Lakeland terrier: charakter i choroby [Lek wet Małgorzata Miłosz]

Rasa Lakeland terrier należy do grupy terrierów, czyli psów charakteryzujących się bardzo zróżnicowanym wyglądem, ale podobnymi cechami psychicznymi, wśród których dominują zaciętość, odwaga, upór i łowiecki instynkt, szczególnie w stosunku do drobnej zwierzyny.

Lakeland terrier
Lakeland terrier

Historia rasy Lakeland terrier

Praprzodkiem ich był nieistniejący już Old English Terrier, a w drzewie genealogicznym Lakelandów znajdują się m.in. border terrier, bedlington terrier, czy dandie dinmont terrier.

Nazwa tej rasy psów wywodzi się od słowa “terra”, czyli ziemia, nawiązującego do ich sposobu pracy i upodobań w kopaniu dołków oraz nazwy regionu z którego się wywodzą, a mianowicie malowniczej i obfitującej w jeziora okolicy zwanej Lake District lub Lakeland w północnej Anglii.

Nim utarła się ta ostateczna nazwa, przez lata czworonogi miały wiele różnych przydomków, takich jak Patterdale, Fell, Westmoreland i Cumberland Terrier.

Psy te wykorzystywane były zasadniczo przez miejscowych do odstraszania lisów czyhających na stada owiec oraz polowania na wydry i lisy, a znane były z umiejętności do pracy w trudnych warunkach i zamiłowania do wody, przed którą chroniła je specyficzna, nieprzesiąkliwa szata włosowa.

Pierwsza wystawa na której się pojawiły miała miejsce w 1912 roku, a w 1934 uznał je oficjalnie American Kennel Club. Obecnie hodowle Lakeland terrierów są mało popularne, a w Wielkiej Brytanii znajdują się nawet na liście ras rodzimych zagrożonych wyginięciem.

Według klasyfikacji FCI Lakeland terrier należy do grupy 3.

Lakeland terrier charakter

Lakeland terrier charakter
Lakeland terrier charakter

Lakelandy jak większość terierów są ciekawe świata, żywiołowe, radosne i uparte.

Spełniają się zarówno w roli pomocników myśliwych jak i psy rodzinne, chętnie spędzając czas nie tylko z dorosłymi domownikami, ale również z dziećmi, szczególnie tymi starszymi, które potrafią już odpowiednio obchodzić się ze zwierzakami.

Są przyjacielskie i pozytywnie nastawione do życia, ale mają też drugie oblicze. Potrafią być nieustępliwe, nieposłuszne, zaczepne i skore do bójek, stąd wymagają konsekwentnego szkolenia oraz stanowczości w wychowaniu.

Wykazują się niezbyt dużą tolerancją na inne zwierzęta w gospodarstwie domowym, zwłaszcza jeśli mowa o dwóch samcach. Koty też nie znajdują się na liście ich ulubieńców.

Są głośne, dużo szczekają, lubią kopać w ziemi doły i zwracać na siebie uwagę wszelkimi możliwymi sposobami. Nie lubią nudy i bezczynności, ale są bardzo kreatywne i potrafią znaleźć sobie zajęcie same, niekoniecznie takie, które nam będzie odpowiadało, gdyż najczęściej związane jest ono z mniejszymi lub większymi zniszczeniami mienia.

Tego typu złym nawykom można zapobiec przez odpowiednie postępowanie z psem rasy lakeland terrier od szczeniaka. Wybieganie na dworze lub wykonywanie ćwiczeń angażujących nie tylko ciało, ale i umysł pozwala im pozbyć się nadmiaru energii oraz nauczyć pracy we względnej ciszy.

Polecane są dla nich takie dyscypliny jak obedience, czy agility. Lakey szybko się uczą, szczególnie jeśli ćwiczenia sprawiają im frajdę, ale ich niezależność sprawia, że taki trening jest wyzwaniem także i dla właściciela.

Opis rasy Lakeland terrier

Opis rasy psa
Opis rasy psa

Wzorcowy lakeland terrier to pies zwartej budowy o proporcjonalnej sylwetce, przypominający wyglądem swojego bardziej popularnego kuzyna – teriera walijskiego, od którego jest mniejszy.

Lakeland terrier waga i wielkość

Wielkość psaWysokość w kłębie osobnika dorosłego wynosi maksymalnie 37 cm
Waga psaMasa ciała psa to ok. 7,7 kg, a suki 6,8 kg.

Wzorzec rasy psów lakeland terrier

GłowaGłowa kształtna o płaskim czole i szerokiej kufie.
NosTrufla nosowa czarna lub wątrobiana w zależności od umaszczenia psa.
Szczęki Szczęki mocne z kompletem zębów ustawionych w zgryzie nożycowym.
Oczy Oczy ciemne, a uszy małe, trójkątne i osadzone umiarkowanie wysoko.
SzyjaSzyja długa, lekko łukowata, przechodzi w krótki i silny grzbiet.
Klatka piersiowaKlatka piersiowa dość wąska, a lędźwie dobrze związane.
OgonOgon osadzony wysoko, nie zakręcony, niegdyś kopiowany.
KończynyKończyny proste i mocne z dobrze kątowanymi stawami.
ŁapyŁapy zwarte i okrągłe o sprężystych opuszkach.

Umaszczenie i okrywa włosowa

Okrywa włosowa psa rasy lakeland terrier jest szorstka i gęsta z obfitym podszerstkiem.

Lakeland terrier umaszczenia:

  • czarne podpalane,
  • niebieskie podpalane,
  • pszeniczne,
  • Lakeland terrier czerwony,
  • wątrobiane,
  • szaro-czerwone (grizzly),
  • Lakeland terrier czarny,
  • Lakeland terrier niebieski,

Dopuszczalne białe znaczenia na łapach i piersi.

Pielęgnacja i żywienie lakeland terriera

Pielęgnacja i żywienie psa
Pielęgnacja i żywienie psa

Okrywa Lakeland terriera składa się z twardego i szorstkiego włosa okrywowego oraz miękkiego podszerstka.

Ponieważ psy linieją w stopniu niewielkim, niezbędne jest mechaniczne wyczesywanie sierści kilka razy w tygodniu szczotką dla psa lub metalowym grzebieniem oraz regularne trymowanie (3-4 razy w roku) i przycinanie sierści . Zabiegi te służą nie tylko temu, by nasz pies wyglądał jak z obrazka, ale i dla zachowaniu odpowiedniej jakości sierści oraz zdrowia skóry.

Możemy sami nauczyć się odpowiedniej techniki strzyżenia lub oddać przyjaciela w ręce profesjonalisty groomera.

Do wszystkich czynności pielęgnacyjnych, takich jak kąpiele, wspomniane czesanie, czy obcinanie pazurków przyzwyczajamy psa jak najwcześniej, by wiedział, że nie chcemy mu zrobić krzywdy. Warto wykorzystać pozytywne bodźce, np. smakołyki, by zwierzak miło kojarzył te zabiegi.

Lakelandy nie mają specyficznych wymagań żywieniowych, więc możemy karmić je według uznania gotowymi karmami dla psa lub przyrządzać posiłki samemu pamiętając, że psy to zwierzęta względnie mięsożerne, czyli takie, które nie pogardzą warzywami czy produktami zbożowymi, ale podstawą ich żywienia powinno być mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego.

Lakeland terrier choroby

Lakeland terrier choroby
Lakeland terrier choroby

Zwichnięcie soczewki

Pierwotne zwichnięcie soczewki u większości terierów dziedziczy się w sposób autosomalny dominujący.

Choroba ta polega na przemieszczeniu się soczewki oka na skutek zerwania się aparatu więzadłowego, który fizjologicznie odpowiada za utrzymanie jej w odpowiedniej pozycji.

Zwichnięciu towarzyszyć mogą zaburzenia widzenia, obrzęk rogówki, a także zapalenie tęczówki.

Na rozpoznanie pozwala badanie okulistyczne, podczas którego ocenia się położenie soczewki na podstawie wyglądu źrenicy.

Na rynku dostępne są również badania genetyczne wykonywane metodą PCR, umożliwiające zarówno wykrycie choroby, jak i nosicieli wadliwego genu.

Do takiego testu pobiera się krew lub wymaz bogatokomórkowy.

Ze względu na szybko rozwijający się stan zapalny zalecane jest natychmiastowe podjęcie leczenia, najlepiej przez specjalistę. Czasem niezbędne jest usunięcie soczewki lub całej gałki ocznej.

Jaskra

Jaskra jest to choroba oczu polegająca na wzroście ciśnienia wewnątrzgałkowego.

W przypadku predyspozycji rasowych mówimy zwykle o jaskrze pierwotnej, która dotyczy obu oczu i jest najczęściej wynikiem zamkniętego kąta przesączania.

Objawy jaskry ostrej u psa to przede wszystkim:

Przy jaskrze przewlekłej obserwuje się:

  • powiększenie gałki ocznej,
  • bliznowacenie naczyń rogówki,
  • obrzęk,
  • ślepotę.

Diagnostyka opiera się na badaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego, które powinno być niższe niż 25mmHg.

W leczeniu jaskry stosuje się zarówno preparaty miejscowe, jak i ogólnoustrojowe m.in. o działaniu przeciwzapalnym i obniżającym ciśnienie. Jeśli reakcja na terapię farmakologiczną jest niezadowalająca stosuje się również metody chirurgiczne ułatwiające odpływ cieczy wodnistej.

Zaćma u Lakelanda

Zaćma to choroba soczewki, polegająca na jej zmętnieniu, czyli utracie przezierności, na skutek wytrącania się nierozpuszczalnych białek.

Skutkiem zaćmy są różnego stopnia zaburzenia widzenia, a nawet całkowita ślepota.

Wśród najczęstszych przyczyn występowania schorzenia wymienia się między innymi:

  • mutacje genowe,
  • czynniki żywieniowe,
  • choroby metaboliczne,
  • urazy mechaniczne.

Zaćma dziedziczna u Lakeland terrierów zwykle zauważalna jest u osobników w przedziale wiekowym od 1 do 3 lat i z czasem się pogłębia.

Diagnostyka polega na badaniu oka z użyciem oftalmoskopu lub lampy szczelinowej. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny, wykonywany metodą fakoemulsyfikacji w specjalistycznych placówkach.

Przetrwała błona źreniczna

Przetrwała błona źreniczna jest wadą wrodzoną przy której obserwujemy występowanie pasm tkanki tęczówki przechodzących nad otworem źrenicznym.

Pasma te mogą się krzyżować naprężając brzeg źrenicy, co prowadzi do jej rozszerzenia.

Mogą one także pływać wolno w przedniej komorze oka.

PPM jest konsekwencją niekompletnego zaniku błony źrenicznej, która odpowiada za odżywienia soczewki w życiu płodowym psa. Choroby tej nie leczy się.

Ubytek przegrody międzykomorowej

Ubytek w przegrodzie międzykomorowej to wada wrodzona.

Fizjologicznie komory serca oddzielone są od siebie przegrodą, która nie pozwala na przepływ krwi pomiędzy nimi, zatem efektem występowania w owej przegrodzie otworu, jest mieszanie się krwi komory lewej i prawej, przeciążenie serca oraz niewydolność zastoinowa.

Przy małych ubytkach choroba może przebiegać bezobjawowo, a przy większych słyszalny jest silny szmer skurczowy.

Obserwuje się także:

  • drżenie klatki piersiowej,
  • kaszel,
  • obrzęk płuc.

Do diagnostyki wykorzystuje się USG z Dopplerem lub angiografię.

Leczeniem z wyboru jest chirurgiczne zamknięcie otworu przegrody.

W przypadku objawów niewydolności stosuje się także odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Rokowanie zależne jest od wielkości ubytku – mały może zostać niewykryty i nie wywoływać żadnych objawów, a duży prowadzić do wczesnej śmierci w wieku szczenięcym.

Wnętrostwo u Lakeland terriera

Wnętrostwo jest dziedziczną wadą rozwojową, polegającą na niezstąpieniu jednego lub obu jąder do worka mosznowego.

Prawidłowo proces ten powinien zostać zakończony ok. 8 tygodnia życia szczeniaka Lakeland terriera, zatem jeśli po tym czasie nie wyczujemy ich w mosznie istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasz pies będzie wnętrem.

W zależności od tego, gdzie jądra uległy zatrzymaniu mówimy o wnętrostwie pachwinowym lub brzusznym.

Ponieważ gonady takie znajdują się poza fizjologicznym dla nich miejscem, narażone są na inną, wyższą temperaturę niż pierwotnie, przez co występuje u nich czternastokrotnie większe prawdopodobieństwo do nowotworzenia, niż w przypadku jąder zstąpionych prawidłowo.

Leczenie polega na usunięciu jąder, czyli kastracji.

W przypadku wnętrostwa jednostronnego, również jądro umieszczone w worku mosznowym powinno zostać usunięte, ze względu na możliwość przeniesienia wady na potomstwo, gdyż pies taki zachowuje zdolność rozrodczą.

Dla kogo Lakeland terrier będzie idealną rasą psa?

Lakeland terriery to psy, które potrzebują dużo uwagi, ruchu i stanowczości w postępowaniu, zatem odpowiednimi właścicielami dla nich nie będą raczej osoby starsze lub pracujące całymi dniami.

Najlepiej lakeland terriery będą się czuły w rodzinach z dziećmi, gdzie będą jedynymi domowymi zwierzakami, gdyż są skłonne do zaczepek i bywają zazdrosne.

Nadają się dla osób poszukujących żywiołowych psich towarzyszy, mających silny charakter i zapał do pracy.

Decydując się na Lakelanda musimy mieć świadomość, że będziemy musieli go od małego intensywnie socjalizować i cierpliwie szkolić, gdyż mało kto da sobie później radę ze szczekającym, upartym, nieposłusznym i kopiącym bez opamiętania w ogrodzie psem.

W związku z małą popularnością tej rasy psów w naszym kraju, rozważając kupno szczenięcia, musimy liczyć się z tym, że trzeba będzie go sprowadzić z zagranicy, zatem cena psa rasy Lakeland terrier również będzie odpowiednio wyższa.

 

Wykorzystane źródła >>

Lekarz weterynarii Małgorzata Miłosz

Lekarz weterynarii Małgorzata Miłosz

Absolwentka UWM w Olsztynie z 2012 r. Specjalista weterynaryjnej diagnostyki laboratoryjnej. Doświadczenie internistyczne i chirurgiczne zdobywałam w olsztyńskich i bydgoskich przychodniach dla małych zwierząt. Aktualnie mieszkam i pracuję w Krakowie.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.