspomagających funkcjonowanie stawów bardzo negatywnie wpływa na wątrobę – sugerowałabym zatem dużą ostrożność.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

anna
anna

Witam serdecznie . Tak USG wątroby było wykonywane kilkukrotnie jedyne co wyszło to że są w niej zmiany wskazujące na jakieś zapalenie. Żadnych guzów czy innych zmian. Kleszcze miewał ale również kilkukrotnie robiono wszystkie możliwe testy czy nie są to objawy po kleszczowe. Wykluczono. Co do diety po napisaniu do Państwa napisałam również do kilku dietetyków zwierzęcych czekam na odp. wysłałam im wyniki ostatnie. Co do wyników z końca grudnia 2019 HEMATOKRYT – 56.7 %; MCV 72,2; KERATYNINA 0,6 mg/dl; ALT – 551; AMINOTRANSFERAZ ASPARAGINOWA 325; GLUKOZA 67; ALBUMINY 3,28. Co do karm gotowych suche bojkotowane.

anna
anna
Odpowiedz  anna

Ponownie ja podesłano mi jeszcze opis USG wątroby oto treść : (…) Wątroba powiększona szczególnie lewostronnie
,
miąższ płatów homoechogenny
,
echostruktura prawidłowa
, obrys
regularny,
brzegi zaokrąglone
,
na terenie miąższu wątroby brak zmian ogniskowych
.
Pęcherzyk żółciowy wypełniony
bezechowym płynem
.
Ściana pęcherzyka żółciowego nieco poszerzona w częsci szyjkowej do
2,4
mm grubości o
podwyższonej echogenności
.
Układ naczyń żylnych wątroby w normie
.
Przepływ przez PV
13-19 cm/s; stosunek
Ao/PV – 1,2- 1,3 cm. VCC subiektywnie poszerzona.
Węzły chłonne wnęki wątroby niepowiększone
.
Obraz sugeruje umiarkowaną hepatomegalię na tle zapalenia ostrego
.
Pęcherz moczowy wypełniony bezechowym płynem – średnicy
32mm.
Brak złogów na dnie pęcherza
,
błona śluzowa
niepogrubiała
.
Pęcherz cienkościenny
, transsoniczny.
Okolica trójkąta pęcherza moczowego niezmieniona
.
Moczowody nieposzerzone.
Węzły chłonne biodrowe niepowiększone
.
Gruczoł krokowy niepowiększony
, jednorodny, normoechogenny,
wielkości
30/23 mm, cewka moczowa na terenie
gruczołu nieposzerzona
.
Nerka lewa i prawa o prawidłowym położeniu i kształcie
, o wymiarach :lewa 81/40 mm, 87/36 mm. Budowa korowo-
rdzeniowa nerek zachowana; warstwa korowa nieposzerzona bez cech przebudowy. Miedniczki nerkowe
nieposzerzone bez złogów i cech zastoju
.
Powierzchnia nerek gładka
, torebka niepogrubiona, granica korowo-
rdzeniowa dobrze wyrażona
.
Nadnercza niepowiększone
: lewe 5 mm, prawe 7 mm.
Śledziona o miąższu jednorodnym
, obrys regularny,
normoechogenna bez zmian ogniskowych na terenie miąższu
,
grubości
30 mm.
Trzustka 17
mm na terenie płata lewego nieco powiększona bez cech przebudowy miąższu bez odczynu zapalnego
.
Żołądek z niewielką ilością bezechowego płynu na dnie
,
błona sluzowa równa
.
Ściana o zachowanej budowie
warstwowej nieposzerzona. Odzwiernik bez cech przebudowy.
Ujście kątniczo

ślepo

okrężnicze bez zmian
.
Okrężnica bez uchwytnych zmian
.
Węzły chłonne krezkowe niepowiększone
.
Dwunastnica oraz dalsze odcinki jelit bez cech niedrożności
,
perystaltyka prawidłowa
.
Budowana warstwowa ściany
jelit zachowana.
Węzły chłonne pozaotrzewnowe niepowiększone
.
Główne naczynia jamy brzusznej bez cech zaburzeń krążenia
.
Brak wolnego płynu na terenie jamy otrzewnej(…) Wolałam skopiowac buy nie pokręcić .Pozdrawiam raz jeszcze .

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  anna

Dzień dobry.
Cieszę się, że skontaktowała się Pani z dietetykami zwierzęcymi, myślę, że na podstawie analizy wyników badań krwi pupila, zostanie dobrany odpowiedni plan żywieniowy. Jeśli chodzi o dalsze postępowanie, może warto przemyśleć wykonanie biopsji wycinkowej ze zmienionych partii wątroby? Analiza fragmentu tkanki w laboratorium weterynaryjnym może przynieść odpowiedź, co do przyczyny tak kiepskich wyników. Spytam jeszcze o dość podstawową rzecz, czy w trakcie pobierania próbki krwi pies był na czczo, przez 8 godzin? Jeśli chodzi o choroby odkleszczowe, warto pogłębić diagnostykę o badanie PCR, wykonane z bioptatu powiększonych fragmentów wątroby. Borrelia może występować w postaci narządowej, nie dając pozytywnego wyniku testów wykonanych z próbki krwi pobranej od podejrzanego zwierzęcia. Jeśli wie Pani, że pies miał wielokrotnie kleszcze, a dodatkowo nie wykazuje żadnych niepokojących objawów, może to wskazywać na uśpioną, narządową formę zakażenia tymi drobnoustrojami.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Anna
Anna

Witam,
Czy w przypadku chorej wątroby u psa można dodawać do karmy ostropest i siemię lniane w postaci zmielonych ziaren?

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Anna

Dzień dobry.
Zależy od przyczyny choroby. Ostropest zawiera sylimarynę, która ma działanie żółciopędne, żółciotwórcze. Stosowanie ostropestu najlepiej omówić z lekarzem prowadzącym (istnieje co prawda niewiele przeciwwskazań do stosowania sylimaryny, jednak lepiej się upewnić, czy nie zrobi Pani krzywdy pupilowi). Jeśli chodzi o siemię lniane, w przypadku problemów z wątrobą unikałabym podawania ziaren, nawet jeśli są zmielone. Ziarna lnu zawierają sporo substancji oleistych, które nie są do końca wskazane w schorzeniach wątroby. Lepiej jest podać kisiel z siemienia – zaparzyć je kilka minut w gorącej wodzie i odcedzić. Kisiel działa osłonowo na przewód pokarmowy, jednak może działać nieco przeczyszczająco. Proszę pamiętać, że ważnym elementem terapii w przypadku schorzeń wątroby jest odpowiednia dieta.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

anna
anna

Pies 11 lat które przebiegły bez żadnych problemów ze zdrowiem nawet najmniejszych .4 mies temu epizod napadu sztywności ciała bez drgawek ,obecnie znaczny spadek wagi apatia sygnalizowanie bólu ,niechęć do zabawy .W wynikach alat 650 aspat 300 reszta wyników poprzez morfologię profil nerkowy i szereg innych wszystko prawidłowe nawet można powiedzieć że idealne .DNG .chora wątroba .Pies momentami żwawy kontaktowy za chwilę dosłownie bez życia potyka się o własne łapy .Leczenie antybiotyk -wyszła jeszcze fizykalnie powiększona zapalnie prostata ,jakiś lek na regenerację wątroby jeśli dobrze pamiętam na O …..podawany podskórnie Nospa plus jakiś przeciwzapalny też podskórnie .Wiadomo że trzeba dać czas i szansę na regenerację ale pies dosłownie ma wstręt do jedzenia .Całe życie chimera trzeba było zapraszać do miski do gotowanej wołowny i innych mięs ,udawać że się je samemu i tańczyć przy tym -tak było 11 lat .W reklamie karmy nie zrobiłby kariery ale teraz to już jest tragedia ,karma wątrobowa odwraca się ze wstrętem .Pije wodę .Podaje mu Essentiale max co można jeszcze zrobić ?

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  anna

Dzień dobry.
Wątroba objęta silnym stanem zapalnym jest bardzo bolesna. Z pewnością pies ma prawo czuć się nie do końca dobrze. Dieta, odpowiednio dobrane środki lecznicze, suplementy oraz regularne kontrole stanu zdrowia powinny pomóc w walce ze schorzeniem. Dieta, jaka powinna być stosowana w problemach z wątrobą, powinna być przede wszystkim lekkostrawna, o obniżonej zawartości miedzi, zawierająca przeciwutleniacze. Diety komercyjne, w postaci gotowych karm, często nie są zbyt smaczne, jednak urozmaicanie ich bez konsultacji z dietetykiem zwierzęcym jest zdecydowanie zabronione – jeśli chce Pani podawać psu jedzenie gotowane, proszę skontaktować się właśnie z dietetykiem, który na podstawie wyników badań laboratoryjnych psa ułoży odpowiednią dietę. Rozumiem, że inne przyczyny sztywności chodu zostały wykluczone – pies nie cierpi z powodu zwyrodnień stawów, nie ma problemu z wypadającym dyskiem, ani nie cierpi z powodu chorób odkleszczowych? Wspomniała Pani o badaniach, jednak muszę spytać – zapalenie trzustki zostało wykluczone, tak?
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

anna
anna

Pani doktor ,wyniki wszystkie wyszły dobrze morfologia nerki trzustka elektrolity i szereg innych tylko alat i aspat tragiczne takie jak pisałam ,teraz 3 dni temu -po 2 tyg leczenia pies miał powtarzane alat z 647 spadł na 247 a aspat z 300 na 100 .Czyli tu idzie ku dobremu ale pies jest w gorszej kondycji ,chodzi bez celu jak nakręcony czasami całe noce dzisiaj była pierwsza noc przespana ale boję się już kolejnej ,nie ma apetytu a jeśli zje to za 10 godzin wymiotuje niestrawionym pokarmem ,daje mu zółtko gotowane i mięso z indyka bo tylko to je -jeśli w ogóle cokolwiek ruszy . Lekarz dał mu teraz probiotyki p.o. nadal dostaje zastrzyki na O…..onipural ?na regenerację wątroby co 3 dni s.c. ,kazał też podawać nospa 20 mg .Wygląda okropnie same kości .Stał się też agresywny w stosunku do nas gdzie przez całe życie nie warknął nawet na obcych ,z tym ze to nie jest agresja taka sama z siebie ale jakby nas w 1 chwili nie poznawał ? Ostatnio mąż chciał go przesunąć na kanapie jak spał więc ruszył na niego jak wściekły dobrze ze zdążył odsunąć twarz . Chwilami zachowuje się jak w objawach encefalopatii niezborne ruchy potyka się o schodki po których chodzi od 11 lat ,kołysze mu się głowa jak siedzi ,jest słaby .Są chwile ze poleci do furtki czy za piłeczką ale to są zrywy sekundowe .Lekarz zasugerwał wykonanie mr głowy bo podejrzewa zmiany w mózgu albo guz z racji tego niepokoju i łażenia całą noc .Ale tu musimy jechać do innego miasta więc to nie jest takie na już . Nie pasuje mi to ze wyniki lepsze a pies ledwo żyje .Jutro kupię mu Ortanol 10 i bedę podawać na własną rękę -może to trochę złagodzi ten żołądek ,bo widać że jak zje to go coś muli .Serce się kroi bo widać że jest smutny i patrzy na nas jakby pytał dlaczego tak się czuje chodzi za nami non stop minuta po minucie i na nas patrzy to też jest dziwne .Acha lekarz wielokrotnie badał fizykalnie brzuch i wygląda na to ze nic go nie boli bo nawet nie drgnie ani nie ma obrony mięśniowej .Niestety mieszkam w małym mieście i tu nie ma sprzętów do diagnostyki żeby wiedzieć co jest .Czy objawy niezborności ruchów mogą występować przy takich poziomach alat i aspat ?W zasadzie wciąż są to parametry wysokie bo te pierwsze to była makabra praktycznie chyba już na granicy śmierci ale wydawało się że wtedy był w lepszej formie ?

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  anna

Dzień dobry.
Niezborność ruchowa nie powinna występować przy takich parametrach – cieszę się, że spadają, jednak faktycznie bardzo niepokojący jest stan pupila. Faktycznie, w momentach tak silnej zmiany zachowania, połączonej z agresją, warto zastanowić się nad pogłębionym badaniem neurologicznym, zwłaszcza, jeśli zmiana jest tak nagła. Do czasu podjęcia decyzji co do dalszej diagnostyki, warto jednak przemyśleć podawanie psu preparatów, które podziałają wspomagająco na funkcje mózgu. Wiele starszych psów cierpi z powodu demencji, która objawia się dość podobnie, do opisywanych przez Panią objawów. Preparaty z witaminami z grupy B, albo takie, które rozszerzają obwodowe naczynia krwionośne, usprawniając krążenie, są pomocne w tego typu schorzeniach. Proszę jednak porozmawiać o ich wprowadzeniu ze swoim lekarzem prowadzącym. Co do Ortanolu, proszę pamiętać, że wszystkie leki hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego mogą upośledzać wchłanianie innych preparatów. Ryzykowne jest ich podawanie bez konsultacji z lekarzem, który badał klinicznie psa. Jeśli zdecyduje się Pani na wprowadzenie tego leku, proszę nie podawać go bezpośrednio po posiłku, ponieważ wyhamuje Pani proces trawienia pokarmu- wszak obniża on produkcje soków trawiennych.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

anna
anna

Dziękuję Pani doktor za odpowiedz .Na dzisiaj czyli 11.06 stan psa uległ znacznej poprawie .Od 3 dni nie wymiotuje zjada posiłki oczywiście w swoim czasie jak jemu odpowiada no ale tak było przez całe życie .Daje mu żółtko jajka i chude mięso nic innego nie chce jeść a o karmie gotowej dedykowanej chorej wątrobie to już nie ma mowy ……Śpi ładnie w nocy w dzień nie łazi jak błędny rycerz tylko leży sobie albo śpi na dworze -drzwi są cały czas otwarte więc wychodzi kiedy chce .Interesuje się otoczeniem i nami bo do tej pory te kilka dni nie reagował nawet na męża jak wracał z pracy .Ortanol 10 uzgodniłam z lekarzem oprócz niego dostaje Apto-balance ?w kapsułce i Essentiale 300 .To w domu ,w lecznicy dostał 2 razy jakiś zastrzyk na rozruch żołądka jak to nazwał lekarz i co 3 dzień zastrzyk na regenerację wątroby .Robi ładne qpki .Także być może wreszcie jakoś dojdzie do siebie bo naprawdę -odpukać -te 3 dni jest super .Zaczyna nawet bawić się piłeczką i co robił przez całe życie grajda wszystkie narzuty na kanapie pod naszą nieobecność a od 3 tyg tego nie robił 🙂

ania
ania

nie będąc pewna właściwego odczytania dawkowania witaminy E psu z chorą wątrobą pytam ile I.U dziennie może dostawać pies waga 8.5-9.5 kg . Dziękuję za odpowiedz ( moje pytanie nie wysyła się , otrzymuję komunikat że jest za krótkie )

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  ania

Dzień dobry.
Przede wszystkim należy ustalić jaka jest przyczyna “chorej wątroby”, jak bardzo wyniki enzymów wątrobowych są podniesione, należy wdrożyć leczenie w tym kierunku. Witamina E jest bardzo ważnym antyoksydantem i jest dodawana do większości karm, dostępnych na rynku. Warto zaznaczyć, że karma, która jest przez długi czas otwarta i w której zachodzą procesy jełczenia tłuszczu, traci witaminę E w niej zawartą. Stosując karmę pełnoporcjową, w dawce zalecanej przez producenta, zapewne dostarcza Pani odpowiednią porcję witaminy E dla swojego pupila. Inne jest zapotrzebowanie na witaminę E psów starszych, a inne rosnących, zmienia się też w zależności od dawki wysiłku fizycznego (im większa dawka wysiłku, tym większe zapotrzebowanie na witaminę E). Nie ma jednej, uniwersalnej dawki, która jest odpowiednia dla wszystkich psów, a przy suplementacji witaminy E należy kontrolować jej stężenie w surowicy, aby nie doprowadzić do przedawkowania. Nadmiar witaminy E może skutkować zaburzeniami żołądkowo- jelitowymi, u szczeniąt zaś może hamować wzrost i zaburzać mineralizację kości.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

anna
anna

Dziękuję bardzo za odpowiedż , piesek jest pod opieką pana doktora , czytuję Co w sierści piszczy , gdy czas pozwala , stąd moje pytanie . Latek ma ponad 10 lat , nie wiem ile ponad ponieważ został znaleziony jako młody pies . Jest głównie na barfie któryś rok . Dostaje 40 I.U / dn witaminy E naturalnej Swansona .
Latem 2018 r. w pierwszym w jego życiu badaniu krwi , dwa parametry wątrobowe były zawyżone . Badanie było profilaktyczne gdyż piesek wyglądał na zdrowego , nadal tak jest lecz jeden parametr nie maleje a drugi rośnie .

Anastazja
Anastazja

Dzień dobry, pies rasy chihuahua wiek 1,5 roku jest wnętrem, z powodu bardzo złych wyników tzw. wątrobowych podejrzewano ZWO , często nad ranem wymiotował i nie miał apetytu. Przyjmował Hepatiale forte small breed , a teraz ulgastran i hepaxan. Podczas dokładnego badania USG okazało się , że pies ma wadę genetyczną – brak pęcherzyka żółciowego . ALT 590, AP 219 , AST 221 bilirubina w normie , GLDH 327 GGTP 9,6, mocznik i globuliny w normie.
Jak powinna wyglądać dieta i leczenie psa bez pęcherzyka żółciowego i z takimi wynikami, które kilkukrotnie przekraczają normy.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Anastazja

Dzień dobry.
Rozumiem, że możliwość zespolenia wrotno – obocznego została wykluczona, tak? Pies ma fizjologicznie ukształtowane unaczynienie wątroby? Jeśli chodzi o brak pęcherzyka żółciowego, da się z tym żyć, należy jednak zachować szczególny reżim dotyczący diety pupila. Najłatwiej i najrozsądniej jest podawać karmę typu “hepatiale” – nie obciąża ona wątroby, ma niską zawartość miedzi, zawiera też przeciwutleniacze, które wspomogą funkcjonowanie wątroby. Karmy te mają wysoki udział białka roślinnego w składzie – nie jest to białko tak dobrze strawne, jak zwierzęce, przeciwdziała jednak hiperamonemii, co zdarza się przy problemach wątrobowych. Terapia pupila powinna też obejmować podawanie odpowiednich suplementów, które wspomogą pracę wątroby, regularne kontrolowanie podwyższonych parametrów i płynoterapię, w razie potrzeby.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Anastazja
Anastazja

Dzień dobry, dziękuję za odpowiedź
Z opisu badania “wątroba niepowiększona o miąższu jednorodnym, normoechowym. Unaczynienie płatów prawidłowo wykształcone . Pień żyły wrotnej ok 0,43 cm . Nie uwidoczniono typowego pęcherzyka żółciowego . W ok. Dogrzbietowej ściany odźwiernika , nieznacznie doczaszkowo obserwuje się cienkościenną owalną strukturę o wymiarach 1,1 x0,88×0,78 cm wypełnioną bezechową zawartością . Nie uwidoczniono jednak typowego przewodu pęcherzykowego oraz przewodu żółciowego wspólnego . (…) Podejrzewać można wrodzona chorobę hipoplazję lub ew. Agenezję pęcherzyka żółciowego . Do rozważenia wykonanie dalszej diagnostyki obrazowej – tomografia komputerowa . Poza ww obraz sonograficzny jamy brzusznej prawidłowy .nie zaobserwowano cech mogących świadczyć o zespoleniu wrotno-obocznym” narazie przyjmuje hepaxan , ale zmienię na Tireco , karma zmieniona już na typową hepatic – Brit i Farmona, ponieważ nie zawierają kurczaka . Martwi mnie czy sam brak pęcherzyka żółciowego może powodować aż takie źle wyniki profilu wątrobowego i duże wahania , np. w październiku ALT 950 , w grudniu 80 (brał Hepatiale small breed i zwykła karma) a
teraz 590 po ponad 3 tyg. Brania hepaxanu. Czy tomografia może być faktycznie pomocna w tym przypadku ?
Z góry dziękuję

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Anastazja

Dzień dobry.
Tomografia z dużą dokładnością uwidoczni wszelkie wady i nieprawidłowości w rozwoju Pani pupila. Jeśli zatem istnieją wątpliwości co do słuszności diagnozy, to warto się na tomografię zdecydować. Hipoplazja woreczka może wiązać się z nieprawidłowym ukształtowaniem dróg żółciowych, które odprowadzałyby żółć nagromadzoną w tym organie, zatem mogłoby to wpływać na podnoszenie parametrów wątrobowych. Badanie to wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą. Najpierw trzeba zatem ustabilizować wyniki badań krwi, aby znieczulenie było bezpieczne dla Pani pieska – podniesione parametry wątrobowe mogą wpłynąć na metabolizowanie leków. Jeśli udało się Pani poprzednio zbić parametry wątrobowe, warto wrócić do dokładnie takiego samego schematu postępowania, oczywiście za zgodą lekarza prowadzącego.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Ana.
Ana.

Dzień dobry,
Dziękuję za odpowiedź – niestety praktycznie żaden gabinet nie chciał podjąć się leczenia pupila. Udało mi się dostać do gastro-enterologa, która potwierdziła , że konieczne jest wykonanie tomografii aby wykluczyć zespolenie wrotno-oboczne na poziomie mikro , którego nie mogło wykazać USG oraz biopsja gruboiglowa wątroby ponieważ profil wątrobowy już od dłuższego czasu mimo leków wypada ponad normę. Jedną z podejrzewanych chorób jest choroba spichrzeniowa wątroby.
Zapomniałam dopytać w gabinecie , czy choroby te są wadami/chorobami genetycznymi oraz czy istnieje ogólny sposób leczenia przy chorobie spichrzeniowej , ewentualnie czy istnieje jeszcze jakaś choroba , która może wykazać właśnie biopsja (a nie wykazały badania krwi i USG)?
Czy choroba spichrzeniowa wpływa znacząco na skrócenie długości życia psa ?
Nadmienię, że aktualnie mimo leków i diety wątrobowej próby wątrobowe nie mieszczą się w normach.
Jestem na etapie zbierania środków na tomografię i biopsję, czy poza kreatyniną oraz badaniem krzepliwości krwi zalecane są jakieś wyniki przed ww. badaniami ?
Moje pytania wynikają m.in. z faktu , że pani gastro-enter. nie przyjmuje w tej samej placówce , gdzie możliwe jest wykonanie tych specjalistycznych badań.
Z góry dziękuję za pomoc i opinię, z wielu gabinetów praktycznie zostałam wyproszona z takim “światowym” przypadkiem.
Zapewniam, że każde działanie uzgadniam z weterynarzem i nie leczę sama psa w internecie.

received_426844438596215.jpeg
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Ana.

Dzień dobry.
W przypadku chorób spichrzeniowych głównym elementem leczenia jest dieta i unikanie substancji, które mogą się odkładać w wątrobie. Dietę może opracować Pani dietetyk weterynaryjny lub lekarz weterynarii gastro-enterolog, niektóre karmy weterynaryjne zalecane są do stosowania przy chorobach spichrzeniowych. Jeśli chodzi o biopsję gruboigłową wątroby, może warto przemyśleć pobranie wycinka narządu. Co prawda do tego zabiegu wymagane jest nacięcie powłok, jednak mimo wszystko jest to nieco bezpieczniejsze, niż biopsja gruboigłowa. W czasie zabiegu ewentualne krwawienie będzie od razu dostrzeżone i zahamowane, a większa próbka przesłana do badania histopatologicznego pozwoli na trafniejszą ocenę schorzenia pupila. Przed planowanym znieczuleniem warto skontrolować psa u kardiologa. Młody wiek nie wyklucza schorzeń kardiologicznych i wad serca, dlatego warto się upewnić przed znieczuleniem, że serce pupila jest wydolne. Mam nadzieję, że oba badania przyniosą jakieś rozwiązanie dla Pani pupila.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Jerzy
Jerzy

Dotyczy spr.jamnika króliczego waga 5.4 kg.Ma powiększony obrys brzucha.Je wszystko jest radosna.Po USG stwierdzono powiększoną wątrobę.Inny lekarz stwierdzi że to subiektywne stwierdzenie.Wyniki krwi są ok.Nie na włosów na brzuchu.Stwierdzil inny wet Co sądzić.Je wieczorami o g.18.Raz dziennie.O 12.30 Dostaje kość dentystyczna połowę długości.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Jerzy

Dzień dobry.
To, że pies je raz dziennie tak naprawdę nic nie mówi. Ważne jest jaką ilość jedzenia pupilka otrzymuje – każdy producent karmy zamieszcza na opakowaniu jedzenia gramatury jakie należy podawać psom i przypomnę, że pies powinien otrzymywać ilość jedzenia na wagę, jaką powinien mieć, a nie na taką jaką ma. Powiększony obrys brzucha najczęściej świadczy o otyłości, warto kontrolować masę ciała pupilki. Powiększony brzuch wraz z wyłysieniem skóry na brzuchu może sugerować obecność zespołu Cushinga, jednak najczęściej obserwowane są wtedy podniesione enzymy wątrobowe. Rozumiem, że wykluczono niedoczynność tarczycy, tak? Czy pupilka jest wykastrowana? Wyłysienia na brzuchu i powiększenie zarysu brzucha może sugerować obecność cyst na jajnikach a także ciąży urojonej. Co do kości “dentystycznej”, nie jest to najzdrowsza przekąska. Jeśli chce Pan zadbać o zęby pupilki, dobrze jest przyzwyczaić pieska do codziennego czyszczenia zębów. “Kość” nie zastąpi szczoteczki i regularności w jej stosowaniu.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Grażyna
Grażyna

Dziwne, mój piesek ma stłuszczenie wątroby i nie jest chuda., a wprost przeciwnie. Próbujemy ją odchudzić karmą weterynaryjną ale teraz okazało się ( szkoda że lekarz tego nie powiedział) że ta karma jest nieodpowiednia bo zawiera wieprzowinę. Do czasu przejścia na karmę jadła gotowane udka, piersi z kurczaka, indyka, wołowinę. Nigdy nie chciała karmy, mogła 3 dni nie jeść a nie ruszyła. TRwało zanim uało się zmienić ale jest sukces, tyle że ta wieprzowina. Z drugiej strony nie dziwię się psom, te karmy po prostu śmierdzą. No to jak to jest, wątroba i się chudnie? sama mam stłuszczenie wątroby, i pierwsze co musiałam zrobić to zrzucić pilnie na początek 5kg i przestać jadać po nocach. Moja Sarcia nie jadała po nocach, nie jadała tłustego, mięso gotowane bez skóry i ma stłuszczenie. To pekinka, ważyła 9,2

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Grażyna

Dzień dobry.
Otyłość predysponuje do stłuszczenia wątroby (czyli njapierw pojawia się otyłość, potem stłuszczenie wątroby), jednak nie jest jedyną możliwą przyczyną stłuszczenia – w przypadku innych dysfunkcji prowadzących do stłuszczenia wątroby, choroba narządu może doprowadzić do wychudzenia zwierzęcia (czyli najpierw stłuszczenie, potem wychudzenie). 9 kilogramów jak na pekińczyka to spora nadwaga. Proszę pamiętać, że każdy nadprogramowy kilogram masy ciała u psa, jest jak około 8- 10 kilogramów nadwagi człowieka. Musi Pani dokładnie zaplanować posiłki pupilki, na opakowaniu każdej karmy jest wyliczona dokładnie gramatura, jaką dziennie może zjeść pies. Przy ustalaniu dawki ważne jest, żeby brać pod uwagę masę, którą pies powinien mieć, a nie tą, którą ma obecnie. Należy też zapewnić psu większą dawkę ruchu i aktywności fizycznej. Warto też wprowadzić preparaty, które działają wspomagająco na regenerację wątroby. Wieprzowina używana w suchych karmach jest najczęściej odtłuszczona i hydrolizowana, przez co nie jest niebezpieczna do spożycia dla psa.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Grażyna

Dzień dobry.
Otyłość predysponuje do stłuszczenia wątroby (czyli najpierw pojawia się otyłość, potem stłuszczenie wątroby), jednak nie jest jedyną możliwą przyczyną stłuszczenia – w przypadku innych dysfunkcji prowadzących do stłuszczenia wątroby, choroba narządu może doprowadzić do wychudzenia zwierzęcia (czyli najpierw stłuszczenie, potem wychudzenie). 9 kilogramów jak na pekińczyka to spora nadwaga. Proszę pamiętać, że każdy nadprogramowy kilogram masy ciała u psa, jest jak około 8- 10 kilogramów nadwagi człowieka. Musi Pani dokładnie zaplanować posiłki pupilki, na opakowaniu każdej karmy jest wyliczona dokładnie gramatura, jaką dziennie może zjeść pies. Przy ustalaniu dawki ważne jest, żeby brać pod uwagę masę, którą pies powinien mieć, a nie tą, którą ma obecnie. Należy też zapewnić psu większą dawkę ruchu i aktywności fizycznej. Warto też wprowadzić preparaty, które działają wspomagająco na regenerację wątroby. Wieprzowina używana w suchych karmach jest najczęściej odtłuszczona i hydrolizowana, przez co nie jest niebezpieczna do spożycia dla psa.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Magdalena
Magdalena

Czy aby na pewno ten ryż jest tak wspaniały? zaglądając do tabel wartości odżywczych widzimy, że to praktycznie puste węglowodany. karma, w której pierwszy w składzie jest ryż nie wydaje się być dobrze zbilansowanym pokarmem.

Magdalena
Magdalena

Witam chciałam się poradzić mam 4,5 letniego yorka o wadze 2600 piesek jest na diecie hepatic wyniki wątrobowe są dobre kwasy żółciowe też piesek jest po operacji zespolenie wrotno oboczne ok 1,6 roku temu samopoczucie dobre .Chciałabym wprowadzić jako nagrody taki smaczek Rinti Bitties kaczka ananas kiwi dołączyłam zdj ze składem .Czy mogę to zastosować ?

IMG_20211112_114704.jpg
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Magdalena

Dzień dobry.
Faktycznie, skład tej przekąski wydaje się być całkiem przyzwoity – producent dokładnie opisał jakie są składniki, użyte do produkcji przysmaku. Myślę, że najrozsądniej będzie skonsultować wprowadzenie smakołyku z lekarzem, który opiekuje się pieskiem na co dzień. Jeśli zdecyduje się Pani na podawanie przekąski, proszę zacząć od niewielkiej ilości i zobaczyć, jak pies się po niej będzie czuł. Jeśli po 2-3 dniach po podaniu nie będzie Pani widziała nic niepokojącego, nie pojawi się biegunka ani wymioty, można podać kolejną porcję. Po miesiącu stosowania smakołyków warto wykonać badanie krwi i upewnić się, że nie wpłynęły one w negatywny sposób na wątrobę.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Marta
Marta

Witam.
Mam 8 letniego kota z problemami wątrobowymi. Wynikającymi z tego, że kilka lat temu “zapchał” się kulami włosowymi i trwalo kilka dni nim postawiono diagnozę, a w tym czasie jadł dużo mniej. Kot ma nadwagę więc wątroba ucierpiała.
Od tego czasu kot był na karmie hills ld, a ostatnio zmieniliśmy na Dr Berg Pro Schonkost.
Kot co pół roku ma badania kontrolne, które wychodzą ok.
Ostatnio kontaktowałam się z zoodietetykiem. Pani gdy usłyszała czym karmię kota to nieźle mi nagadała. Chodzi mianowicie o te węglowodany. No i oczywiście o suchą karmę. Dlatego przeszłam na Dr Berga. Jednak jak się okazało w tej puszce też jest ponad 32 % węglowodanów w suchej masie.
Zoodietetyczka powiedziała, że karma powonna być mokra i z obniżoną zawartością tłuszczu, np. Catze Finefood.
Zawartość węglowodanów w podawanych do tej pory karmach zdaniem kociej dietetyczki są zdecydowanie za wysoka, zwłaszcza dla chorej wątroby. Stąd ma być też nadwaga i pojawiające się struwity. ( mocz badany co 6 tygodni). Gdy struwity się pojawiają mam wprowadzać wg zaleceń lekarza do diety kota również hills sď.
Aktualne badania wątroby będę miała za miesiąc.
Nie ukrywam, że jestem już ogłupiała i nie wiem czy mogę podawać kotu Dr Berga skoro ma tyle węglowodanów, które mają szkodzić wątrobie.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Marta

Dzień dobry.
Myślę, że na wstępie warto uściślić o jakie konkretnie problemy wątrobowe chodzi, skoro sama Pani pisze, że wyniki badania krwi wychodzą w granicach norm. Wątroba ma bardzo duże zdolności do regeneracji, nawet przy znacznym podniesieniu parametrów wątrobowych, odpowiednia dieta, suplementy i leki potrafią “doprowadzić” wątrobę do zdrowia. Jeśli kot aktualnie ma problemy związane z funkcjonowaniem wątroby, enzymy wątrobowe są znacząco przekroczone, a sam narząd jest powiększony lub ma widocznie zmienioną strukturę widoczną w badaniu USG, warto podawać pupilowi specjalistyczną karmę. Przypomnę, że diety weterynaryjne znacznie różnią się składem od karm bytowych – mają za zadanie wspomagać terapię, nie zalecałabym ich u zwierząt zupełnie zdrowych. Jeśli jednak Pani pupil jest zdrowym kotem, wyniki są w porządku a na USG nie ma żadnych znaczących zmian w budowie wątroby, faktycznie warto zastosować karmę bytową o dobrym składzie i o obniżonej zawartości tłuszczu. Proszę pamiętać, że najczęściej otyłość wynika z za dużej ilości przyjmowanych kalorii, odchudzając zwierzę należy porcjować i dawkować jedzenie na tą masę ciała jaką pupil powinien mieć, a nie na taką, jaką ma obecnie. Jedzenie warto podawać także w formie zdobyczy, a więc w kuli-smakuli, w macie węchowej (chociaż ona nie do końca dobrze sprawdza się u kotów). Jeśli pupil nie ma problemów kardiologicznych, proszę też zadbać o odpowiednią dawkę wysiłku fizycznego.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Marta
Marta

Dziekuję bardzo. Faktycznie na ten moment nie potrafię powiedzieć na czym te “problemy wątrobowe” polegają. W kolejnym poście wrzucę aktualne badania, które będę miała za 3 tygodnie. Lekarz prowadzący zalecił badania kontrolne co pół roku i wychodzą one cały czas dobrze, ale zalecenie mam nadal karmy weterynaryjnej ponieważ wg lekarza dzięki tej diecie wyniki są ok.
Jednak cały czas martwi mnie ilość węglowodanów w tych karmach. Zwłaszcza po rozmowie z kocim dietetykiem.
Karmy podaję sporo mniej, kot waży 7 kg a dostaje porcję dla kota 5 kg i(jest duzym rudym kocurem). Dwa posiłki dziennie otrzymuje własnie w macie węchowej lub lick macie albo mu ją rzucam by musiał za nią biegać. Niestety waga ani drgnie i widzę, że kot odchodzi niedojedzony.
Dietetyk twierdzi, że to własnie te węglowodany w tej karmie weterynaryjnej tak go “pasą”, “psują” wątrobę nawet zdrowemu kotu i są przyczyną struwitów.
Odezwę się po badaniach, ale na ten moment bardzo bym chciała dowiedzieć się o co chodzi z węglowodanami w kociej weterynaryjnej diecie zdaniem lekarza weterynarii, bo dietetyka już znam.
Pozdrawiam Marta

Agnieszka
Agnieszka

moja kotka ma 1.5roku ma chore serce dopiero co zdiagnozowane poki co nie ma zadnych tabletek mamy tylko obserwowac.jednak kolejna rzecz co wyszła podwyzszone proby watrobowe (zadnych objawow przypadkiem to wyszlo)usg watrowy woreczka zolciowego nerek nic nie wykazaly wszystko jest w porzadku , lekarz zaproponowal biopsje watroby jednak ja sie boje komplikacji, ze sie nie obudzi po zabiegu.zalecil diete karmami hepatic na miesiac i pozniej powtorzyc proby watrobowe 11 dni ladnie jadla te karmy niestety od wczoraj niechce ich tykac juz nie wiem co robic zeby ona zaczela jesc spowrotem jest coraz chudsza ;/

Lekarz weterynarii Weronika Kalinowska
Lekarz weterynarii Weronika Kalinowska
Odpowiedz  Agnieszka

Dzień dobry,
Troska o brak apetytu u kota, jest z Pani strony jak najbardziej zasadna- kot, a szczególnie jego wątroba bardzo źle znosi głodówkę- nawet kilkudniowy niedobór białka i tłuszczu w diecie szybko skutkuje stłuszczeniem wątroby u tego gatunku. Kwestia problemów kardiologicznych powinna być na pewno na bieżąco konsultowana z prowadzącym lekarzem weterynarii, ale również i w tej sprawie koty często pokazują jak wyjątkowymi są zwierzętami- pies z równie zaawansowaną wadą serca co kot nie byłby w stanie funkcjonować bez wsparcia farmakologicznego, kiedy kot wciąż nie daje nic po sobie poznać- nie mniej proponuje regularnie monitorować, czy wada serca Pani pupilki nie pogłębiła się w miedzy czasie na tyle, że leki mogłyby wyraźnie poprawić komfort jej życia ( właściciele kotów z problemami kardiologicznymi często nie widzą wyraźnych zmian w zachowaniu swojego chorego pupila, ale jednak po włączeniu leczenia wspomagającego pracę serca poprawę zwykle określają-„jakby odjąć kotu parę lat”).
Kwestia wzrostu parametrów wątrobowych jest tematem bardzo rozległym i warto wiedzieć, że nie musi stricte zawsze wiązać się z niewydolnością tego narządu. Bezpośrednie badanie miąższu wątroby pobranego drogą biopsji mogłoby jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć chorobę tego narządu. Odczytując sam wzrost takich enzymów jak ALT, ALP w jednorazowym badaniu do końca nigdy nie wiadomo czy zwierzę zawsze miało wysoki poziom danych parametrów, czy boryka się z wrodzoną dysfunkcją wątroby, czy w niedawnym czasie nie przeszło podklinicznego zatrucia chociażby toksynami pleśni z nieprawidłowo przechowywanej karmy bądź po podjadaniu trującego doniczkowego kwiatka. Kotka w tak młodym wieku z podwyższonymi parametrami biochemicznymi może też cierpieć na poważne choroby zakaźne, jak wirusowe zapalenie otrzewnej, nie dające na początku jednoznacznych objawów klinicznych czy toksoplazmozę. Wzrost niektórych enzymów przy problemach z apetytem u kota może zwiastować immunologiczną chorobę zapalną jelit, chłoniaka czy nadczynność tarczycy. Lekarz prowadzący patrząc przez pryzmat podwyższonych parametrów wątrobowych na klinicznie zdrowego na daną chwilę kota potrzebowałby cudownej magicznej kuli, żeby dostrzec skąd dany problem wziął się właśnie u tego, a nie innego osobnika. Warto w momentach załamania apetytu czy spadku kondycji pokazać kotka specjaliście, bo może właśnie w danym momencie ujawnią się kluczowe dla diagnozy objawy, które właściciel nieumyślnie mógłby przeoczyć. Sam fakt, iż wątroba jest dla organizmu głównym filtrem chroniącym przed bakteriami i ich toksynami z krwi- jej dysfunkcja zawsze predysponuje do zakażeń, więc proponuje sprawdzić czy nagłe pogorszenie apetytu nie jest objawem infekcji, z którą osłabiony organizm sam sobie nie radzi. Problem kota niejadka z chorą wątrobą nie może być oczywiście bagatelizowany i po dokładnym badaniu klinicznym, gdy zachowanie diety przez kotka pozostanie Pani największym problemem polecam konsultację z dietetykiem weterynaryjnym, który pomoże dobrać dietę dokładnie pod preferencje Pani kota, z uwzględnieniem jego zapotrzebowania oraz dysfunkcji narządowych- czasem bywa, że dieta nie komercyjna ale specjalnie przygotowana w domu przez właściciela jest lepiej tolerowana przez pupila.
Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia, lek. wet. Weronika Kalinowska, specjalista chorób psów i kotów

Joanna
Joanna

Proszę o pomoc. Kotka, 3780 wagi. 15 lat. Zdiagnozowana niewyd. watroby, przyczyna nieznana. Jska karme, jakiej firmy moge kupowac poza hepatic 2 firm, bo jej nie chce jesc. Czy karmy gastro czy na trzustke, lub dobrych firm, np feringa z drobiem moze byc?
Mam 3 koty i pracuje. To dramat dla mnie, bo trudno upilnowac kotkę, aby ie zjadla z misek pozostalych, o karmieniu co 4 godz nie wzpomne. Na razie je posiekana, ugotowana piers z kurczaka. Co jeszcze moge jej podawac? 2 x dziennie ma wlew z plynu Ringera z 40 ml Duphalyte i co drugi fzien podsje jej Omnipurol.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Joanna

Dzień dobry.
Niestety, w przypadku niewydolności wątroby nieznanego tła, najrozsądniej jest podawać kotu karmę dedykowaną kotom z problemami wątrobowymi, czyli karmę weterynaryjną dla kota hepatic / hepatiale. Nie są to karmy smaczne, bardzo często mija chwila, zanim kot się przekona do zjedzenia swojej porcji. Aby karma była bardziej atrakcyjna dla kota, można ją namoczyć w ciepłym bulionie, albo w ciepłej wodzie. Jeśli ma Pani inne koty w domu, może warto na czas Pani nieobecności oddzielić je od siebie, tak by chora kotka nie mogła wyjadać jedzenia innych kotów. Alternatywą może być wizyta u kociego dietetyka, który na podstawie analizy wyników badań krwi ustali, co kotka może jeść i w jakich ilościach. Jeśli chodzi o terapię, proszę omówić ze swoim lekarzem podawanie suplementów (na przykład heparegen, hepatiale forte, hepaxan), z pewnością nie powinny zaszkodzić, a także środków żółciopędnych, o ile kotka nie ma problemu ze złogami znajdującymi się w drogach żółciowych.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Katarzyna
Katarzyna

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące ACID Balance. Czy może on być długo stosowany, nie spowoduje skutków ubocznych?
Skład: węglan wapnia, węglan magnezu, skrobia, ekstrakt z zielonej herbaty, stearynian magnezu, inulina, ekstrakt
z drożdży.
Dziękuję

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Katarzyna

Dzień dobry.
Preparat Acid Balance powoduje zmniejszenie pH w żołądku, wskazany jest do stosowania przy urazach i uszkodzeniach ściany żołądka, przy zapaleniu żołądka, przy nadkwaśności, refluksie. Nie jest to preparat, który można podawać ot tak sobie, powinien być stosowany wtedy, kiedy jest po temu wskazanie, po ustabilizowaniu stanu zwierzęcia należy zmniejszać dawkę aż do odstawienia produktu. Nie spotkałam się ze skutkami ubocznymi, przy prawidłowym dawkowaniu.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.