Klatka kennelowa dla psa: jaką wybrać i kiedy stosować?

Klatka kennelowa dla psa
Klatka kennelowa dla psa

Decydując się na zakup lub adopcję psa, wielu właścicieli chce się do tego jak najlepiej przygotować, aby od samego początku psu niczego nie brakowało. Zaczyna się więc kompletowanie wyprawki – legowisko dla psa, przysmaki dla psa, karma dla psa, kocyk, miski, zabawki.

Coraz częściej pojawiają się opinie, że na liście niezbędnych psich akcesoriów powinna się znaleźć także klatka kennelowa. Mimo, że klatki kojarzą się ludziom z niewolą i zamknięciem, odpowiednio wprowadzona do psiego życia stanie się dla niego azylem, bezpiecznym miejscem i ostoją.

Do czego służy klatka kennelowa?

Do czego służy klatka kennelowa?
Do czego służy klatka kennelowa?

Większość opiekunów czworonogów wie, że ich pupile często szukają jakiegoś ciasnego miejsca do schowania się lub snu, zwłaszcza w czasie, gdy czują się niepewnie. Burza, remont u sąsiada, czy też włączony odkurzacz, to tylko niektóre sytuacje wywołujące lęk u psa, czy też kota.

W razie hałasu, lub niekomfortowej sytuacji, zwierzę szuka miejsca, gdzie będzie się czuło bezpiecznie. Najczęściej wybierane są przestrzenie pod biurkiem, łóżkiem, koty preferują ciasne pudełka – aby mieć kontrolę nad każdym kawałeczkiem wybranego schronienia i w ten sposób ustrzec się przed niebezpieczeństwem.

Ciasne przestrzenie są też poszukiwane przez zwierzęta, które chcą odpocząć, wyspać się i zregenerować – pozwalają poczuć się bezpiecznie i prawdziwie wypocząć, nawet jeśli zwierzę jest lękliwe. Zmniejszają potrzebę czuwania oraz pozwalają zapaść w głębszy sen. Klatka ma zapewnić właśnie taką bezpieczną przestrzeń, schronienie, miejsce odpoczynku, do którego w razie potrzeby pupil może się udać.

Pies odpowiednio przyzwyczajony do klatki kennelowej, będzie ją traktował jako legowisko, miejsce do regeneracji sił. Udanie się do niej jest sygnałem “chcę odpocząć, zostawcie mnie w spokoju”. Z klatki nie powinno się wyciągać zwierzęcia na siłę, drażnić, ani zaczepiać. Jeśli pies jest w niej zamknięty, należy zapewnić mu ciszę i spokój.

Dla kogo będzie odpowiednia?

Klatka kennelowa jest odpowiednia chyba dla wszystkich psów – małych i dużych, psich seniorów i młodszych, pracujących oraz typowych kanapowców. Wszak każdy pies potrzebuje czasem chwili wytchnienia i samotności.

Mitem jest, że klatka nie powinna być wprowadzana dla psów, które spędziły sporo czasu w schronisku dla bezdomnych zwierząt. Wręcz przeciwnie! Klatka zapewnia ograniczony dostęp do bodźców, a odpowiednio wprowadzona do codziennego stosowania stanie się azylem. Psy przebywające w schroniskach, mają zazwyczaj niewielką ilość interesujących bodźców, zatem często potrzebują chwili wytchnienia, zwłaszcza na początku znajomości z nowymi opiekunami. Wbrew pozorom, klatka może im pomóc czuć się bezpiecznie w nowym, nie do końca poznanym otoczeniu.

Klatka kennelowa powinna być wprowadzona już od lat szczenięcych. Odpowiednie wyposażenie (o czym wspomnę za chwilę) sprawi, że młode szczenię będzie chętnie w niej przebywało. Wdrażanie klatki od pierwszych chwil w nowym domu sprawi, że pies będzie wiedział gdzie się schować, schronić w mało komfortowych dla siebie sytuacjach. Warto jednak pamiętać, że klatka dla malucha, powinna być odpowiednio mniejsza.

Klatkę kennelową warto stosować u psów z problemami behawioralnymi, zwłaszcza, jeśli cierpią na lęk separacyjny. W tym miejscu zaznaczę, że nie zastąpi ona terapii behawioralnej, konsultacji ze specjalistami i wielu, wielu godzin pracy z pupilem – ale może stanowić pomoc doraźną. Pomaga się wyciszyć i uspokoić, odzyskać równowagę po stresującym wydarzeniu. W takich przypadkach warto skonsultować wprowadzenie klatki do psiego życia ze specjalistą.

Zaleca się, aby dostęp do klatki kennelowej miały psy startujące w zawodach, konkursach i wystawach. Jest to niewątpliwie stresujące wydarzenie – chociaż są psy, które to uwielbiają. Aby pokazać się z jak najlepszej strony, warto odpowiednio wypocząć i na chwilę uspokoić się przed samym pokazem czy konkursem. W tym celu właśnie należy zapewnić psu dostęp do klatki kennelowej. Chwila spokoju i relaksu może bardzo korzystnie wpłynąć na zestresowanego i pobudzonego pupila.

Klatkę kennelową w wersji podróżnej warto zabrać też na wszelkie wyjazdy. Wiele klatek zmieści się w samochodzie, niektórzy opiekunowie twierdzą, że dzięki klatce pies lepiej znosi podróż, wykazując zdecydowanie mniejsze objawy choroby lokomocyjnej. Należy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu klatki pasami bezpieczeństwa, aby nie stanowiła ona zagrożenia dla psa w przypadku kolizji.

Wiele hoteli i ośrodków wypoczynkowych umożliwia pobyt z czworonogiem, udostępniając legowisko, albo zestaw misek. Warto jednak zapewnić pupilowi jak najbardziej swojskie i domowe warunki, wszak my również często zabieramy swój koc lub poduszkę do hotelu. W otoczeniu swoich zabawek, ulubionego koca oraz w zamkniętej przestrzeni, pies będzie się czuł dużo bardziej komfortowo. Co więcej, klatka uniemożliwi zniszczenie pokoju pod nieobecność opiekunów lub wypróżnienie się w nieodpowiednim miejscu.

 Jak wybrać klatkę kennelową?

 Jak wybrać klatkę kennelową?
Jak wybrać klatkę kennelową?

W internecie oraz wielu sklepach zoologicznych, wybór klatek kennelowych jest ogromny. Jak zatem wybrać idealną, odpowiednią dla naszego psa?

Idealna klatka kennelowa powinna być dopasowana do wielkości pupila. Wiadomo, że klatka dla owczarka niemieckiego musi być większa niż klatka dla maltańczyka. Pies powinien móc swobodnie wejść do klatki, obrócić się i położyć. Nie powinien mieć możliwości biegania w niej ani skakania.

Za duża klatka może nie zapewnić psu uczucia bezpieczeństwa –ma ona przecież stanowić ograniczoną przestrzeń. Za mała klatka sprawi, że pies nie będzie mógł się wygodnie w klatce ułożyć, może też być przyczyną uszkodzeń skóry, otarć.

Wybór materiału budującego klatkę powinien być dostosowany do charakteru oraz żywiołowości psa. Jeśli pupil jest spokojny, niechętny do niszczenia rzeczy, a klatka ma być dla niego ostoją i miejscem wypoczynku, można skusić się na materiałowy model. Jest on jednak trudniejszy w zachowaniu czystości i higieny niż modele metalowe.

Jeśli jednak klatka ma stanowić element wychowawczy psa, który gryzie wszystko, co spotka na swojej drodze, należy wybrać taką, która ma metalowe pręty – jest ona zdecydowanie solidniejsza, bardziej wytrzymała od materiałowego modelu. W przypadkach, gdy pies będzie chciał okazać swoje niezadowolenie, może okazać się bardzo głośna.

Klatkę kennelową można też wykonać na zamówienie i dostosować do indywidualnego gustu. Taka klatka kennelowa dla psa stanowi jednak zdecydowanie większy wydatek, niż modele dostępne w sklepach, warto zatem wcześniej przyzwyczaić pupila do klatki w tańszej wersji.

Klatka dla psa, który często podróżuje powinna się łatwo składać i rozkładać, w razie potrzeby powinna zajmować niewiele miejsca po złożeniu. Dno klatki powinno być zbudowane z łatwo zmywalnego tworzywa, aby zachować higienę i czystość. W przypadku metalowych klatek kennelowych, należy zwrócić uwagę na materiał, którym pokryte są pręty klatki – nie może być to farba, która łatwo odpryskuje od metalowych elementów.

Jak urządzić wygodną klatkę kennelową?

Idealna psia klatka, dopasowana do potrzeb i charakteru pupila już wybrana, warto zatem zastanowić się, co powinna zawierać w środku. W celu ułatwienia wyposażenia klatki, proponuję, aby myśleć o niej jak o psim mieszkanku lub pokoju – pies w klatce kennelowej ma mieć zapewnione wygodne miejsce do odpoczynku oraz przedmioty, które zaspokoją jego podstawowe potrzeby.

Oczywiście, po włożeniu wszystkich, niezbędnych elementów, może się okazać, że pupil ma inny pomysł na urządzenie klatki – część przedmiotów może zostać wyniesiona lub zignorowana, jednak warto początkowo urządzić ją jak najwygodniej.

W każdej klatce powinno się znaleźć miejsce na wygodne legowisko, najlepiej takie, z którego pies już korzystał – jest pokryte jego zapachem, zatem od razu powinno się kojarzyć z bezpieczeństwem. Do legowiska można dołączyć ulubiony koc lub poduszkę.

Klatka powinna też mieć na tyle dużo miejsca, aby włożyć do niej ulubione psie zabawki. Warto przykryć klatkę kocem, najlepiej na tyle dużym, żeby tylko jedna ściana klatki została odsłonięta. Przykrycie jej stworzy wrażenie przytulności, odcięcia od świata zewnętrznego, ułatwi psu wyciszenie się.

Jeśli pies będzie zamykany w klatce, warto wydzielić w niej część, na której będzie rozłożony podkład higieniczny lub mata chłonna. W klatce warto też zamontować miskę z wodą, aby pupil w razie potrzeby mógł zaspokoić pragnienie oraz miskę na przekąski.

Jak przyzwyczaić psa do klatki kennelowej?

Jak przyzwyczaić psa do klatki kennelowej?
Jak przyzwyczaić psa do klatki kennelowej?

Przede wszystkim, przyzwyczajanie do klatki powinno się odbywać powoli, bez żadnego przymusu. Po zakupie klatki kennelowej dla psa i jej urządzeniu, należy ją ustawić w docelowym miejscu. Warto przemyśleć ustawienie klatki i wybrać takie miejsce, które będzie ciche, zawsze otwarte, aby pies miał do niej swobodny dostęp. Klatka nie może stać w korytarzu, łazience czy salonie.

Gdy klatka jest już wyposażona, warto pokazać pupilowi, że może do niej swobodnie wejść i wyjść. W przypadku lękliwych zwierząt można zastosować feromony dla psa w sprayu, lub wysypać do środka przysmaki, aby zachęcić pupila do poznawania nowego elementu jego terytorium. Każde wejście do klatki powinno zostać nagrodzone, aby pies kojarzył ją sobie z czymś przyjemnym.

Tak jak wspomniałam, klatka powinna być początkowo zawsze otwarta. Gdy pies ją zaakceptuje, będzie się w niej układał do snu, lub przynosił tam przysmaki lub ulubione zabawki, można na krótki czas zamykać klatkę. Po krótkim czasie, jeśli pies będzie się w niej zachowywał odpowiednio, klatkę można otworzyć a psa nagrodzić.

W początkowym okresie warto zostawać z psem w jednym pomieszczeniu, gdy klatka jest zamknięta. Gdy pupil będzie zasypiał w zamkniętej klatce, można zacząć wychodzić i zostawiać go samego. Pominięcie etapu przyzwyczajania do zamknięcia, oswajania z klatką, może spowodować dość silny uraz i od razu, na początku, zniechęcić psa do korzystania z klatki. Dlatego warto poświęcić trochę czasu, aby pies się przekonał do codziennego z niej korzystania.

Jeśli docelowo pupil ma spędzać w klatce dłuższy czas, okresy zamknięcia pod czujnym okiem opiekuna można wydłużać. Nie wolno jednak zapominać o tym, że w takich przypadkach w klatce kennelowej musi się znaleźć miska z wodą.

Do czego nie stosować klatki kennelowej?

Klatki kennelowej nie wolno stosować jako kary psa. Ma ona stanowić stały element wyposażenia domu lub mieszkania i być dostępna dla zwierzęcia przez całą dobę. Nie można zamykać psa w klatce w razie nieposłuszeństwa lub nieodpowiedniego zachowania, takie postępowanie może zniszczyć psi sposób postrzegania klatki, pies nie będzie chciał z niej później korzystać.

Klatki kennelowej nie wolno stosować do zapoznawania zwierząt, zwłaszcza w przypadku wprowadzania nowego pupila do domu. Pies przyzwyczajony do swojej klatki uznaje ją za najintymniejszą część swojego terytorium, zatem po zamknięciu w niej nowego zwierzęcia, będzie jej zaciekle bronił. Może to od razu na początku zniszczyć relacje psów. Przy wprowadzaniu nowego zwierzęcia do domu, warto zapewnić mu osobną klatkę, aby nie dochodziło do nieporozumień między zwierzętami. W późniejszym czasie, po tym, jak zwierzęta się zaakceptują, może dochodzić do sytuacji w których oba psy będą znajdowane w jednej klatce, jednak na początku powinny mieć swoje własne, osobne klatki.

Czy klatka kennelowa jest odpowiednia tylko dla psa?

Utarło się, żeby klatkę kennelową stosować tylko u psów. Jednak nie jest to tylko psi gadżet – klatkę można też stosować u kotów, u fretek, jednak należy dać tym zwierzętom nieco więcej czasu na przyzwyczajenie się.

Wyposażenie powinno być dobrane w taki sam sposób, jak w przypadku psów – klatka ma zapewnić wszystkie podstawowe potrzeby zwierzęcia, i również jak w przypadku psów, należy odpowiednio dobrać wielkość klatki. Należy też wziąć pod uwagę, że kotu bardziej niż klatka może spodobać się karton, w który była zapakowana.

 

Wykorzystane źródła >>

lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak

Jestem absolwentką wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Do moich zainteresowań należą medycyna zwierząt egzotycznych, chirurgia oraz onkologia. Obecnie pracuję w gabinecie weterynaryjnym we Wrocławiu. Od zawsze zakochana w kotach, szczęśliwa posiadaczka dwóch przedstawicieli rasy Maine Coon- Chałwy i Kokosa.

1 komentarz do “Klatka kennelowa dla psa: jaką wybrać i kiedy stosować?”

  1. Postanowiłam napisać, bo trafiła Pani w samo sedno pisząc o psach ze schroniska. Tak właśnie było z Loni. Jak ją wzięliśmy to wszystkiego się bała:/ Mamy dość duży salon i nawet bała się przestrzeni i się chowała. Gdy z kolan odkładałam ją na podłogę to najpierw zamierała bez ruchu i się trzęsła, a potem szukała miejsca do ewakuacji. Nawet telewizji, dzieci czy np. upuszczonego widelca. Klatkę kupiliśmy względu na to żeby miała gdzie się schronić kiedy nas nie ma, a coś ją wystraszy. Klatki się nie bała i nawet widać było, że czuje się niej bardziej komfortowo niż poza. No muszę przyznać, że to znajomi (bardziej doświadczeni od nas w życiu z pieskami) jak u nas byli i widzieli jak się zachowuje psina to polecili nam klatkę tego typu i zamówiliśmy od razu przy nich ten model. Klatka kennelowa = szczęśliwy pies i zadowolony właściciel 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.