Święta z psem: jak spędzić ten czas spokojnie i bezpiecznie?

Święta z psem
Święta z psem

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, jedyny taki w roku. Krzątamy się po domu, sprzątamy, pieczemy, przyjmujemy gości. W mieszkaniu pojawiają się świąteczne dekoracje, które sprawiają, że jest wyjątkowo. Ozdoby, których nie ma na co dzień w mieszkaniu często interesują nasze zwierzaki, które chcą ich dotknąć, pobawić się, zobaczyć co można z nimi robić. Dodatkowo, zaraz po świętach nadchodzi Sylwester – noc, która jest dla wielu psów jest najtrudniejszą nocą w roku. Okres świąteczny zatem może czasem przysporzyć naszemu pupilowi więcej stresu niż szczęścia. Jak sprawić by ten okres był dla psiaka jak najmniej stresujący? Przeczytaj ten artykuł, a znajdziesz odpowiedź. 

Uważaj na świąteczne ozdoby

Uważaj na świąteczne ozdoby
Uważaj na świąteczne ozdoby

Zagrożenie dla naszych zwierząt mogą stanowić ozdoby, którymi dekorujemy nasze mieszkania. Które z nich będą bezpieczne, a których lepiej unikać?

Choinka

Choinka to zdecydowanie symbol świąt Bożego Narodzenia. Większość z nas nie wyobraża sobie bez niej obchodzenia Bożego Narodzenia. Kupujemy żywe lub sztuczne drzewka, a jeśli nie mamy możliwości na ustawienie sporej choinki w domu, to często decydujemy na mniejszą wersję lub świąteczny stroik. Jak sprawić, żeby choinka była bezpieczna? Przede wszystkim musi być stabilna. Zaopatrz się w solidny stojak, który sprawi, że ciężej będzie ją przewrócić. Dodatkowo możesz też przywiązać choinkę do sufitu lub też karnisza, co poprawi jej stabilność i zmniejszy prawdopodobieństwo “omdlenia”. Jeśli choinka jest mała, to lepiej po prostu ustawić ją poza zasięgiem Twojego pupila. 

Na drzewku nie wieszaj ozdób, które mogą być przez psa zjedzone, szczególnie w zasięgu jego pyska. Nawet jeśli Twój pies nie jest łakomczuchem, zapach cukierków może go zachęcić do zjedzenia. Co gorsze, może go zjeść razem z papierkiem, co może skutkować wizytą w klinice weterynaryjnej. Zadbaj koniecznie, by ozdoby typu cukierki czy pierniczki wisiały odpowiednio wysoko lub kompletnie z nich zrezygnuj. Ozdabiając choinkę, warto użyć choć w części ozdób nietłukących się. Oczywiście szklane bombki są najbardziej efektowne, ale potłuczone mogą poważnie skaleczyć łapy Twojego psa. Nie musisz koniecznie decydować się na plastikowe ozdoby, mogą być one zrobione na przykład zrobionych z drewna, słomy czy haftowane.

Ciekawość i nuda często sprawiają, że pies zaczyna interesować się świątecznym drzewkiem, dlatego w czasie świąt postaraj się zapewnić psu rozrywkę i zajęcie. Najlepiej choinkę postawić z dala od psiego posłania, żeby psa nie korciło do podejścia i próby ściągnięcia ozdób. Kiedy nie ma Cię w domu, nie zostawiaj psa sam na sam z choinką, najbezpieczniej będzie go odizolować. Nigdy nie wiadomo, co psiakowi przyjdzie do głowy.

Koniecznie odpowiednio zabezpiecz kabelki od lampek choinkowych – zaciekawiony psiak może chcieć je przegryźć. Oczywiście, jak się na pewno domyślasz, może to być bardzo niebezpieczne. Pamiętaj też o wyłączaniu od prądu lampek, gdy wychodzisz z domu. 

Uważaj na podpijanie wody ze stojaka. Zawsze dolewaj czystą wodę, bez dodatków jakichkolwiek odżywek, żeby zapobiec nieszczęśliwym wypadkom. 

Rośliny

Są takie rośliny, które zdecydowanie kojarzą nam się ze świętami Bożego Narodzenia. Jedną z nich jest zdecydowanie gwiazda betlejemska (inne nazwy to poinsecja lub wilczomlecz nadobny). Wytwarza ona białe mleczko, które zawiera szkodliwe substancje i w przypadku zjedzenia, może wywołać u psa bóle brzucha, wymioty, biegunkę, a nawet uszkodzenie nerek w przypadku szczeniąt. 

Jemioła to kolejny symbol świąt, który może być niebezpieczny dla naszych pupili. Przede wszystkim zagrożenie stanowią białe owoce jemioły, których zjedzenie może skutkować u psa silnym bólem brzucha oraz nadciśnieniem. Możesz zrezygnować z tej świątecznej ozdoby lub też kupując ją, od razu pozbyć się wszystkich białych owoców. 

Ozdoby

Wszelkie ozdoby świąteczne staraj się umieszczać poza zasięgiem Twojego psa. Wszystkie mrugające światełka, świece czy świąteczne figurki mogą bardzo zaciekawić Twojego pupila. W końcu są wyjątkowe, nowe i mogą zachęcać do zabawy. Szczególnie okrągłe ozdoby, jak na przykład bombki, bywają atrakcyjne dla psów, przede wszystkim tych lubiących piłeczki. Bądź czujny i ogranicz dostęp do tego typu ozdób. 

Nie dla psa kiełbasa

Święta dla wielu z nas kojarzą się z wyjątkowym jedzeniem, przygotowywanym specjalnie na tę okazję. Często pozwalamy sobie na zjedzenie więcej niż zwykle, w końcu święta są raz w roku! Zdarza się też niestety tak, że w związku z tym, że odpuszczamy sobie, mamy chęć do odpuszczenia psu i podrzucenia czegoś z wigilijnego stołu naszemu pupilowi. Jak zapewne się domyślasz, nie jest to rozsądne i może negatywnie wpłynąć na zdrowe naszych podopiecznych. To, co jest na naszym stole, zdecydowanie nie powinno trafiać do psiej miski. Czego nie wolno podawać psom w święta (i nie tylko)? 

Szkodliwe dla psa są potrawy, które są tłuste, smażone, mocno przyprawione i solone. Jest to uniwersalna zasada, niezależnie czy są święta czy nie i nigdy nie powinno się dawać takich potraw zwierzakom. Ponadto szkodliwe dla psów są kakao i produkty je zawierające, czyli na przykład czekolada. Dlatego różne ciasta czy pierniczki zdecydowanie nie nadają się dla psów. Szkodzą im również cebula, czosnek i por, które często są bazą do wielu potraw. Winogrona, rodzynki oraz cytrusy również nie powinny znaleźć się w psiej misce. Wspomniana w tytule kiełbasa czy szynka również nie jest bezpieczna, mimo że jest to mięso, to są one mocno przyprawione oraz solone. Dodatkowo typowo wigilijnym składnikiem dań, którego pies nie powinien jeść, są grzyby, dlatego niech Cię nie korci do poczęstowania psa smażonymi pierogami z kapustą i grzybami.

Zwróć uwagę również swoim gościom, żeby nie dokarmiali Twojego psa. Jeśli chcesz, wcześniej możesz przygotować psu zdrowy posiłek, odpowiedni do diety, i dać mu go w czasie kolacji wigilijnej czy świątecznego obiadu. Dodatkowo, gdy posiłek włożysz w zabawkę dla psa typu kong, Twój pupil będzie miał zajęcie i nie będzie się kręcił przy stole robiąc słodkie oczy, prosząc o coś ze stołu. 

Wizyta gości

Wizyta gości
Wizyta gości

Większość psów lubi gości w domu, choć nie jest to regułą. Dbaj o to, by goście nie zamęczali Twojego zwierzaka. Szczególnie zwróć uwagę na dzieci, które zachowują się często nachalnie, ciągną psy za ogon czy uszy albo chcą się przytulać. Dodatkowo pamiętaj, nie zostawiaj nigdy dzieci z psem bez nadzoru! 

Zapewnij mu miejsce, gdzie może się odizolować od gości i odpocząć. Może to być na przykład otwarte drzwi do innego pomieszczenia. Jeśli zdecyduje, że ma już dość, może skorzystać ze swojego miejsca odpoczynku. Poinstruuj gości, że nie wolno przeszkadzać psu, który śpi i go zaczepiać. Jeśli Twój pies lubi towarzystwo gości, to nie ma potrzeby jego izolowania w oddzielnym pokoju, niech się cieszy świętami razem ze wszystkimi. Tutaj też uważaj, by nie przesadzić w drugą stronę, jeśli Twój psiak jest szczególnie przyjacielski, patrz na reakcję swoich gości. Nie wszyscy w końcu są miłośnikami psów i mogą nie cieszyć się z ciągłego kontaktu z nim. 

Sylwestrowa noc

Sylwestrowa noc
Sylwestrowa noc

Sylwester to często bardzo trudny okres dla naszych psów. One nie rozumieją, dlaczego nagle w nocy pojawia się cała masa dziwnych zdarzeń, błysków i huków. My doskonale wiemy, co się będzie działo, ponieważ mamy nasze kalendarze i spodziewamy się wielu rzeczy. Jak zatem pomóc psu również się na tę noc przygotować? 

Sylwester – noc inna niż wszystkie

Psy nie rozumieją, dlaczego noc z 31 grudnia na 1 stycznia różni się tak bardzo od innych. Co jest dla psów dziwnego podczas tej nocy? 

Pierwszym elementem sprawiającym, że jest to trudny czas dla zwierząt, to przede wszystkim hałas. Zaczyna się on często już po południu 31 grudnia i trwa często aż do rana 1 stycznia. Hałas to przede wszystkim fajerwerki, race i inne głośne wystrzały, ale również głośna muzyka, w domu (jeśli urządzamy domówkę), u sąsiadów czy na ulicy. Najtrudniej jest psom, które mieszkają w centrach miast, gdzie organizowane są głośne koncerty. Dlaczego psy są tak wrażliwe na hałas? Przede wszystkim dlatego, że odbierają inny zakres dźwięku, słyszą inaczej niż my i są w stanie usłyszeć tak zwane infradźwięki, czyli dźwięki niskie, których my już nie słyszymy. 

Obchody Nowego Roku to nie tylko błysk i huk fajerwerków, których źródło często jest trudno psom zlokalizować, ale również specyficzny zapach, którego nie spotyka się na co dzień. W powietrzu możemy poczuć woń spalenizny oraz dymu. My potrafimy sobie wytłumaczyć, że to zapach pochodzący z fajerwerków, nasi podopieczni nie potrafią tego tak zrozumieć. Węch jest najbardziej rozwiniętym zmysłem u psów i te dziwne zapachy mogą powodować u nich niepokój i strach.

Pojawienie się w domu gości często dla psów jest miłym wydarzeniem. W sylwestra jednak wizyta wygląda zupełnie inaczej niż zazwyczaj – goście przychodzą późno (kiedy dla psa nadchodzi pora wyciszania i snu), są w mieszkaniu całą noc i wychodzą często nad ranem. Takie rzeczy burzą psią rutynę, nasz pupil może być zdezorientowany i niespokojne. Czasem w sylwestra opiekunowie zamiast zapraszać do domu gości, sami wychodzą świętować Nowy Rok, zostawiając psa samego. Taka sytuacja może być dla zwierzęcia bardzo stresująca i trudna, dlatego jeśli decydujesz się na zostawienie psa w domu podczas sylwestra, postaraj się zapewnić opiekę dla niego. 

Przygotuj się odpowiednio do nocy sylwestrowej

Kilka dni przed sylwestrem zacznij przygotowania do tej nocy, żeby w Sylwestra nic Cię nie zaskoczyło.

Przejrzyj wszystkie swoje akcesoria spacerowe. Bardzo ważne jest, by spacery 31 grudnia oraz 1 stycznia były bezpieczne. Sprawdź obrożę lub szelki. Zwróć uwagę na połączenia, czy wszystko jest stabilne. Sprawdź, czy adresatka ma wyraźnie napisany numer telefonu. Niestety w tych dniach zdarzają się ucieczki, jeśli ktoś odnajdzie Twojego podopiecznego, będzie mógł się łatwo i szybko skontaktować. Można również napisać numer telefonu na obroży na przykład niezmywalnym markerem. Przyjrzyj się swojej smyczy, czy karabińczyk działa prawidłowo, czy nie jest może przetarta czy przegryziona. Będąc w lecznicy weterynaryjnej, poproś o sprawdzenie lokalizacji czipa, czy łatwo go znaleźć. 

Jeśli sylwester wiąże się z dużym stresem, można zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii, który może przepisać leki uspokajające. Najlepiej iść odpowiednio wcześniej, minimum trzy tygodnie przed sylwestrem, ponieważ dłużej podawane leki mają lepsze działanie. Możesz również zwrócić się o podanie leków doraźnych, które podasz bezpośrednio przed sylwestrem.

Zastanów się, gdzie możesz zorganizować psu jego kryjówkę podczas Sylwestra. Czasem pies sobie sam wybierze takie miejsce, ale może również skorzystać z naszych propozycji. Najlepiej, to to miejsce było ciasne i ciemne, gdzie pies może się schować, zaszyć. Często wybierane przez psy są szafy, garderoba, czy też łazienka. Często wybierane są szafy, bo tam jest ciemno, miękko i dodatkowo czuć zapach opiekuna. Łazienka czy garderoba też są częstym wyborem, ponieważ nie ma w nich okien, co uspokaja zwierzę. Możemy również sami spróbować zorganizować takie miejsce wyciszenia, np. organizując zadaszoną budkę, umieszczając tam ulubione psie zabawki, co zapewni poczucie bezpieczeństwa i komfortu. 

Kilka dni wcześniej możemy również zacząć ćwiczyć reakcję na dźwięki fajerwerków. Oczywiście nie jest to to samo, co prawdziwe fajerwerki za oknem, ale może pomóc w przyzwyczajaniu psa do dziwnych głośnych dźwięków. Celem jest budowanie pozytywnych skojarzeń z hukami.

Można zastosować odgłosy sylwestrowe, jako tło zabaw szarpakiem, chowania przedmiotów i zachęcania psa do szukania lub podania konga wypełnionego pysznym jedzeniem. Chodzi o to, by budować pozytywne skojarzenia z tymi dźwiękami. Działaj powoli, cierpliwie oraz często i krótko. Zacznij od puszczania dźwięków cicho, następnie stopniowo zwiększaj głośność. Jeśli pies się przestraszy i przerwie zabawę, to zatrzymujemy ćwiczenie i cofamy się o krok, czyli zmniejszamy głośność. W kolejnych etapach staraj się wydłużać czas i zwiększać głośność. 

Uspokajające suplementy diety

Możesz zastanowić się nad zastosowaniem uspokajających suplementów diety. Najlepiej skonsultuj ich podawanie z lekarzem weterynarii. Żeby miały wpływ na zachowanie Twojego psa, musisz też podawać je regularnie, wg zaleceń producenta, nie wtedy, kiedy akurat Ci się przypomni. Jakie są polecane uspokajające suplementy?

  • Suplementy zawierające tryptofan, na przykład Aptus Relax, KalmVet lub KalmAid. Tryptofan to aminokwas, który jest potrzebny do wytwarzania serotoniny, która ma pozytywny wpływ na nastrój i działa kojąco. Podawanie tego suplementu trzeba zacząć przynajmniej kilka dni wcześniej, żeby uzyskać efekt działania. 
  • Środki zawierające alfa-kazozepinę, czyli Zylkene Alfa-kazozepina to peptyd pozyskany z mleka, który ma działanie uspokajające i wyciszające. Należy stosować kilka-kilkanaście dni przed stresującym wydarzeniem.
  • Olejki CBD, czyli kanabidiol, który ma działanie uspokajające i przeciwbólowe. CBD to zupełnie inna substancja niż psychoaktywne THC, który jest substancją odpowiedzialną za poczucie tzw. “haju”. Obecnie CBD to względnie nowy środek na rynku, nie znamy interakcji z innymi lekami oraz nie mamy jeszcze konkretnych dawek, które powinniśmy stosować. Najlepiej podawać go pod kontrolą lekarza weterynarii, a sam olejek kupić z certyfikowanego źródła.

Sylwestrowy spacer 

Spacer 31 grudnia niesie ze sobą więcej zagrożeń związanych z niespodziewanymi wystrzałami niż jakikolwiek inny dzień w ciągu roku. Bardziej wyczerpujący spacer zorganizuj w pierwszej części dnia, najlepiej do godziny 14. Psa prowadź na smyczy, ponieważ zdarza się, że nawet o tej porze zdarzają się wystrzały, które mogą wystraszyć Twojego psa. Podczas spaceru lepiej pójdź w znane psu miejsca, na wypadek gdyby stało się coś niespodziewanego. Na spacerze poćwicz z psem to, co lubi, weź ze sobą smaczki dla psa, które mogą być sposobem na odwrócenie uwagi, na przykład od wystrzałów. Tego dnia najlepiej nie odpinaj psa od smyczy. Nawet jeśli masz świetne wyćwiczone przywołanie, tej, Twój pies może się czegoś wystraszyć i uciec. Na spacer możesz wziąć psa na lince, żeby dać mu więcej swobody, ale nie spuszczaj ze smyczy. Unikaj wychodzenia przed północą, jeśli musisz wyjść, to lepiej na tzw. szybkie siku, czyli spacer trwający około 10 minut. Wszystkie powyższe zasady warto zastosować również w Nowy Rok, czyli 1 stycznia, bo czasem też zdarzają się wystrzały, nawet w ciągu dnia. 

Jak pomóc psu przetrwać sylwestra?

Psy na różne sposoby pokazują swój stres, często jest to bardzo indywidualne. Jak poznać, że pies się stresuje i czuje niekomfortowo? 

Zachowań świadczących o stresie psa może być bardzo wiele. Poniżej znajdziesz kilka takich zachowań: 

  • kulenie się,
  • drżenie całego ciała,
  • dyszenie (szybkie oddychanie, nie mające na celu zmniejszenia temperatury ciała),
  • ślinienie się (ślina najczęściej jest wodnista w przeciwieństwie do gęstej śliny wytwarzanej pod wpływem jedzenia),
  • napięcie ciała, znieruchomienie,
  • bieganie, brak znalezienia miejsca
  • wokalizacja (wycie, skomlenie, szczekanie)
  • próba ucieczki przed hałasem,
  • stężała mina, kąciki ust ściągnięte do tyłu, zmrużone oczy,
  • nadmierne pocenie (możesz zauważyć mokre ślady łap na podłodze).

W przypadku, gdy widzisz, że Twój pies się stresuje, postaraj mu się pomóc. Przede wszystkim my, opiekunowie, powinniśmy być spokojni. Zwierzęta bardzo silnie przejmują nasze emocje, jeśli będziemy się denerwować, psy również mogą to przejąć. Nie reaguj zbyt emocjonalnie, nie przytulaj i nie głaszcz psa, jeśli tego nie potrzebuje, wolą spędzać czas samemu. Uszanuj to i nie staraj się robić tego na siłę. Ważny jest Twój spokój, który wpłynie na samopoczucie psa. Pozwól psu zaszyć się w kryjówce.

Poniżej znajdziesz kilka dodatkowych rad, jak możesz wpłynąć na poziom stresu u psa:

Kamizelka uspokajająca

Jest to jedna z metod pomagających psu się uspokoić, mechanizm działania opiera się na akupresurze. Aby ta metoda była skuteczna ważne jest, by kamizelka dokładnie przylegała do ciała psa. Można taką kamizelkę kupić, ale można również zrobić samemu, na przykład korzystając z bandaża. W sieci można znaleźć instrukcje, jak należy wiązać bandaż na ciele zwierzęcia. Ciągły ucisk kamizelki lub bandaża działa uspokajająco. 

Aromaterapia

Ma na celu wyciszenie, obniżenie stresu i poprawienie nastroju. Najlepiej użyć olejek eteryczny, który jest rozcieńczony w wodzie i zastosować go w tzw. kominku podgrzewanym świeczką. Korzystny wpływ na organizm zwierząt wykazują takie olejki jak lawenda, bergamotka, geranium, rumianek, melisa.

Muzyka relaksacyjna

Według badań, niektóre gatunki muzyczne poprawiają zachowanie zwierząt, na przykład muzyka relaksacyjna lub klasyczna. Spokojne utwory instrumentalne poprawiają nastrój i normalizują ciśnienie tętnicze. Nie włączaj dźwięków przyrody, które mogą pobudzać i wywoływać niepokój. Dodatkowo spokojne dźwięki pomagają zagłuszyć niepokojące dźwięki dobiegające z zewnątrz. 

Podsumowanie

Dla psów okres świąt i Sylwestra jest dla nich nieco niezrozumiały i dziwny, przez co może być bardziej stresujący. Domownicy zachowują się inaczej, panuje ogólne zamieszanie, w domu pojawia się wiele przedmiotów, których nie widuje się na co dzień. Zadbaj o bezpieczeństwo swojego pasiaka w tym wyjątkowym czasie i postaraj się zapobiec nieszczęśliwym wypadkom. Dzięki temu świąteczny czas będzie dla wszystkich radosny i spokojny.

Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestra, życzymy Wam wszystkim spokojnego i bezpiecznego spędzania tego wyjątkowego czasu!

 

Wykorzystane źródła >>

Behawiorysta COAPE Agata Kostrzewa

Behawiorysta COAPE Agata Beliniak

Jestem absolwentką kursu dyplomowego Advanced Diploma in Practical Aspects of Companion Animal Behaviour and Training, nadającego kwalifikacje behawiorysty zwierząt COAPE (Centre of Applied Pet Ethology). Z wykształcenia jestem biologiem zwierząt, a obecnie również jestem doktorantką na SGGW. Dodatkowo należę do Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE oraz pomagam w grupie behawioralnej w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt na Paluchu. Dzięki obecnym studiom mam stały kontakt ze światem nauki, co pomaga poszerzać moją wiedzę o zwierzętach. Prywatnie w domu mam 3 psy oraz 3 koty.

Dodaj komentarz

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.