Suchy nos u psa: co oznacza ciepły nos [lek wet Magda Zdanowska]

Suchy nos u psa
Suchy nos u psa

W dzisiejszych czasach coraz mniej klientów lecznic weterynaryjnych przychodzi z informacją, że pies jest chory, bo ma suchy nos, także coraz rzadziej słyszymy zdanie: nie, nie ma podwyższonej temperatury, proszę nie mierzyć, bo ma zimny i wilgotny nos.

Jednak nadal wielu opiekunów psów jest przekonanych, że o zdrowiu psa jednoznacznie świadczy jego nos – jeśli jest zimny i mokry zwierzę jest zdrowe i nie gorączkuje, natomiast suchy i gorący nos zawsze jednoznacznie informuje o chorobie.

Nic bardziej mylnego.

Co oznacza suchy nos u psa? Zarówno suchy, gorący nos psa może być zupełnie prawidłowy u zdrowego “jak koń” zwierzęcia, i na odwrót – wilgotny, zimny nosek u psa może być objawem ciężkiej choroby.

Z czego wynika mit suchego nosa u psa?

Z czego wynika mit suchego nosa u psa?
Z czego wynika mit suchego nosa u psa?

Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, ale możliwe, że przyczyną, która wywołała to fałszywe przekonanie jest nosówka – zakaźna choroba, będąca zmorą ubiegłego wieku.

Charakteryzuje się ona między innymi gorącym nosem psa, który później staje się suchy i popękany, jest to tzw. hiperkeratoza lusterka nosa.

Choroba ta w początkowej fazie przebiega z wysoką gorączką, mogącą wysuszać nos Twojego pupila z powodu odwodnienia i powodować, że psi nos jest gorący.

Hiperkeratoza nosa występuje (chociaż nie zawsze) w późniejszym stadium choroby.

Dawniej w Polsce choroby zakaźne psów, głównie młodych, były dniem powszednim w lecznicach weterynaryjnych.

Codziennie zdarzało się co najmniej  kilka — kilkanaście nowych przypadków zachorowań.

Niewątpliwie więc skojarzenie – gorący i suchy nos to choroba — było z nimi związane.

Dlaczego kilkadziesiąt lat temu było tak dużo chorób zakaźnych wśród psów?

Wynikało to z wielu przyczyn. Jedną z nich z był utrudniony dostęp do szczepionek dla psów w komunistycznej Polsce, które były drogie i często dostępne tylko w Pewexie za dolary.

Później szczepionki były obecne w gabinetach weterynaryjnych, niestety powszechność szczepień nie była duża, psy w schroniskach były zaniedbane i nieuodporniane, a zwierzęta kupowane na bazarach i giełdach samochodowych zwykle były chore, nigdy nie odrobaczane i nie szczepione.

Wśród właścicieli świadomość o konieczności szczepień i odrobaczania psów nie była duża, wiele zwierząt nie było poddawanych uodpornieniu.

Dopiero wraz z biegiem lat, edukacją opiekunów zwierząt, poprawą sytuacji w schroniskach oraz zakazem handlu zwierzętami na giełdach, stan zdrowia psów uległ poprawie, odrobaczanie i szczepienia stały się rutynowe, a nosówka i parwowiroza u psa są coraz rzadziej spotykane.

Również skojarzenie suchego, gorącego nosa z chorym psem, krążące wśród właścicieli powoli odchodzi do lamusa, z korzyścią dla zwierząt.

Niestety nadal zdarza się niebezpieczne zwlekanie z przyprowadzeniem chorego psa do lecznicy, bo właściciel ocenia stan zdrowia po psim nosie:

zimny nos = pies jest zdrowy.

Dlaczego psy mają zimny i mokry nos?

Dlaczego nos psa jest zimny i mokry?
Dlaczego pies ma zimny i mokry nos?

Nos psa zbudowany jest w taki sposób, że stan jego nawilżenia jest bezpośrednio związany z rozprowadzaniem po lusterku nosowym łez produkowanych przez gruczoł łzowy, a uchodzących przewodami nosowo-łzowymi na granicy przedsionka jamy nosowej.

Parująca ciecz zgodnie z zasadami fizyki powoduje obniżenie temperatury tkanek.

Tak więc zaburzenia w produkcji i dopływie łez do nosa powodują jego wysychanie.

U psów ras płaskoczaszkowych, takich jak obecnie bardzo popularne buldogi francuskie, mopsy, boston terriery czy boksery, suchy i często spękany nos wiąże się z ich budową anatomiczną.

Pomimo, że psy te są zdrowe ich nosy pozostają suche i ciepłe.

Często u psów ras brachycefalicznych mamy do czynienia z prawidłową produkcją i przepływem łez, ale z powodu ukształtowania kufy zwierzę nie może rozprowadzić łez i śliny po lusterku nosa liżąc go.

Po prostu lusterko nosa jest lekko cofnięte w głąb czaszki i pies nie sięga tam językiem.

Niestety po dłuższym czasie nos staje się popękany, może dochodzić do wtórnych zakażeń.

Warto więc pamiętać o robieniu przymoczek, wystarczy co kilka dni watkę czy gazik z ciepłą wodą przytrzymać na nosku psa przez kilkanaście minut.

Czym smarować suchy nos u psa?

Pomocne są maści nawilżająco-natłuszczające, na przykład:

  • maść tranowa,
  • linomag,
  • maść cynkowa i wiele innych.

Kolejną przyczyną suchego nosa u psów mogą być niedrożne lub wadliwie uformowane kanaliki łzowe co zaburza transport łez poprzez przewody nosowo — łzowe.

Ponadto może dojść do zaburzeń w produkcji łez przez gruczoł łzowy.

Zwykle jednak zupełna niedrożność kanalików lub całkowity brak produkcji łez wiążą się z objawami w obrębie gałek ocznych (nieprawidłowy wypływ, owrzodzenia). Produkcja łez przez gruczoł łzowy ulega również zmniejszeniu podczas snu, a także wraz z wiekiem.

Suchy nos u psa podczas snu nie jest niczym nadzwyczajnym – nie ma nic dziwnego w tym, że jego nos po przebudzeniu jest suchy i ciepły nos czy też, że nos naszego psiego staruszka nie lśni już tak jak dawniej.

Wraz z wiekiem, jeśli zauważymy, że nos u psa seniora jest wysuszony i spękany, należy także stosować odpowiednie kremy czy maści pielęgnacyjne.

Inną przyczyną suchego i ciepłego noska u psa mogą być niesprzyjające warunki otoczenia wysuszające nos, czyli:

  • upał,
  • działająca w domu klimatyzacja,
  • przeciągi,
  • suche i gorące powietrze.

Choroby objawiające się suchym nosem

Choroby objawiające się suchym nosem
Kiedy pies może mieć przesuszony nos?

Warto jednak pamiętać, że suchość nosa faktycznie może towarzyszyć chorobie.

Przy chorobach ogólnych, przebiegających z wysoką gorączką dochodzi do odwodnienia organizmu i wysuszenia nosa, który ponadto przy podwyższonej temperaturze ciała może być ciepły.

Nie mniej jednak zimny nos u psa nigdy nie wyklucza możliwości występowania podwyższonej temperatury ciała i tylko jej zmierzenie za pomocą termometru jest wiarygodne.

Procesy chorobowe mogą dotyczyć tylko samej okolicy nosa, mogą to być stany zapalne, podrażnienia czy poparzenie słoneczne.

Innymi poważnymi zaburzeniami dotyczącymi lusterka nosa powodującymi jego wysuszenie oraz stan zapalny są choroby autoimmunologiczne, na przykład toczeń czy pęcherzyca.

Jednak wówczas poza suchością pojawiają się inne zmiany, na przykład:

  • pęcherze,
  • ropne krosty,
  • silne zaczerwienienia.

Suchy i ciepły nos u psa: kiedy iść do lekarza weterynarii?

Suchy nos u psa: co oznacza ciepły nos [lek wet Magda Zdanowska] ⋆ Co w Sierści Piszczy
Ciepły psi nos?

Jeśli psi nos jest suchy i ciepły oraz obecne są dodatkowe objawy, takie jak:

Jeśli pies ma popękany, wysuszony, odbarwiony, opuchnięty, zrogowaciały nos, sączy się z niego wydzielina czy krew, jego wygląd jest zdecydowanie inny niż do tej pory – idźmy do lekarza weterynarii, mogą to być symptomy zagrażającej zdrowiu psa choroby.

Jeśli jednak jedynymi objawami są suchość nosa i ciepło nosa, a pies zachowuje się zupełnie normalnie, ma apetyt i dobry humor, to najprawdopodobniej jest to stan fizjologiczny i nie mamy powodu do niepokoju.

Oczywiście można wówczas samodzielnie, na wszelki wypadek, zmierzyć psu temperaturę w odbycie.

Prawidłowa temperatura ciała psa to zakres między 38°C a 39°C.

Polecam używać termometrów elektronicznych, ponieważ szklane mogą się złamać.

Nos psa ciepły czy zimny?

Nos psa ciepły czy zimny?
Ciepły i mokry nos

Pamiętajmy, że zawsze, jeśli występują niepokojące objawy, a nasz pies ma zimny i wilgotny nosek, nie wyklucza to choroby.

Każde zachowanie psa będące odstępstwem od normy, szczególnie trwające dłużej niż jeden-dwa dni, powinno nas zaniepokoić, nawet jeśli pies ma mokry nos.

Zawsze kiedy zauważysz ciepły nos u psa warto udać się do lekarza weterynarii na kontrolne badanie stanu zdrowia.

Niech nas nie zwiedzie zatem wilgotny nos, bo jego posiadacz także może być chory.

 

Wykorzystane źródła >>

Lek. wet. Magda Zdanowska

Lekarz weterynarii Magdalena Zdanowska

Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW. Specjalistka chorób psów i kotów. Od kilkunastu lat pracuję w gabinecie weterynaryjnym w Warszawie, opiekując się głównie psami i kotami. Prywatnie właścicielka buldożki Fiony i dwóch kotek – Zuzulki i Fifiutki.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.