Lęk separacyjny u psa: co robić i jak go pokonać?
Posłuchaj wersji audio artykułu:Czy po wyjściu z domu Twój pies wyje, nie je, drapie meble, ściany, całymi dniami czeka na Ciebie pod drzwiami, nie ruszając się … Czytaj dalej
Posłuchaj wersji audio artykułu:Czy po wyjściu z domu Twój pies wyje, nie je, drapie meble, ściany, całymi dniami czeka na Ciebie pod drzwiami, nie ruszając się … Czytaj dalej
Agility jest dyscypliną sportową w której uczestniczy dobrze zgrany duet: człowiek i pies.Jest to sport otwarty zarówno na psy rasowe jak i na wielorasowe.Pies startujący … Czytaj dalej
Przez lata sądzono, że zastosowanie teorii dominacji to jedyny sposób na zapanowanie nad psem.Tymczasem są na to inne, dużo lepsze metody, a teoria dominacji słusznie … Czytaj dalej
W tym artykule chciałabym się zająć psami pasterskimi i przybliżyć trochę ten temat. O tych psach słyszeli bowiem prawie wszyscy, ale nie każdy zdaje sobie … Czytaj dalej
Twój pies jest wspaniały i kochasz go nad życie, ale po dłuższym zastanowieniu przyznajesz, że nie zawsze zachowuje się tak, jakbyś tego oczekiwał?Mam tu na … Czytaj dalej
Coraz więcej ludzi decyduje się dać dom psu, ale też wielu psiarzy ma już w domu dwa psiaki, a czasami i więcej. W końcu psiaków … Czytaj dalej
Czy zdarzyło Wam się zaobserwować osoby prowadzące na smyczy lub za specjalny uchwyt psiaki, które miały napisane na obroży “Pies-przewodnik“? Zastanawialiście się kiedyś, na czym … Czytaj dalej
Artykuł postanowiłam napisać, bo dosyć często słyszę podczas konsultacji behawioralnych z psami, takie słowa od ich opiekunów:Gdy słyszę takie słowa, uśmiecham się tylko w duchu … Czytaj dalej
Obroża antyszczekowa to najgorszy sposób na rozwiązanie problemów z nadmiernym szczekaniem Twojego psa!Jesteś zmęczony ciągłym szczekaniem psa ?Pewnie chciałbyś szybko rozwiązać ten niewątpliwie uciążliwy dla Ciebie, … Czytaj dalej
Dobrze wyszkolony oraz posłuszny pies potrafi być wiernym przyjacielem człowieka. Zarówno profesjonalna socjalizacja w psim przedszkolu, treningi w grupach, jak i samodzielnie przeprowadzane szkolenia psa w dużym stopniu ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie czworonoga oraz dostosowanie jego zachowań do wymagań właściciela. Warto zatem poświęcić swemu pupilowi wystarczającą ilość czasu i szkolić go już wówczas, gdy jest szczeniakiem.
Często zdarza się, że właściciele skarżą się, że ich pies ucieka podczas spacerów oraz nie reaguje na komendy. A gdy w domu pojawią się goście, to wówczas niegrzeczny czworonóg skacze oraz szarpie ich za nogawki. Taki pies potrafi być dużym utrapieniem dla każdego opiekuna. Aby tego skutecznie uniknąć, warto dobrze wychować swego pupila. Jeśli pies jest odpowiednio szkolony już wtedy, gdy jest szczeniakiem, to wówczas jest on najwierniejszym przyjacielem człowieka.
Profesjonalnie wyszkolony czworonóg zawsze chętnie przybiega na zawołanie, zachowuje się grzecznie, gdy ktoś obcy wchodzi do domu oraz zawsze reaguje na komendy swego pana, takie jak: “zostań” czy “siad”. Szkolenie psa jest niezbędne po to, aby relacja pomiędzy nim a opiekunem była przyjazna, a wspólne życie układało się komfortowo.
Pod pojęciem szkolenia psa jest rozumiana nauka wykonywania poszczególnych poleceń, komend oraz sztuczek w różnorodnych warunkach oraz przy różnych rozproszeniach. Istnieje zestaw podstawowych komend, z którymi warto zapoznać każdego czworonoga. Polecenia takie jak: “przywołanie”, “zostaw”, “siad” czy “waruj” powinien rozumieć każdy dobrze wychowany pies.
W życiu każdego psa bardzo ważna jest również nauka skupiania uwagi na przewodniku oraz chodzenia na luźnej smyczy. Szkolenie psa jest niezwykle ważne, ze względu na:
Szkolenie pozwala dowiedzieć się więcej o swoim psie oraz jest doskonałą okazją do dobrej zabawy. Pies, który zna przeróżne sztuczki potrafi niejednokrotnie zabłysnąć w towarzystwie. A każdy właściciel kocha jeszcze bardziej swego czworonoga, jeśli nosi on zakupy czy na rozkaz turla się po ziemi. Bezdomne psy, które potrafią podać łapę mają zawsze większą szansę roztopić czyjeś serce i znaleźć na zawsze swój dom.
Niezwykle ważne jest, aby szkolenie psa rozpocząć w odpowiednim czasie. W przeciwnym razie możemy mieć z nim w przyszłości spore problemy. Szkolenie warto rozpocząć jak najszybciej. Już od początku obecności szczeniaka w domu warto się z nim bawić, wspólnie spędzać czas oraz budować mocną więź. Niezwykle ważne jest to, aby nauka pierwszych komend odbywała się właśnie poprzez zabawę.
Co prawda szkolenie czworonoga można przeprowadzić w każdym wieku, ale wskazane jest, aby rozpoczęło się ono wówczas, gdy szczeniak ma około dwóch – trzech miesięcy. Nie oznacza to jednak, że starsze psy nie potrafią się nauczyć poszczególnych komend i posłuszeństwa. Niemniej w przypadku starszych czworonogów nauka jest bardziej oporna oraz zazwyczaj trwa znacznie dłużej. Ważne jest zatem, aby po ukończeniu przez psa drugiego miesiąca życia wprowadzić naukę podstawowych umiejętnościach, które to w przyszłym życiu w dużym stopniu ułatwią mu funkcjonowanie pośród ludzi oraz innych zwierząt.
Już mały szczeniak potrafi nauczyć się posłusznego chodzenia na smyczy, przybiegania na wołanie, siadania, zostawania, aportowania oraz warowania. W przypadku psów rodowodowych okres szczenięcy jest doskonałym czasem na to, aby rozpocząć naukę zachowania podczas wystaw oraz przyjmowania pozycji wystawowych.
Ważne jest także to, aby mały szczeniak nauczył się zostawać sam w domu. W przeciwnym razie podczas nieobecności opiekuna może mocno zdemolować mieszkanie. Na początek warto zawsze zostawiać małego pieska samego w domu na krótko, aby nie zdążył nic zniszczyć. Wówczas to zasłuży on na pochwałę. Ważne jest to, aby nie karcić psa nawet wówczas, gdy nabroi, bowiem wówczas w przyszłości będzie bał się powrotu swego pana, a stres spowoduje przymus żucia poszczególnych przedmiotów, na przykład kapci. W takim przypadku brak pochwały oraz sroga mina jest dla szczeniaczka wystarczającym komunikatem informującym go o tym, że postąpił niewłaściwie.
Już w najmłodszym wieku opiekun powinien nauczyć swego pupila w jaki sposób będzie wyglądał jego porządek dnia, a więc:
Każdy troskliwy opiekun marzy o tym, aby jego czworonożny przyjaciel na komendę podawał mu łapę, przybijał piątkę oraz wykonał inne polecenia. Znajomość przez psa poszczególnych sztuczek niejednokrotnie poprawia nam humor oraz potrafi zachwycić wielu znajomych oraz członków rodziny. Taki pies jest często podziwiany oraz chwalony za posiadaną inteligencję.
Nauka poszczególnych sztuczek jest dla każdego czworonoga wspaniałą rozrywką oraz świetną okazją do spędzenia czasu ze swym opiekunem. Szkolenie jest kwestią bardzo indywidualną, bowiem to, jak szybko pies opanuje poszczególne triki, jest w dużej mierze zależne od jego temperamentu.
Zastanawiając się nad tym, jak nauczyć psa sztuczek, warto wziąć pod uwagę to, w jaki sposób przygotować siebie oraz psiaka do nauki. Nie jest żadną tajemnicą, że nie wszystkie psy w równym stopniu radzą sobie z przyswajaniem nowych umiejętności. Jeśli chodzi o tę kwestię, to często mocno zauważalne są różnice pomiędzy poszczególnymi rasami. Warto też mieć na uwadze fakt, że nauka posłuszeństwa jest w dużym stopniu zależna od indywidualnych cech każdego osobnika oraz jego charakteru. Przed rozpoczęciem szkolenia trzeba zawsze ustalić jaką osobowość posiada pupil. Wiedza ta w dużym stopniu pomaga w doborze najlepszych metod i potrafi zaoszczędzić wiele niepotrzebnego stresu oraz czasu.
Gdy ustalimy, jakie potrzeby, możliwości i temperament posiada nasz czworonóg, to wówczas możemy przejść do wyboru najodpowiedniejszych dla niego sztuczek. Każdy pies potrafi się rozwijać i regularne szkolenie potrafi go nauczyć wielu sztuczek.
Gdy czworonóg jest bardzo aktywny, to wtenczas potrafi doskonale radzić sobie z przyswajaniem takich sztuczek, które wymagają ruchu. Nieduże, ruchliwe pieski można zatem nauczyć: wskakiwania na plecy opiekuna, przeskakiwania przez obręcz z ramion, slalomu oraz wielu innych trików, które wymagają aktywnej współpracy z człowiekiem.
Z kolei posiadając leniwego psiaka, który raczej woli umiarkowane aktywności oraz który lepiej skupia się siedząc i koncentrując wzrok można go próbować nauczyć: podawania łapy, przybijania piątki, turlania się po podłodze, proszenia, ukłonów oraz udawania martwego, czyli “zdechłego psa”.
Nauka powinna zawsze przebiegać spokojnie, a trudności w wykonywaniu poszczególnych zadań należy zwiększać stopniowo. Zbyt intensywne ćwiczenia mogą doprowadzić do dużego obciążenia psa. Szkolenie powinno trwać kilkanaście minut dziennie. Niezwykle ważne jest to, aby zachować systematyczność.
Nauka poszczególnych sztuczek wymaga od każdego czworonoga dużego skupienia, zatem bardzo ważne jest, aby zapewnić mu odpowiednie środowisko do nauki. Do tego celu można wykorzystać zarówno domowe zacisze, jak i przydomowy ogród. Niezwykle ważne jest, aby pies miał odpowiednią ilość wolnego miejsca, a szczególnie wówczas, gdy chodzi o naukę sztuczek wymagających ruchu. Na czas nauki nie należy otaczać się innymi osobami oraz zwierzętami, bowiem może to rozpraszać uwagę czworonoga.
Poszczególne rasy psów charakteryzują się tym, że posiadają różną zdolność uczenia się, która to jest zwana inteligencją użytkową. W celu perfekcyjnego wyszkolenia psa czasem trzeba włożyć mnóstwo pracy i wysiłku, a czasem przebiega ono bardzo sprawnie, a efekty są w pełni zadowalające. Do ras, które można najlepiej wytrenować należą:
Każdy opiekun, który czuje, że posiada odpowiednie pokłady cierpliwości oraz pewności siebie, może rozpocząć samodzielne szkolenie psa. Decydując się na szkolenia psa w domowych warunkach ważne jest, aby pamiętać o kilku ważnych zasadach, które to sprawią, że wspólna praca będzie w pełni skuteczna i efektywna. Podczas szkolenia należy zawsze wziąć pod uwagę:
Istotnym elementem szkolenia jest także odpowiednie miejsce. Do tego celu warto zawsze wybrać takie otoczenie, które będzie pozbawione rozproszeń. Sprawdzonym miejscem do szkolenia czworonoga jest pusty ogród lub ciche pomieszczenie.
Jeśli chodzi szkolenie psów, to nie sprawdza się zasada, że im dłużej, tym lepiej. Ważne jest, aby poszczególne sesje szkoleniowe były w miarę krótkie. Najlepiej, jeśli trwają one do piętnastu minut. Zbyt długie oraz intensywne ćwiczenia mogą zmęczyć oraz znudzić psa. Utrata zainteresowania oraz brak motywacji sprawiają, że trening jest bardzo oporny, a to bardzo często prowadzi do sfrustrowania obu stron. Warto zatem przeprowadzić w ciągu dnia więcej sesji, ale takich, które będą krótkie.
Każdy czworonóg przyswaja wiadomości w swoim tempie. Ćwiczenia są zazwyczaj najbardziej efektywne wówczas, gdy w czasie jednej sesji trener skupia się na wyćwiczeniu jednej komendy. Nigdy nie powinien on się niecierpliwić i dać swemu pupilowi tyle czasu, ile potrzebuje.
Szkolenie powinno zawsze polegać na współpracy oraz pełnym zaufaniu. Jeśli zostanie ono prawidłowo przeprowadzone, to wówczas ugruntuje się przyjazna więź pomiędzy panem, a jego czworonogiem.
Szkolenie to niezwykle ważny element wychowania wszystkich czworonogów. Jeśli pies jest dobrze wyszkolony, to wówczas wspólne życie z nim jest nie tylko radosne ale również spokojne i w pełni bezpieczne. Przeprowadzone w mądry i świadomy sposób szkolenie pozwala na odpowiednie wychowanie czworonoga oraz wyuczenie go posłuszeństwa oraz potrzebnych komend. Dziś bardzo dużą popularnością cieszy się pozytywna metoda szkolenia psów. Polega ona na:
Metody pozytywne sprawiają, że czworonóg szybko uczy się nowych czynności oraz jest istotą niezależną, która zachowuje się w świadomy sposób oraz doskonale wie, w jaki sposób się zachować, aby uzyskać nagrodę. Szkolenie za pomocą metody pozytywnej sprawia, że pies jest posłuszny, ufa swojemu panu oraz jest spokojny i szczęśliwy.
Stosując pozytywne metody szkolenia można zawsze uzyskać od czworonoga pożądane zachowania takie jak: naprowadzanie, wyłapywanie, targetowanie oraz kształtowanie. Dzięki szkoleniu pozytywnemu można w skuteczny sposób nie tylko tylko oduczyć swojego pupila niepożądanych zachowań, lecz także pomóc mu nabyć odpowiednie nawyki.
Szkolenie psa z posłuszeństwa jest niezwykle ważne. Dobrze wyszkolony pies jest nie tylko szczęśliwy, lecz także w pełni bezpieczny. Nie wdaje się on podczas spaceru w bójki z innymi czworonogami oraz nie ucieka, by gonić za wiewiórką czy napotkanym kotem.
Nauka posłuszeństwa stymuluje rozwój intelektualny każdego czworonoga. Każde profesjonalne szkolenie pomaga skutecznie kontrolować czworonoga. Sukces w nauce psa posłuszeństwa może odnieść tylko taki opiekun, który posiada pozytywne nastawienie, jest systematyczny, cierpliwy oraz wytrwały.
Sprawdzonym sposobem na trening posłuszeństwa jest metoda pozytywnych wzmocnień, która polega na nagradzaniu pożądanych zachowań oraz ignorowaniu niechcianych. Niezwykle ważne jest, aby szkolenie z posłuszeństwa było przeprowadzane we właściwy sposób.
Każdy pies znacznie chętniej wykonuje poszczególne polecenia wówczas, gdy jest świadomy tego, że kryje się za tym jakiś pozytywny bodziec. I tak na przykład chcąc nauczyć swego pupila posłuszeństwa na spacerze oraz żeby nie uciekał po spuszczeniu ze smyczy szkolenie warto zacząć od wybrania komendy, “zostań”.
Naukę warto rozpocząć w domu. Na początek trzeba koniecznie uzbroić się w cierpliwość, bowiem pies z pewnością od razu nie będzie wiedział o co chodzi jego panu. Należy go uczyć bardzo powoli oraz regularnie. Za każdym razem gdy nasz pupil zrozumie polecenie i pozostanie w miejscu warto podać mu ulubiony smakołyk. Natomiast, gdy psiak zachowuje się niepoprawnie, to wówczas należy wydać odpowiednią komendę: „zostań”, skrócić dystans pomiędzy nim a nogą pana oraz go nie wynagradzać.
Podczas nauki psa posłuszeństwa niezwykle ważne jest, aby konsekwentnie używać tych samych poleceń. Dzięki temu pies potrafi lepiej zrozumieć czego oczekuje od niego opiekun. Komendy powinny być przekazywane psu głośno oraz bardzo wyraźnie. Ważne jest, aby pozostali domownicy przestrzegali tych samych zasad i konsekwentnie się ich trzymali. W tym celu warto wspólnie przedyskutować, na jakie hasła pies ma reagować. I tak na przykład komendy “czekaj” nie należy stosować zamiennie z poleceniem “zostań”. Warto też ustalić z członkami rodziny podstawowe zasady dotyczące wychowania psiaka. Każdy pupil powinien bowiem wiedzieć czy można mu wskakiwać na kanapę lub spać z opiekunem. Dobrze jest, jeśli wszyscy domownicy oczekują od psa identycznych zachowań.
Podczas szkolenia z posłuszeństwa należy zawsze zwracać się do psa po imieniu i nie zastępować go innymi zwrotami takimi jak: “maleństwo” czy “kochanie”. Nie należy także gwizdać, chyba że opiekun chce, żeby była to jedna z komend. Pupil musi znać swoje imię, bowiem tylko wówczas będzie na nie zawsze reagował.
W trakcie szkolenia psa z posłuszeństwa trzeba wykazać się bardzo dużą cierpliwością. Opiekun nigdy nie powinien denerwować się w sytuacji, gdy jego pupilek nie rozumie polecenia, ignoruje go oraz nie potrafi nauczyć się prostego zadania. Każdy czworonóg jest bowiem inny i w związku z tym reaguje na trening w inny sposób. Poszczególnych komend używać także poza szkoleniem. W ten sposób pies będzie je mógł łatwiej opanować oraz przyzwyczaić się do tonu głosu swego pana.
Ważne jest także to, aby integrować swego psa z innymi czworonogami. Zwierzęta te z reguły są bardzo towarzyskie i lubią się ze sobą bawić. Podczas spacerów warto zatem swemu psu pozwalać na bieganie z psimi kolegami oraz zawieranie nowych przyjaźni. Z pewnością pomoże mu to w utrzymaniu komfortu psychicznego oraz zdobywaniu nowych umiejętności. Zabawa z innymi czworonogami pokazuje psu, że nie każdy jest wrogiem. Dzięki temu potrafi on zachować spokój oraz opanowanie podczas spacerów.
Jeśli nauka posłuszeństwa jest przeprowadzana we właściwy sposób, to wówczas potrafi sprawić mnóstwo przyjemności oraz radości zarówno psiakowi, jak i jemu panu. Większość psów potrafi doskonale dopasować się do stylu życia swych opiekunów oraz wyczuwać ich emocje.
Szkolenie psa można przeprowadzać samemu lub pod okiem doświadczonego fachowca. Dziś mnóstwo opiekunów decyduje się na samodzielne szkolenie swego ukochanego pupila. Warto jednak pamiętać o tym, że szkolenie psa w domu jest bardzo długotrwałym procesem oraz wymaga posiadania sporego doświadczenia oraz rozległej wiedzy w tym temacie.
Szkolenie szczeniaka labradora zazwyczaj nie sprawia większych trudności, ale niełatwo jest wyszkolić dorosłego psa po przejściach. Posiadając takiego psiaka, warto skorzystać usług profesjonalistów. Istnieją takie rasy psów od których trudno jest egzekwować posłuszeństwo. I tak na przykład samodzielne szkolenie amstaffa może być problematyczne. Posiadając takiego psa warto skorzystać z pomocy doświadczonego trenera psów. Pożądane rezultaty można najszybciej uzyskać wówczas, gdy nasz pupil nabywa umiejętności w odpowiednio dopasowanej grupie lub w cyklu indywidualnym.
Dziś wielu trenerów świadczy usługi w zakresie szkolenia psów w domu właściciela. Jest to bardzo ciekawa opcja dla tych osób, których relacje z pupilem nie układają się pomyślnie. Szkolenie psa w domu pozwala na wyeliminowanie niepoprawnych nawyków oraz w dużym stopniu ułatwia codzienną pracę z czworonogiem. Szkolenie psa przez doświadczonego trenera jest wskazane wówczas, gdy zwierzę jest niebezpieczne z natury, agresywne oraz uparte.
Od pewnego czasu coraz większą popularnością cieszą się psie przedszkola, które to zajmują się wychowaniem szczeniaków. Do takiej placówki można oddać każdego szczeniaka przed ukończeniem piątego miesiąca życia. Małe pieski przebywają tutaj w grupach czworonogów o podobnym wieku, a ich szkolenie odbywa się w sposób niestresujący, ale za to bardzo skuteczny.
Opiekunowie, którzy chcą nauczyć samodzielnie swego psa posłuszeństwa, mogą skonsultować postęp treningu z behawiorystą. Spotkanie z tym profesjonalistą jest przydatne wtedy, gdy pupil ma trudny charakter oraz jest oporny na poszczególne metody szkoleniowe.
Pies towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Zwierzę to jest postrzegane jako najwierniejszy przyjaciel człowieka. Psy przewodniki potrafią służyć każdego dnia ogromną pomocą wielu niepełnosprawnym oraz chorym osobom.
Dzięki szkoleniom specjalistycznym psy asystujące potrafią w dużym stopniu ułatwiać życie niejednej osobie. Potrafią one wykonać wiele ważnych czynności, dodają chorej osobie pewności siebie oraz stają się jej najlepszym przyjacielem. Pies asystujący potrafi być oczami, uszami oraz rękoma wielu niepełnosprawnych osób. Wyróżnia się:
Ze względu na łagodne i przyjacielskie usposobienie, wierność swemu panu oraz otwartość na nowe wyzwania na psa przewodnika najczęściej szkolone są labradory oraz golden retrievery. W szkoleniach uczestniczą również bardzo często owczarki niemieckie oraz bordery collie. Pies – przewodnik musi pochodzić z dużej rasy, bowiem musi on być na ulicy widoczny dla ludzi. Każdy czworonóg musi odbyć profesjonalne szkolenie, które kończy się egzaminem.
Szkoleniem zajmuje się wiele organizacji oraz fundacji. Podczas szkolenia pies mieszka z trenerem. Dzięki temu może on prawidłowo oraz w pełni efektywnie się socjalizować. Szkolenie składa się z kilku etapów i kończy się uzyskaniem certyfikatu.
Niemałą rolę w społeczeństwie odgrywają też psy – ratownicy, czyli takie, które zostały odpowiednio wyszkolone w kierunku realizacji zadań z ratownictwa. Poza umiejętnościami nabytymi w trakcie szkolenia każdy pies – ratownik powinien być odważny, przyjazny dla człowieka oraz bardzo inteligentny. Niezwykle ważna jest postura zwierzęcia. Psy ratownicze dzieli się na:
Każdy pies ratownik musi posiadać doskonały węch. Dzięki temu przy jego pomocy można łatwo zlokalizować zaginioną osobę, niezależnie od pory dnia oraz panujących warunków atmosferycznych.
Z uwagi na specyficzne warunki pracy, w ratownictwie wykorzystuje się najczęściej: owczarki niemieckie, nowofundlandy, bernardyny oraz psy rasy border collie.
Szkolenie psów ratowników może być przeprowadzone tylko pod okiem trenerów posiadających specjalistyczną wiedzę w tym zakresie. Ważne jest, aby dobrze przygotować do pracy w tym zawodzie zarówno psa, jak i jego opiekuna.
Szkolenie na psa – ratownika oraz jego przewodnika może odbyć się tylko i wyłącznie w specjalnym, licencjonowanym ośrodku szkoleniowym. Każdy pies musi najpierw przejść testy kwalifikacyjne, które zweryfikują czy posiada on wrodzone predyspozycje do tej trudnej pracy.
Szkolenie psa ratownika jest bardzo trudne i wymaga zawsze ogromnego zaangażowania nie tylko ze strony czworonoga, lecz także jego opiekuna. Podczas szkolenia liczy się konsekwencja, upór, samozaparcie oraz pracowitość.
Każdemu psu przygotowującemu się do wykonywania zawodu ratownika należy poświęcić około dwudziestu godzin tygodniowo. Ważne jest także to, aby pies chodził na długie spacery w wielu warunkach terenowych, bowiem dzięki temu nabywa dobrą kondycję. Szkolenie psa ratownika trwa zazwyczaj dwa lata i kończy się uzyskaniem licencji. A żeby czworonóg był podczas służby w bardzo dobrej formie, musi on nieustannie brać udział w treningach.
Koszt szkolenia psa jest uzależniony od kilku czynników. Jednym z nich jest program szkolenia. Inną kwotę trzeba bowiem wydać oddając psa do psiego przedszkola, a jeszcze inną w przypadku nauki tropienia, nauki poszczególnych sztuczek czy kursu posłuszeństwa.
Cena jest w dużym stopniu uzależniona od tego, czy pies bierze udział w zajęciach grupowych czy jest szkolony indywidualne. Ponadto jest ona zależna od rasy psa oraz od lokalizacji punktów szkoleniowych. Najwyższy cennik szkolenia psów jest odnotowywany w punktach znajdujących się na terenie dużych miast. Z kolei tresura psów w mniejszych miejscowościach jest nieco tańsza.
I tak na przykład w psim przedszkolu, w którym jednocześnie przebywa kilka psów, za godzinę szkolenia trzeba zapłacić od 30 do 40 zł. Za kurs podstawowego posłuszeństwa w zajęciach grypowych trzeba zapłacić od 50 do 80 zł za godzinę. Z kolei indywidualne szkolenie czworonoga to koszt od 80 do 150 zł za godzinę.
Ceny są bardzo zróżnicowane i trudno jest określić sztywne reguły. Doświadczeni trenerzy uważają że do wyszkolenia psa potrzebnych jest około 10 godzin. Poza tym trzeba sporo czasu poświęcić na indywidualną pracę pomiędzy spotkaniami. Ważne jest, aby po ukończeniu szkolenia wciąż stymulować ten proces. Dzięki temu można mieć pewność, że pies będzie zawsze posłuszny oraz w pełni szczęśliwy.