Krwiak ucha u psa: objawy i leczenie [Lek wet Katarzyna Hołownia]

Krwiak ucha u psa
Krwiak ucha u psa

Posłuchaj wersji audio artykułu:

Krwiak ucha u psa | Lek. wet. Katarzyna Hołownia-Olszak

Uszy naszych czworonożnych przyjaciół są bardzo wrażliwe i delikatne. Małżowina uszna jest cienką chrząstką, pokrytą dobrze unaczynioną skórą, jej główne zadanie to ochrona delikatnego kanału słuchowego oraz wzmacnianie odbieranych dźwięków.

Uszy często przekazują nam informacje o emocjach, jakie odczuwa pies – postawione prosto wskazują na czujność, położone nisko – zaniepokojenie, rozstawione na boki świadczą o rozluźnieniu.

Ucho najczęściej odstaje od czaszki, co sprawia że jest szczególnie podatne na wszelkiego rodzaju urazy – łatwo je złapać podczas walki, uderzyć się w nie w trakcie zabawy. W trakcie takich urazów bardzo łatwo dochodzi do wynaczynień w obrębie małżowiny – tak jak wspomniałam, jest bardzo dobrze unaczyniona. Często kończy się to małym siniakiem, jednak w szczególnych przypadkach dochodzi do powstania krwiaka małżowiny usznej u psa.

Przyczyny powstawania krwiaków u psa

Istnieje kilka teorii na temat przyczyny pojawiania się krwiaków małżowiny usznej u psa.

Kiedyś popularne było twierdzenie, że krwiak powstaje w wyniku urazu – podczas uderzenia, gryzienia, lub drapania dochodzi do naruszenia ciągłości naczyń krwionośnych i wylania z nich krwi pod skórę. Jednak obecnie uważa się, że krwiaki są efektem zaburzeń dermatologicznych – przecież u zdrowego psa naczynia krwionośne są bardzo elastyczne i nie pękają z powodu urazów.

W wielu przypadkach warto poszukać przyczyny głębiej i znaleźć powód, dla którego naczynia krwionośne w obrębie małżowiny usznej stały się tak kruche i delikatne.

Predyspozycje

Predyspozycje do schorzenia
Predyspozycje do schorzenia

Tak jak wspomniałam, do powstawania krwiaków małżowiny usznej predysponowane są psy mające problemy dermatologiczne. Krwiaków małżowiny spodziewamy się przy zapaleniu kanału słuchowego, silnej, uogólnionej alergii przebiegającej ze zmianami skórnymi w okolicy głowy.

Często przyczyną krwiaków małżowiny usznej u psa jest obecność świerzbowca drążącego – ten pasożyt powoduje ogromny świąd i stan zapalny zaatakowanej okolicy. Infekcje bakteryjne i ropnie w okolicy ucha również mogą predysponować do wynaczynień w małżowinie.

Jeśli chodzi o zwierzęta, które są szczególnie narażone na powstawanie krwiaków małżowiny usznej, warto wymienić tu wszystkie rasy, które mają duże, zwisające uszy:

Psy cierpiące na wymienione wyżej przeze mnie choroby, miewają krwiaki małżowiny szczególnie często. Ale zdarza się to też u zdrowych zwierząt, żywiołowych i energicznych, które często miewają urazy.

Krwiak ucha u psa objawy kliniczne

Krwiak ucha u psa objawy
Krwiak ucha u psa objawy

Opiekuna zwierzęcia najczęściej niepokoi dziwny wygląd ucha – może być oklapnięte, zwisające lub sterczące w inną stronę niż drugie ucho.

Okolica ucha często jest tkliwa, obrzęknięta i dużo cieplejsza od reszty ciała psa.

Sama małżowina przypomina poduszeczkę, wypełnioną płynem – wyczuwalne jest opuchnięcie i nagromadzona w środku krew. Pies może być niespokojny i wykazywać objawy świądu, jednak dalsze drapanie ucha tylko pogorszy sprawę.

Diagnostyka

Objawy kliniczne, czyli powiększenie małżowiny, jej obrzęk oraz tkliwość okolicy są na tyle charakterystyczne, że zazwyczaj nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych badań w celu potwierdzenia diagnozy.

Gdy małżowina jest bardzo silnie obrzmiała, krwiak jest bardzo mocno wypełniony i twardy, warto wykonać szybkie badanie USG aby upewnić się, że zawartość krwiaka jest płynna i mało zróżnicowana – pozwoli to na wykluczenie ewentualnego rozrostu nowotworowego.

Jeśli nie jest to pierwszy krwiak w życiu psa i regularnie miewa on problemy z wynaczynieniami w obrębie małżowin usznych, warto wykonać podstawowe badanie krwi. Szczególną uwagę należy w nim zwrócić na ilość trombocytów, czyli komórek krwi odpowiedzialnych za jej krzepnięcie.

Dobrze jest też oznaczyć czas krzepnięcia, aby dowiedzieć się, czy ten proces przebiega prawidłowo. Istnieje wiele chorób powodujących zaburzenia krzepnięcia (począwszy od ehrlichiozy, skończywszy na zatruciu trutką na gryzonie), których pierwszym objawem jest powstawanie wybroczyn, krwiaków i wynaczynień krwi, dlatego warto przeprowadzić nieco bardziej szczegółową diagnostykę przy nawrotach schorzenia.

Koniecznie należy sprawdzić stan zdrowia pupila.

Tak jak wspomniałam, jedna z teorii, tłumaczących powstawanie krwiaków małżowiny usznej mówi, że jest to tylko objaw i przyczyny powstania krwiaka należy zawsze szukać nieco głębiej. W trakcie wizyty u lekarza weterynarii warto upewnić się, że pies nie cierpi z powodu stanu zapalnego kanału słuchowego, że nie ma w nim ciała obcego (na przykład kłosa, albo fragmentu trawy), a w przypadku zmian skórnych w okolicy ucha – należy pobrać materiał do badań dodatkowych, ustalić ich przyczynę i wdrożyć konkretne leczenie.

Krwiak ucha u psa leczenie

Krwiak ucha u psa leczenie
Krwiak ucha u psa leczenie

Jest kilka możliwości terapii krwiaków małżowiny usznej u psa.

Jeśli krwiak jest świeży, powstał krótko przed wizytą, a zwierzę nie cierpi z powodu zaburzeń krzepnięcia, można spróbować leczenia niechirurgicznego. Terapia polega na usunięciu nagromadzonej krwi za pomocą kaniuli. Do jamy krwiaka podawane są środki przeciwzapalne (sterydy krótko działające lub długo działające). Dodatkowo, pies powinien przyjmować leki przeciwświądowe lub przeciwbólowe.

Konieczne jest stosowanie kołnierza ochronnego.

Przy masywnych krwiakach, o dużej objętości, po ich opróżnieniu, lekarz może zdecydować o założeniu opatrunku uciskowego. Do wnętrza małżowiny wkładany jest stelaż z rurkowatego przedmiotu, a od zewnątrz ucho jest dość ciasno bandażowane. Nie jest to rozwiązanie idealne – zgnieciona w ten sposób małżowina może sprawiać dyskomfort dla pupila, nie daje też gwarancji sukcesu leczenia.

W przypadku starych krwiaków, lub niepowodzenia w terapii farmakologicznej, gdy krwiak po raz kolejny się odnawia, należy rozważyć interwencję chirurgiczną. Tu również istnieje kilka metod postępowania.

Najpopularniejsze jest wykonanie nacięcia krwiaka, poprowadzonego w kształt litery “S”. Taki kształt rany pozwala na dokładne opróżnienie jamy krwiaka i późniejsze wypłukanie jej z resztek skrzepów.

Ważne jest odpowiednie zamknięcie jamy krwiaka. Nie zamyka się rany pooperacyjnej (krew zbierająca się w okolicy miejsca cięcia musi mieć stały odpływ, aby nie spowodować odnowienia krwiaka po zabiegu), tylko zakłada możliwie dużo szwów przechodzących przez całą jamę krwiaka – im mniej pustej, wolnej przestrzeni na gromadzenie się krwi, tym lepiej. Materiał używany do szycia bardzo często jest niewchłanialny, monofilamentowy, przechodzący na wylot, przez całą małżowinę uszną.

Niektóre źródła zalecają wszycie jałowych koralików, celem lepszego uciśnięcia rany, lub włożenia kawałków kaniuli, wężyka infuzyjnego zamiast koralików. Szwy są zdejmowane po około 20 dniach od wykonania zabiegu.

Zdecydowanie rzadziej wykonuje się nacięcia proste, albo wycięcie fragmentu skóry.

W przypadku interwencji chirurgicznej również bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie opatrunkiem. Ucho musi być lekko uciśnięte, jednocześnie materiał opatrunkowy musi dobrze chłonąć całą krew, która będzie wypływała z rany i odprowadzać ją tak, by nie gromadziła się w kanale słuchowym.

Opatrunek powinien być zmieniany codziennie, aby kontrolować postęp w gojeniu i szybko zareagować, w przypadku rozwijania się infekcji ucha.

Bardzo ważne jest stosowanie leków przeciwbólowych. Dość dyskusyjne jest używanie leków przeciwzakrzepowych w formie żelu lub maści, lub preparatów przyspieszających krzepnięcie.

Bardzo istotne jest jednak zastosowanie leczenia przyczynowego, w myśl teorii, mówiącej że krwiak jest tylko objawem. Co więcej, leczenie takie należy koniecznie zastosować przed zabiegiem chirurgicznym, aby w momencie przeprowadzania zabiegu zwierzę miało już wyleczoną infekcję kanału słuchowego, było odpowiednio zabezpieczone przeciwko pasożytom zewnętrznym lub w razie potrzeby, przyjmowało hipoalergiczną karmę dla psa, w zależności od ustalonej przyczyny.

Zapobieganie krwiakom

Należałoby zadać pytanie CZY da się zapobiec rozwojowi krwiaka małżowiny usznej? Stare powiedzenie mówi “gdybym wiedział, że upadnę położyłbym się”.

Nie da się zapobiec urazom i uderzeniom, powstałym w wyniku zabawy, albo szybkiego biegu. Da się jednak regularnie kontrolować uszy pupila w poszukiwaniu śladów infekcji. Więcej o zapaleniu ucha znajdziecie Państwo w artykule: https://cowsierscipiszczy.pl/zapalenie-ucha-psa/

Tak jak w przypadku większości chorób i schorzeń, ważny jest czas reakcji -– im szybciej krwiak zostanie zauważony, tym większa szansa uniknięcia zabiegu. Stare, zorganizowane krwiaki wymagają interwencji chirurgicznej, a ich terapia jest obarczona możliwością niepowodzenia. Organizm nie lubi pustych przestrzeni, po usunięciu skrzepu z małżowiny, przy zbyt małej ilości szwów albo nieodpowiednim materiale szewnym, bardzo często dochodzi do ponownego wynaczynienia i nawrotu wszystkich objawów.

Krwiak ucha u psa rokowanie

W większości przypadków, rokowanie jest pomyślne.

Zabieg daje większą szansę na pełne wyleczenie, jednak przy świeżym krwiaku warto spróbować metod farmakologicznych przed interwencją chirurgiczną.

Jeśli krwiaki regularnie nawracają, pojawiają się zawsze w tym samym miejscu, należy pogłębić diagnostykę i upewnić się, że wszystkie mechanizmy krzepnięcia działają prawidłowo, a pupil nie cierpi z powodu niedoboru mineralno – witaminowych.

Należy też wtedy przeprowadzić test na choroby odkleszczowe i dokładnie zbadać cały kanał słuchowy, wykonać zdjęcie RTG puszek bębenkowych, oraz przyjrzeć się uzębieniu pupila. W niezwykle rzadkich przypadkach, krwiaki ucha mogą być spowodowane bólem i dyskomfortem w obrębie jamy ustnej (i świądem wywołanym przez stan zapalny dziąseł i policzków).

Po zabiegu chirurgicznym starego krwiaka, może dojść do niewielkiej deformacji małżowiny – ucho może być grubsze, wytworzona blizna może powodować fałdowanie skóry w tej okolicy. Zwykle jest to tylko defekt kosmetyczny, który nie przeszkadza psu w normalnym funkcjonowaniu, jednak gdy deformacja powoduje opadanie ucha i zamknięcie kanału słuchowego, należy zwracać szczególną uwagę na regularność zabiegów kosmetycznych w obrębie uszu – uszy psa powinny być regularnie czyszczone.

Krwiaki małżowiny usznej nie wpływają na zdolność słyszenia psów, jednak czynniki, które je wywołują (czyli wspomniane wyżej stany zapalne kanału słuchowego, przewlekłe infekcje bakteryjne, pasożytnicze, alergie, infekcje skórne) – mogą w przypadku braku leczenia wywołać uszkodzenie słuchu.

 

Wykorzystane źródła >>

lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak

Jestem absolwentką wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Do moich zainteresowań należą medycyna zwierząt egzotycznych, chirurgia oraz onkologia. Obecnie pracuję w gabinecie weterynaryjnym we Wrocławiu. Od zawsze zakochana w kotach, szczęśliwa posiadaczka dwóch przedstawicieli rasy Maine Coon- Chałwy i Kokosa.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
26 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze
robert
robert

Dzien dobry. Trzy dni temu u suni zauważyłem nabrzmiałe ucho. Pojechaliśmy do weta i powiedział zeby stosować masc z heparyna i nie ma sensu ściąganie płynu czy krwi bo najdzie z powrotem. Trochę się martwię czy napewno to ma sens takie leczenie? Sunia widac ze cierpi a ucho jest cały czas gorące.

Anna
Anna

Dzień dobry, moja sunia miesiąc temu miała zabieg usunięcia krwiaka. Ucho zostało przecięte wzdłuż, pozostawiono otwór celem odsączania się płynu. Szwy zostały zdjęte tydzień temu ale przecięcie nie chce się goić 🙁 zastosowano zszywki chirurgiczne i nakazano kupić żel solcoselyr. Gabinet konsultował się z chirurgiem, który powiedział, iż po tym żelu rana może się zasklepić nawet za 2-3 miesiące… czy mój pies musi chodzić w tym kołnierzu tyle czasu? Czy nie ma jakiś opatrunków zabezpieczających to przecięcie?

iza
iza

Witam , mój pies miał wczoraj zabieg na ucho . Jest w kołnierzu i ma opatrunek . Lekarka nic nie mówiła o czyszczeniu . A na zdjęcie opatrunku i kołnierza kazała przyjechać po tygodniu . Nie wyobrażam sobie jak bym miała czyścić psu ucho jak pies nie da się dotknąć . Myśle ze nawet do zdjęcia opatrunku będą musieli ja uspac. Zasatwnawiam się czy taki zabieg był w ogóle konieczny ? Nie wyglądało żeby psa to bolało . I

Aleksandra
Aleksandra

Witam mój labradorek ma krwiaka ucha jest leczny przez weterynarza ,lekarz ściąga płyn z ucha i wstrzykuje steryd ,oprócz tego ma zakładany bandaż uciskowy na chore ucho. Czy mogę wspomóc leczenie naświetlaniem” Lampą Zeptera “? Bardzo mi zależy aby Mu pomóc nie chcemy operacji bo to ostateczność Maxiu ma 11 lat wiele przeszedł w życiu po wzięciu z przytułku był kłębkiem nieszczęścia ,minął prawie rok nim nam zaufał nie chcemy aby cierpiał . Pozdrawiam Aleksandra

Staszek
Staszek

Nasz labrador ok 9 lat miał krwiaka na jednym uchu. Byla tam wyczuwalna krew. Pierwsza wizyta skonczyla sie przekłuciem i spuszczeniem krwi. Temat sie odnowil po kilku dniach. Inny weterynarz zdecydowal ze zrobi zabieg. Psa uspsli usuneli. Miał pełno wacików. Goiło się ladnie ale zbierala sie ciecz lekko czerwona. Lekarz mowil ze to wysiek zspslny dal sterydy zrobil kanalik i kazal sciagac. Na Uchu dalej cos sie zbiera minelo ok 3 tyg od zabiegu i kilka wizyt w tym czasie. Ten drenaz sie zasklepił i nie da sie juz sciagac. Teraz problem ten sam pojawil sie na drugim uchu co robic bo juz nie wiem sam ? Watrobe ma dobre, uczulony na kurczaka ale od zawsze je eukanube dermatosis i jak to pies zawsze cos zwedzi. Czesto miewa stany zapalne ucha srodkowego, malasesia zaczerwienie swiad itp. Co do samego krwiaka to nie drabie sie raczej po uchu.

Sylwia
Sylwia

Dzień dobry.W majówkę zobaczyłam, że pies ma spuchnięte ucho. Zaraz poszłam z pieskiem do weterynarza pani doktor stwierdziła, że jest to krwiak i dostał pies leki cyclonamine i maść aescin. Po tygodniu kontrol po czym była zrobiona cytologia w wyniku widoczne ziarniaki kom stanu zapalnego dodatkowo krople do uszu otomax. Niestety nie ma poprawy. Jedynie piesek daję dotknąć ucho.Cały czas ma ucho smarowanie i zakrapiane. Bardzo się martwię bo to już trwa trzy tygodnie.

Magdalena
Magdalena

Nie zgodzę się nasz Golden miał zabieg j po ściągnięciu opatrunku krwiak pięknie powrócił . Pozbyłam się dopiero smarowaniem heparyna i kasztanowcem . Teraz półtora roku później n drugim uchu to samo , dwa razy miał ściągana krew i nawrócilo ale znacznie mniej za drugim razem . Tera smaruje heparyna bo krwiak pi jakimś czasie ulega zwloknieniu i wchłania się sam . Zabiegi chirurgiczne to lipa i tylko wyciąganie dużej kasy . Zapłaciłam 600 zł za zabieg z lekami chyba z 1000 i bez efektów . Pies ma 8 lat i żadnego zabiegu więcej miał nie będzie na krwiak

Joanna
Joanna
Odpowiedz  Magdalena

Witam, a jaki zabieg miał piesek? Naszemu zrobił się duży krwiak i zaproponowali nam zrobienie z ucha kanapkę, jakaś rurka do środka, na kilka tygodni kołnierz i brak gwarancji, że się nie odnowi. Podziękowaliśmy więc. Drugi weterynarz dał nam antybiotyk na tydzień, aby zmniejszyć krwiak i punkcję, ale jeżeli nie uda się zmniejszyć powiedział, że usunięcie chirurgiczne i szwy. Pozdrawiam Joanna

Ewa
Ewa

Witam,
Ja mam do Pani pytanie również w temacie krwiaków. Jestem wlascicielka 4.5 rocznego owczarka niemieckiego jesteśmy po zabiegu usunięcia krwiaków założono nam klipsa na uchu i przecięcie na wprost. Jesteśmy po ściągnięciu klipsa rana środkowa się goi. Niestety pojawią nam się martwica czubka ucha i miejsc gdzie były założone szwy. Czy często są takie przypadki?

Joanna
Joanna

Dobry wieczór dziś rano zauważyłam zgrubien ie na prawym płatku ucha u psa ,Tofcio ma 12 lat proś,e poradzić co robić?

Piotr
Piotr

Witam, o ONki został wykonany zabieg “koralikowania” ucha w związku z krwiakiem (1,5 miesiąca prób leczenia niechirurgicznego). Pies po zabiegu został wydany z otwartym nacięciem bez żadnego opatrunku (po minucie pół gabinetu było w krwi) z informacją, że kategorycznie nie wolno zakładać opatrunku bo krew musi wypływać, aż do zasklepienia rany. Czy to jest standardowa praktyka i podejście? Ogólnie połowa pyska suni we krwi.

Marta
Marta

Dzień dobry, u mojego psa wystąpił krwiak na uchu, lekarz stwierdził że przyczyną jest uraz, dostał tabletki na krzepnięcie. Po paru dniach została usunięta krew i został założony opatrunek, po 6 dniach opuchlizna wróciła. Nie widać żeby odczuwał ból, nie odczuwa dyskomfortu. To już jest starszy pies i bardzo się stresuję u weterynarza, dlatego mam pytanie czy można mu coś podać żeby krew się sama wchłonęła ( jako że przyczyną był uraz, nie ma alergi itp)?

Joanna
Joanna

Mój 6,5 letni labrador nabawił się krwiaka od uderzenia. Przez prawie miesiąc miał upuszczaną krew z uszka i podawane leki, jednak to nie pomagało więc zadecydowano o operacji. Pierwszym zabiegiem było wszycie drenu: kiedy dren był w uchu było okej, ale po jego zdjęciu sytuacja od razu powróciła. Wtedy lekarz zadecydowała, że zrobią reoperację, tym razem metodą koralikowania. To było tydzień po tygodniu. Szwy z koralikami zostały zdjęte po tygodniu, rana się ładnie wygoiła ale krwiak powrócił na nowo. Czy tydzień to nie był za krótki czas na szwy? Obawiam się, że czeka nas kolejna operacja… Po jakim czasie można znowu spróbować? Strasznie boję się poddawania psa narkozie. Nie było żadnych komplikacji, ale na samą myśl o ponownym usypianiu psa robi mi się niedobrze.

Małgorzata
Małgorzata

Dobry wieczór, jak często należy smarować krwiaka ( odnowił się po ściągnięciu krwi) heparyną aby ulżyć pieskowi?

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.