PRA u psa: rozpoznanie, objawy, leczenie [zalecenia weterynarza]

PRA u psa
PRA u psa

Posłuchaj wersji audio artykułu:

Postępujący zanik siatkówki (Progressive Retinal Atrophy – PRA) jest grupą chorób o podłożu genetycznym, charakteryzującą się stopniowym osłabieniem wzroku, prowadzącym do całkowitej ślepoty. Pierwsze objawy choroby pojawiają się u zwierząt kilkutygodniowych lub dopiero w wieku dorosłym. Dotychczas jednostkę tę opisano u ponad 100 ras, m.in.:

Przyczyny zaniku siatkówki u psa

PRA jest schorzeniem dziedzicznym, w którego przebiegu mutacje genów odpowiedzialnych za działanie komórek światłoczułych w siatkówce oka, prowadzą do upośledzenia ich funkcji i w konsekwencji stopniowej utraty wzroku. W pierwszej kolejności zanikowi ulegają pręciki – komórki odpowiedzialne za tzw. widzenie nocne, a następnie czopki, dzięki którym zwierzę widzi za dnia oraz rozpoznaje kolory. Choroba u różnych ras dziedziczy się w odmienny sposób. I tak wyróżniamy 4 sposoby:

Objawy PRA u psa

Wyróżniamy dwie postaci choroby – wczesną i późną. W postaci wczesnej objawy kliniczne pojawiają się u zwierząt w wieku kilku tygodni. Najczęściej występuje ona u welsh corgi, seterów irlandzkich oraz owczarków szkockich collie. W postaci późnej zaburzenia wzroku obserwujemy u psów kilkuletnich, najczęściej pomiędzy 4 a 7 rokiem życia. Przeważnie spotykamy ją u pudli, labradorów i cocker spanieli. 

Charakterystyczna dla PRA jest początkowo utrata widzenia jedynie po zmroku. Pies w trakcie wieczornych spacerów może stać się lękliwe, potykać się o przedmioty i wykazywać ogólna niechęć do poruszania się w warunkach słabego oświetlenia. Objawy takie za dnia nie będą występowały w pierwszych stadiach choroby. Gdy z czasem degeneracji ulegną również czopki, wzrok psa będzie się stopniowo pogarszał, aż do jego całkowitej utraty.

PRA rozwija się w obu oczach. Siatkówka ulega ścieńczeniu, a źrenice rozszerzeniu, przez co błona odblaskowa staje się lepiej widoczna, co daje wrażenie świecenia. Z czasem zwyrodnieniu ulega krążek nerwu wzrokowego i rozwinąć się może wtórna zaćma.

Rozpoznanie

Podejrzenie choroby nasuwają dane z wywiadu oraz wynik badania okulistycznego – poszerzona, niereagująca lub słabo reagująca na światło źrenica i zmiany widoczne w badaniu dna oka.

Do diagnostyki PRA wykorzystuje się aparat – elektroretinograf – który umożliwia ocenę reakcji fotoreceptorów siatkówki na bodźce świetlne.

Dostępne są także testy genetyczne (PCR) w kierunku PRA, umożliwiające identyfikację zwierząt chorych oraz nosicieli wadliwego genu.

Zanik siatkówki u psa leczenie

Postępujący zanik siatkówki jest chorobą nieuleczalną. Zwierzętom należy zapewnić odpowiednie warunki bytu i minimalizować sytuacje mogące stanowić zagrożenie dla jego zdrowia, czyli m.in. wyprowadzać psy jedynie na smyczy.

Profilaktyka

W profilaktyce PCR zastosowanie mają jedynie testy genetyczne, które pozwalają na wykrycie mutacji genowej i tym samym wykluczenie z rozrodu zwierząt chorych oraz nosicieli.

Rokowanie

Rokowanie jest ostrożne ze względu na brak możliwości leczenia i postępujący charakter choroby.

Czy PRA u psa można wyleczyć?

Nie, postępujący zanik siatkówki jest chorobą nieuleczalną.

Które rasy są szczególnie narażone na zanik siatkówki?

Rasy szczególnie narażone na zanik siatkówki to jamnik, basenji, golden retriever, owczarek collie, chart, terrier, samoyed.

 

Wykorzystane źródła >>

Lekarz weterynarii Małgorzata Miłosz

Lekarz weterynarii Małgorzata Miłosz

Absolwentka UWM w Olsztynie z 2012 r. Specjalista weterynaryjnej diagnostyki laboratoryjnej. Doświadczenie internistyczne i chirurgiczne zdobywałam w olsztyńskich i bydgoskich przychodniach dla małych zwierząt. Aktualnie mieszkam i pracuję w Krakowie.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze
Justyna
Justyna

Dzień dobry, prowadzę hodowlę seterów szkockich Gordon, otrzymałam pytanie od klientki, czy mogę wykonać badanie PRA moich szczeniaków, mają 3 tygodnie. Czy można u takich małych zrobić badanie? I jeżeli tak, to na czym ono polegałoby? Jeżeli to nie jest problem, to proszę o krótką odpowiedź. Pozdrawiam Justyna Hirsz

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Justyna

Dzień dobry.
PRA można potwierdzić lub wykluczyć robiąc testy genetyczne, z próbki krwi. Lekarz weterynarii, który opiekuje się Pani hodowlą z pewnością pokieruje diagnostyką szczeniąt. Sprostuję jednak drobny błąd w artykule – dr Anna Cisło-Sankowska z instytutu MIMT opracowała terapię, która z powodzeniem hamuje rozwój PRA, nawet gdy zwierzęta tracą wzrok.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.