Flat coated retriever: charakter, pielęgnacja, choroby [lek wet Małgorzata Miłosz]

Flat coated retriever
Flat coated retriever

Historia rasy Flat coated retriever

Flat coated retriever należy do grupy retrieverów wyhodowanych w XIX-wiecznej Anglii wespół z bardziej znanym labradorem i goldenem oraz mniej popularnym curly coated retrieverem.

Rasą wyjściową dla nich wszystkich był nowofundland, a w przypadku flat coated retrievera dodano dodatkowo geny m.in.:

Angielskie słowo “to retrieve” oznacza “odzyskać, odnaleźć” i nawiązuje do zdolności, jaką posiadają psy z tej grupy, a mowa tu o aportowaniu i przede wszystkim myślistwie.

Psy rasy flat coated retriever świetnie nadają się do polowań na ptactwo, gdyż szybko i bezbłędnie odnajdują ustrzelone zwierzę nawet w gęstych krzewach, czy na środku jeziora i przynoszą myśliwemu w zębach, niczym drogocenne trofeum.

To właśnie postęp w tworzeniu różnorodnej broni palnej, który zwiększył skuteczność  trafień, był bodźcem do stworzenia ras niezastąpionych w pracy u boku strzelców.

Największy wkład w wygląd i popularyzację rasy mieli John Hull (właściciel jednych z pierwszych egzemplarzy flatów – suczek “Old Bouncy” i “Young Bouncy”), S.E. Shirley (założyciel brytyjskiego Kennel Clubu, który ujednolicił typ rasy) i H. R. Cooke (właściciel hodowli “Riverside”, który w ciągu 70 lat wypuścił w świat mnóstwo championów).

Dziś psy rasy flat coated retriever użytkowane są przede wszystkim jako towarzysze rodziny i mimo że ich charakter jest równie przyjazny i pocieszny jak labradorów czy goldenów, to trudno jest im się przebić przez blask sławy otaczający ich kuzynów, choć przed laty to właśnie one były najpopularniejszymi z retrieverów.

Inne nazwy rasy flat coated retriever, również nawiązujące do specyficznej, chroniącej przed lodowatą wodą, zimnem i piachem okrywy włosowej to:

  • Wavy-Coated Retriever,
  • Black Wavy Retriever,
  • Smooth-Coated Retriever.

W języku polskim można spotkać się również z przetłumaczoną nazwą rasy brzmiącą gładkowłosy pies aportujący. W skrócie psy te nazywane są po prostu flatami lub FCR.

Według klasyfikacji FCI flat coated retriever należy do grupy 8.

Flat coated retriever charakter

Flat coated retriever to pies o iście złotym sercu. Pies rasy flat coated retriever jest wesoły, pełen energii i entuzjazmu do wszystkich zadań, jakie mu zlecimy.

Jego wewnętrzną misją zdaje się być czynienie innych szczęśliwymi. Najbardziej merdają one ogonami na widok swojego pana, a gdy opiekun jest szczęśliwy, to pies jeszcze bardziej.

Flaty mają bardzo silny instynkt myśliwski i ze wszystkich retrieverów to właśnie one najlepiej sprawdzają się  na polowaniu.

Czujne i cierpliwe w stosunku do dzieci flat coated retrievery idealnie nadają się na psy rodzinne i choć w razie niebezpieczeństwa obronią swoich najbliższych to jednak pilnowanie dobytku czy stróżowanie przy bramie nie będzie raczej dla nich idealnym zajęciem.

Tym bardziej że są dość ufne i wobec obcych raczej zachowują się przyjaźnie, więc mogą być mało skuteczne jako strażnicy.

Z racji tego, że flaty są posłuszne, łatwo się szkolą oraz lubią pracę nosem, wykorzystuje się je także jako psich przewodników dla niewidomych oraz ratowników.

FCR charakteryzują się wysokim poziomem aktywności i w związku z tym potrzebują dużo ruchu.

Sprawdzą się także jako psy sportowe w szczególności w takich dyscyplinach jak obedience, frisbee, tracking, agility, czy rally.

Wygląd flat coated retriever

Opis rasy flat coated retriever
Opis rasy flat coated retriever

Flat coated retriever to pies o proporcjonalnie zbudowanej i harmonijnej sylwetce, masywnej, ale jednocześnie eleganckiej i efektownej.

Wielkość i waga psa rasy flat coated retriever

Wysokość Wysokość w kłębie psa samca wynosi 59 – 61,5 cm, a suki odpowiednio 56,5 – 59 cm.
WagaWaga dorosłego psa to około 27-36 kg, a suki 25-32 kg.

Wzorzec rasy flat coated retriever

Głowa Głowa długa z płaską mózgoczaszką i nie wyraźnie zaznaczonym stopem.
NosLusterko nosowe czarne lub brązowe o dobrze rozwiniętych nozdrzach.
Szczęki Szczęki wydłużone i mocne z kompletem zębów ustawionych w zgryzie nożycowym.
Oczy Oczy w kształcie migdała, barwy orzechowej lub ciemnokasztanowej.
Uszy Uszy małe, opadające, przylegające do głowy.
Szyja Szyja długa, lekko wysklepiona.
Klatka piersiowaKlatka piersiowa szeroka i głęboka z wyraźnym mostkiem. Żebra w środkowej części klatki dobrze wysklepione, w przedniej i tylnej spłaszczone.
Kończyny Kończyny proste i umięśnione. Łapy zwarte o grubych opuszkach.
Lędźwie Lędźwie krótkie i muskularne.
Ogon Ogon prosty, noszony poniżej linii grzbietu lub równo z nią.

Umaszczenie psów rasy flat coated retriever

Okrywa włosowa średniej długości, gęsta i lśniąca.

Włos prosty, może być lekko falisty, dłuższy na uszach, klatce piersiowej, łapach i ogonie.

Umaszczenie czarne lub wątrobiane.

Pielęgnacja i żywienie flat coated retrievera

Średniej długości okrywa włosowa psów rasy flat coated retriever nie wymaga specjalistycznych zabiegów, jedynie standardowego wyczesywania szczotką lub grzebieniem z częstotliwością  nie mniejszą niż raz w tygodniu.

Czesanie pozwoli na usunięcie martwego włosa i zanieczyszczeń oraz pozwoli utrzymać sierść w dobrej kondycji, miękką i błyszczącą dzięki rozprowadzeniu naturalnej łojowej wydzieliny skóry.

Okresowo sprawdzamy czystość zębów i długość pazurów. Psom pływającym częściej zaglądamy do uszu, gdyż wilgoć sprzyja namnażaniu się drożdżaków w kanale słuchowym.

Flat coated retrievery karmić możemy zarówno z wykorzystaniem gotowych karm dla psa, jak i przygotowując posiłki sami w domu.

Psy pracujące i o dużej aktywności fizycznej powinny dostawać odpowiednio więcej pożywienia, by zaspokoić zarówno zapotrzebowanie bytowe jak i zapewnić im dodatkową energię do wykonywania  codziennych czynności.

Flat coated retriever choroby

Histiocytoma skóry

Histiocytoma skórna to łagodny rozrost nowotworowy komórek wywodzących się z naskórka.

U flat coated retrieverów najczęściej występuje u psów w wieku 1 – 2 lat.

Dobrze odgraniczone, bezwłose guzki pojawiają się najczęściej na głowie, tułowiu lub kończynach, a po kilku miesiącach spontanicznie zanikają.

Rozpoznanie opiera się na badaniu cytologicznym, a jeśli chodzi o leczenie, uzasadnionym postępowaniem jest obserwacja zmian do czasu ich zaniku, a w przypadku zmian, które nie ulegną regresji stosuje się metody usunięcia chirurgicznego.

Hemangiosarcoma

Naczyniakomięsak krwionośny, czyli hemangiosarcoma to złośliwy nowotwór wywodzący się z komórek śródbłonka naczyń krwionośnych.

Zmiany mogą pojawić się u psów flat coated retriever we wszystkich narządach, ale najczęściej lokalizują się w:

Objawy kliniczne uzależnione są od narządu objętego procesem chorobowym. Obserwować możemy objawy ogólnoustrojowe, takie jak:

  • osłabienie,
  • brak apetytu,
  • bladość,
  • powiększenie obrysu jamy brzusznej,
  • zaburzenia oddychania,
  • zmiany miejscowe np. w postaci słabo odgraniczonych guzów skórnych przypominających naczyniaki.

Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu zmiany z zachowaniem marginesu tkanek zdrowych lub na usunięciu całego narządu.

Istnieje również możliwość chemioterapii.

Rokowanie jest z reguły niepomyślne, jedynie w przypadku doszczętnego usunięcia guzów umieszczonych w skórze właściwej określa się je jak dobre.

Entropium

Entropium to wada powiek polegająca na wwinięciu się ich do wewnątrz, co powoduje tarcie powierzchni rogówki przez rzęsy i włosy.

W przypadku flat coated retrievera najczęściej mamy do czynienia z entropium powieki dolnej, które pojawia się już u szczeniąt w wieku kilku miesięcy.

Objawy towarzyszące tej wadzie to m.in.:

  • łzawienie,
  • kurcz powiek,
  • wrzody rogówki.

Jedyną metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny.

Ektropium

Ektropium to wada powiek polegająca na wywinięciu się ich zewnątrz, co powoduje częściowe odsłonięcie spojówki.

W przypadku flat coated retrievera najczęściej jest to wada łagodna, która może zaniknąć po osiągnięciu dojrzałości płciowej.

Jeśli nie zaniknie, pozostaje utrzymanie odpowiedniej higieny i nawilżenia spojówek lub korekcja chirurgiczna.

Distichiasis

Distichiasis, czyli dwurzędowość rzęs, to dziedziczna wada, w której obserwujemy dodatkowy  rząd rzęs, wyrastający na wewnętrznej krawędzi powieki.

Rzęsy takie pocierają o powierzchnię rogówki podrażniając ją oraz powierzchownie uszkadzając.

Dochodzi także do wzrostu produkcji łez oraz kurczu powiek.

Leczenie polega na wykonaniu zabiegu krioepilacji lub elektroepilacji, który umożliwia bezpowrotne usunięcie dodatkowych rzęs.

Jaskra pierwotna

Jaskra to choroba oczu polegająca na wzroście ciśnienia wewnątrzgałkowego, co stopniowo prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek siatkówki oka.

Jaskra pierwotna dotyczy obu oczu, a wzrost ciśnienia jest najczęściej wynikiem tzw. zamkniętego kąta przesączania, który utrudnia odpływ cieczy wodnistej.

W przypadku jaskry może wystąpić tzw. ostry atak jaskry, który jest stanem wymagającym niezwłocznej interwencji.

Gałka oczna szybko ulega powiększeniu, jest bolesna, źrenica nie reaguje na światło, a naczynia podtwardówkowe ulegają silnemu przekrwieniu.

Diagnostyka jaskry opiera się w pierwszej kolejności na pomiarze ciśnienia śródgałkowego, którego wartość fizjologiczna nie powinna przekraczać  25mmHg.

Do badania kąta przesączania służy gonioskopia.

Leczenie jaskry obejmuje złożone leczenie farmakologiczne lub postępowanie chirurgiczne.

Mała tarcza nerwu wzrokowego

Mała tarcza nerwu wzrokowego lub też hipoplazja nerwu wzrokowego jest wadą rozwojową związaną ze zmniejszoną ilością aksonów nerwu wzrokowego, czego skutkiem są zaburzenia widzenia.

Dotyczyć może tylko jednego oka lub obydwu na raz.

Rozpoznanie stawia się na podstawie badania dna oka, podczas którego widoczna jest zmniejszona średnica tarczy.

Choroba jest nieuleczalna, a osobniki chore powinny być wykluczane z hodowli.

Dla kogo flat coated retriever będzie idealnym psem?

Dla kogo flat coated retriever będzie idealnym psem?
Dla kogo flat coated retriever będzie idealnym psem?

Flat coated retriever to pies, który ma tak mało kłopotliwy charakter, że można byłoby polecić go praktycznie każdemu.

Flat coated retrievery nazywane są Piotrusiami Panami wśród psów ze względu na ich optymizm, radość życia i beztroskie podejście do większości tematów.

Oczywiście przedstawiciele tej rasy psów mają także swoje wymagania, a podstawowym z nich jest zapewnienie im odpowiedniej ilości ruchu, zatem z grona “każdego” możemy wykluczyć osoby nielubiące zanadto aktywności fizycznej oraz takie, które mają w ciągu dnia niewiele czasu.

Wszelkiego rodzaju biegi, aportowanie, rzucanie frisbee i oczywiście pływanie to ich ulubione sposoby spędzania wolnego czasu.

Flaty są psami bardzo społecznymi i muszą mieć ciągły i bliski kontakt z ludźmi. Mogą być trzymane na posesji,  ale tylko pod warunkiem, że my też tam będziemy i nie pozostawimy zwierzęcia samego.

Jako inteligentne stworzenia szybko znajdą sobie wówczas zajęcie, niekoniecznie takie, które nam się spodoba, gdyż najczęściej związane będzie ono z niszczeniem drogich nam przedmiotów.

FCR dobrze radzą sobie z dziećmi i są również raczej pozytywnie nastawione w stosunku do innych zwierząt. Jeśli dzieci są małe, zabawy z psem powinny być nadzorowane, gdyż sporych rozmiarów czworonóg może niechcący zrobić im krzywdę.

Flaty są psami, które późno dojrzewają, więc przez długie lata zachowują się jak niefrasobliwe szczeniaki, co może być zarówno wadą jak i zaletą.

Są też bardzo przekupne i łase na jedzenie, zatem ten, kto zaoferuje im smaczny kąsek, będzie tymczasowo ich ulubieńcem.

Przedstawiciele tej rasy psów lubią bliski kontakt z człowiekiem więc gdy już wybiegane i zmęczone wpadną do domu, szukają miejsca do odpoczynku, gdzie mogą położyć pysk na naszej ręce albo po prostu wepchnąć się na kolana.

Mimo że są łatwe w ułożeniu to oczywiście nie znaczy, że ułożą się same, dlatego jak każda rasa wymagają socjalizacji w wieku szczenięcym oraz treningu posłuszeństwa opartego na pozytywnych bodźcach.

Najlepszą nagrodą jest oczywiście smakołyk, ale nie pogardzą też nową zabawką

 

Wykorzystane źródła >>

Lekarz weterynarii Małgorzata Miłosz

Lekarz weterynarii Małgorzata Miłosz

Absolwentka UWM w Olsztynie z 2012 r. Specjalista weterynaryjnej diagnostyki laboratoryjnej. Doświadczenie internistyczne i chirurgiczne zdobywałam w olsztyńskich i bydgoskich przychodniach dla małych zwierząt. Aktualnie mieszkam i pracuję w Krakowie.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.