Sterylizacja psa: jakie mogą być powikłania i kiedy sterylizować [tabela]

Sterylizacja suki
Sterylizacja suki

Zastanawiasz się czy warto zdecydować się na sterylizację suki?

Przypuszczam, iż większość właścicieli zwierząt rozważała przeprowadzenie tego zabiegu.

Dla wielu osób dużym problem okazują się zmiany zachowania oraz objawy związane z płodnością zwierząt.

Pomimo oczywistych zalet, zabieg sterylizacji psa ma też wady – w tym artykule wyjaśnię Ci na czym one polegają.

Mam nadzieję, że dzięki niemu z większą świadomością i przekonaniem podejmiesz decyzję – sterylizować, czy nie sterylizować psa.

Cykl jajnikowy suki

U suki w trakcie sezonu rozrodczego pojawia się tylko jeden cykl jajnikowy, dlatego mówimy iż są to zwierzęta sezonowo monoestralne.

W przebiegu cyklu jajnikowego wyróżnimy fazę pęcherzykową, w przebiegu której dochodzi do wzrostu pęcherzyków jajnikowych (tzn. faza folikularna) oraz fazę ciałka żółtego (tzn. faza lutealna).

Faza pęcherzykowa

Fazę pęcherzykową można podzielić na dwa zasadnicze stadia:

  • proestrus (3-10 dni), której towarzyszy obrzęk sromu i błony śluzowej macicy oraz duża ilość krwistej wydzieliny,
  • estrus (2-15 dni), w której to dochodzi do owulacji, zmniejszenia obrzęku narządów rodnych, wydzielina przybiera kolor różowy (potocznie mówi się, iż wygląda jak popłuczyny mięsa) i jest to okres akceptacji samca. W tym okresie mamy największe szanse na zapłodnienie samicy przy planowaniu ciąży. Przyjmuje się okres trwania fazy estrus jako 9 dni, jednak w zależności od cech osobniczych i rasowych granice czasowe tej fazy mogą oscylować pomiędzy 3 do 21 dni.

Faza ciałka żółtego

Po fazie pęcherzykowej pojawia się faza ciałka żółtego, w której wyszczególniamy metoestrus i dioestrus.

Metestrus (około 7 dni) jest fazą rozwoju ciałek żółtych, w czasie której po ewentualnym zapłodnieniu dochodzi do transportu zarodków do macicy oraz przygotowania organizmu suczki do przyjęcia ciąży.

Następnie faza ta przechodzi w fazę diestrus (55-65 dnia) w trakcie której macica jest przygotowywana na utrzymanie i odżywianie ciąży.

Pod koniec tej fazy suczka wije gniazdo i przygotowuje się do porodu.

Pod koniec tej fazy dochodzi też do obumarcia ciałek żółtych i suka wchodzi o okres anestrus, czyli tak zwany spokoju płciowego, lub okres bezrujowy.

Tabela: Cykl jajnikowy u suk

Faza cyklu jajnikowegoCzas trwaniaObraz jajnikówObraz narządów płciowychZmiany zachowania
Pęcherzykowa proestrus3-10 dni (śr. 5)Rozwój pęcherzyków jajnikowychObrzęk sromu i błony śluzowej pochwy i macicy. Duża ilość krwistej wydzieliny.Brak akceptacji samca
Pęcherzykowa estrus2-15 dni (śr. 9)Owulacja i ewentualne zapłodnienie komórek jajowychStopniowe zmniejszenie obrzęku błony śluzowej pochwyAkceptacja samca
Ciałka żółtego metestrus~ 7 dniRozwój ciałek żółtychTransport zarodków do macicy, gdy doszło do zapłodnieniaBrak zainteresowania samcem
Ciałka żółtego diestrus55-65 dniDojrzałe ciałka żółte, pod koniec fazy ich regresjaCiąża lub jej brak. Macica przygotowana na utrzymanie i odżywienie zarodka. Pod koniec fazy dochodzi do porodu. Przy braku ciąży faza trwa kilka dni dłużej.Pod koniec fazy suka szykuje gniazdo. Przy braku ciąży mogą pojawić się objawy laktomanii,
Spokoju płciowego anestrus3-7 miesięcyBrak aktywności

Co to jest sterylizacja psa?

Przy planowaniu blokady hormonalnej bądź sterylizacji suki jest to czas, w którym lekarz weterynarii może zaplanować zabieg owariohysterectomi, czyli usunięcia macicy i jajników w celu trwałej antykoncepcji u suk.

Sterylizacja psa kiedy?

Najlepszy moment na przeprowadzenie zabiegu sterylizacji przypada na miesiąc przed cieczką u suki, lub trzy miesiące po jej zakończeniu.

Zalety sterylizacji suk

Zalety sterylizacji suki
Zalety sterylizacji suki

Antykoncepcja

Po co przeprowadzana jest sterylizacja psa? Większość właścicieli, z którymi spotykam się w swojej codziennej praktyce decyduje się na zabieg sterylizacji u suczki w celu ograniczenia płodności naszych podopiecznych i  wyeliminowania ryzyka niechcianej ciąży.

Sterylizacja zapobiega przypadkowym ciążom, a co za tym idzie niekontrolowanemu przyrostowi naturalnemu psów. Powszechnie spotykamy się z dużym problemem bezdomności psów, a zabieg antykoncepcji chirurgicznej pozwala na ograniczenie tego zjawiska.

Ciąża urojona u suki

Nie należy zapominać o tym, że sterylizacja eliminuje ryzyko wystąpienia ciąży urojonej.

Ta przypadłość jest nie tylko uciążliwa dla Ciebie, ale również szkodliwa dla zdrowia samej suczki.

Ciąże urojone nie pozostają też bez wpływu na psychikę zwierzęcia.

Nowotwory i choroby narządów płciowych

Dodatkowo przez usunięcie narządów płciowych, czyli macicy wraz z jajnikami unikamy ewentualnych chorób tych narządów jak:

Ponadto wczesna sterylizacja suki niemal w stu procentach chroni ją przed nowotworem gruczołu mlekowego, jednak im później wykonuje się zabieg, tym jego funkcja ochronna jest mniejsza.

Komfort psychiczny

Dodatkowym atutem wykonanego zabiegu jest komfort psychiczny – w mojej opinii nie tylko zwierzęcia, ale przede wszystkim właściciela.

Przygotowanie do zabiegu sterylizacji psa

Przygotowanie suki do sterylizacji
Przygotowanie suki do sterylizacji

Suka musi być odpowiednio przygotowana do sterylizacji i skontrolowana przez lekarza weterynarii.

Często do zakwalifikowania pacjenta do zabiegu należy wykonać dodatkowe badanie, jak:

Badanie usg suki
Badanie usg suki

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, a każda narkoza niesie ze sobą ryzyko.

Sterylizacja suki powikłania

Otyłość może być jednym ze skutków ubocznych sterylizacji
Otyłość może być jednym ze skutków ubocznych sterylizacji

Wielu właścicielom zwierząt towarzyszą silne obawy przed poddaniem suczki zabiegowi sterylizacji. Jeśli zdecydujemy się na wysterylizowanie suki, musimy liczyć się z tym, iż nie jest to zwykły zabieg.

Narkoza

Zabieg sterylizacji wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, a każda narkoza oraz ingerencja chirurgiczna wiąże się z ryzykiem powikłań.

Gojenie ran

Należy mieć na uwadze, iż gojenie się ran również jest cechą indywidualną, niektórzy pacjenci okres rekonwalescencji przechodzą wyjątkowo szybko i łagodnie, inni wymagają codziennych wizyt w gabinecie oraz antybiotykoterapii po zabiegu przez 7-10 dni, a nieraz i dłużej.

Zaburzenia rozwojowe po wczesnej sterylizacji

Prowadzono badania na temat późniejszych skutków ubocznych antykoncepcji chirurgicznej u małych zwierząt.

Udowodniono, iż zbyt wcześnie wykonany zabieg sterylizacji (przed osiągnięciem dojrzałości płciowej to jest przed 6-8 miesiącem życia, a u ras późno dojrzewających nawet do 24 miesięcy) może pociągnąć za sobą zaburzenia rozwojowe w budowie szkieletu czy niedorozwój sromu u samic.

Nietrzymanie moczu u suki

Kolejnym ryzykiem jest nietrzymanie moczu u suk wysterylizowanych w wieku młodocianym.

Otyłość u suk

Ponadto sterylizowane samice  są narażone na obniżenie poziomu przemiany materii i energii, co może skutkować nadmiernym przyrostem masy ciała i otyłością.

Dodatkowym czynnikiem predysponującym do otyłości u sterylizowanych suk jest zwiększony apetyt oraz obniżenie aktywności będący kolejnym skutkiem ubocznym sterylizacji.

Zaburzenia hormonalne po sterylizacji

Przeprowadzono również badania, wykazujące iż suczki sterylizowane są bardziej narażone na zaburzenia hormonalne jak na przykład niedoczynność tarczycy.

Sterylizacja suki rekonwalescencja

Rekonwalescencja pacjenta
Rekonwalescencja pacjenta

Suka po zabiegu sterylizacji wymaga rekonwalescencji, intensywnej opieki oraz częstych wizyt w gabinecie w związku ze zleconą przez lekarza osłoną antybiotykową oraz w celu higieny rany pooperacyjnej.

Właśnie dlatego gdy zdecydujesz się na zabieg sterylizacji u suki, zaplanuj go w okresie, gdy będziesz miał dla psa więcej czasu w domu.

Karma dla suki po sterylizacji

Karma dla psa po zabiegu
Karma dla psa po zabiegu

Po wykonanym zabiegu warto przejść na karmę dla suk po sterylizacji, która uchroni zwierzę przed ewentualną otyłością. Więcej na temat karmy dla psa po sterylizacji dowiesz się z artykułu poświęconego temu tematowi.

Jeżeli nadal masz jakiekolwiek wątpliwości, wciąż się wahasz bądź masz jakieś pytania, chętnie pomogę.

Chcesz dowiedzieć się ile kosztuje sterylizacja i czym różni się od kastracji? Zachęcam do przeczytania artykułu “Kastracja/sterylizacja psa i kota. Ile kosztuje zabieg i czy jest bezpieczny?

Masz własne doświadczenia w temacie sterylizacji u suk? Podziel się nimi teraz w komentarzu pod artykułem.

 

Wykorzystane źródła >>

Lek. wet. Paulina Kowalik

Lekarz weterynarii Paulina Kowalik

Lekarz weterynarii z powołania i zamiłowania do zwierząt. Studia ukończyłam na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w 2014 r. Moja edukacja trwa nadal, czynnie uczestniczę w różnego rodzaju sympozjach i konferencji naukowych, także zagranicznych, co pozwala mi doskonalić wiedzę i pogłębiać umiejętności. Uczestniczka kongresów z zakresu m.in. dermatologii, endokrynologii i rozrodu małych zwierząt.
Prywatnie posiadaczka niesfornego psa o imieniu Nesti. W wolnych chwilach zwiedzam zakątki świata i odkrywam nowinki kulinarne.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
39 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze
danuta
danuta

witam…moja sunia,10-cio letni York od kilku miesiecy ma niepokojace mnie zgrubienia w okolicy tylnych sutek,po obu stronach… lekarz zalecil steryljzacje wraz z usunieciem tych zgrubien…nigdy nie byla chora,raz ciaza urojona,nie miala szczeniakow…troche sie obawiam ze jest juz na sterylizacje za stara…prosze mi doradzic albo chociaz swoje zdanie wyrazic..pozdrawiam danuta

Anna
Anna
Odpowiedz  danuta

wykonuje się w dowolnym wieku gdy jest to konieczne, suka się szybko starzeje po takim zabiegu ale o tym weterynarz nie raczy wspomnieć!

Leo
Leo
Odpowiedz  Anna

Suka szybko się starzeje po takim zabiegu? Co to za brednie?

Co w Sierści Piszczy
Co w Sierści Piszczy
Odpowiedz  danuta

Dzień dobry.
Pies w wieku dziesięciu lat jest jeszcze zazwyczaj w pełni sił, jeśli nie doskwierają mu choroby ogólne, na przykład serca. To, że suczka nie miała ciąż urojonych, szczeniaków, nie chorowała nie ma znaczenia. Suki niesterylizowane mają duże prawdopodobieństwo rozwoju nowotworów sutka w starszym wieku. Oczywiście, że nie jest za późno na sterylizację, a ponieważ doszło najprawdopodobniej (nie widząc psa nie potrafię powiedzieć z całkowitą pewnością, co pojawiło się na sutkach suczki) do rozrostu nowotworowego, należy jak najszybciej wykonać mastektomię wraz z usunięciem narządów rodnych macica, jajniki). Zwlekając z operacją guz będzie rósł, może się uzłośliwić (zakładając, że teraz jest łagodny) oraz dojdzie do martwicy. Suczka będzie czuła ból, potem dyskomfort, zacznie lizać i gryźć zmianę. Będzie już wówczas za późno na pomoc. Z reguły do takiego stanu dochodzi najpóźniej w ciągu pół roku maksymalnie do roku. Suczka wówczas będzie miała 11 lat, a konieczna stanie się eutanazja. Można jednak zapobiec temu czarnemu scenariuszowi i posłuchać lekarza oraz jak najszybciej wykonać zabieg. Proszę nie zwlekać, tym bardziej, że idzie lato, a po operacjach zawsze gojenie przebiega lepiej w umiarkowanej temperaturze niż w upałach, kiedy to dochodzi do zaparzania rany.
Pozdrawiam, Magdalena Zdanowska.

basia
basia

Witam. Moja sunia jest po sterylizacji i miała już 2 ruje, raz doszło do kontaktu z pieskiem ale nie zaszła w ciążę. Ale dlaczego ma ruję i bardziej jest pobudzona niż przed sterylizacją?

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  basia

Dzień dobry.
Po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu, ruja raczej nie powinna się pojawić. Wyjątkową sytuacją jest tak zwany odprysk jajnika. W takim przypadku fragment tkanki jajnika znajduje się na przykład na więzadle macicy, więzadle jajnika lub w innych rejonach jamy brzusznej. Taka tkanka powinna być jak najszybciej zlokalizowana oraz usunięta. Aby upewnić się, czy to właśnie jest przyczyna jej zachowania, należy wykonać oznaczenie poziomu hormonów, w czasie gdy suczka wykazuje objawy cieczki. W celu lokalizacji odprysku należy wykonać USG u specjalisty. Pozostawienie fragmentu tkanki, która jest czynna hormonalnie może predysponować Pani pupilkę do wystąpienia guzów w obrębie listwy mlecznej. Odpryski mają też tendencje do nowotworzenia, dlatego nie warto zwlekać z ustaleniem przyczyny takiego zachowania u pupilki.
Pozdrawiam serdecznie, Katarzyna Hołownia – Olszak, lekarz weterynarii.

Agnieszka
Agnieszka

Dzień Dobry Pani Doktor, z zainteresowaniem przeczytałam Pani artykuł. Bardzo proszę o pomoc…
Mamy wspaniałą Sznaucerkę Miniaturową. Szczęśliwie zdrową i radosną. W październiku 2019 będzie miała 11 lat. Niestety nie wysterylizowaliśmy Suni. Zazwyczaj miała cieczki w wakacje (sierpień) i zimą (okolice grudnia). W 2018 roku nie miała cieczki w lecie. We wrześniu 2018 roku na gruczole sutkowym u góry zrobiła się zmiana (wg oceny Lekarza – zmiana nie nowotworowa, a hormonozależna). Było to twarde, bolesne. Sunia otrzymała antybiotyk Synulox przez 2 tygodnie (zmiana ta zmiękła po antybiotyku, ale nie zniknęła – cycek pozostał powiększony). 25 listopada 2018 roku miała cieczkę, następnie ciąża urojona (tych ciąż urojonych było wiele) 16 lutego 2019 roku – nawał mleka. Kupiłam ProlactiNO, niestety nie pomogło.
Na koniec maja 2019 roku konsultowaliśmy Sunię z Panią Doktor. Ustaliliśmy, że choć już dość późno, musimy przeprowadzić sterylizację oraz usunięcie tego “guza” na gruczole mlekowym. Pani Doktor zaproponowała, by zrobić to podczas jednej operacji. Umówiliśmy się, że zrobimy ten zabieg po kolejnej cieczce (bo od listopada minęło już prawie pół roku, więc spodziewaliśmy się, że za niedługo będzie kolejna cieczka).
W międzyczasie w oczekiwaniu na cieczkę, leczona była przez Dermatologa z powodu małej zmiany na skórze – antybiotykiem Kefavet 250mg przez około 4 tygodnie. Co ciekawe, w czasie leczenia antybiotykiem, oprócz tego, ze skóra została wyleczona, cycek się znacząco zmniejszył. Niestety po zakończeniu leczenia antybiotykiem Kefavet, cycek znów zaczął się powiększać.
Cieczka, na którą czekaliśmy, by po niej robić operację – nie pojawiała się.
19 sierpnia 2019 roku rozpoczęliśmy przygotowania do operacji (zrobiliśmy Suni wyniki krwi, umówiliśmy się na echo-serca, podajemy ponownie Kefavet od 19.08.2019 r. z nadzieją, że cycek zmniejszyłby się ponownie przed operacją).
No i… złośliwość losu lubi być duża, bowiem wczoraj zauważyliśmy, że Sunia zaczęła krwawić.
I tu moje pytania, prośby o wyjaśnienie.
Poprzednia cieczka: 25 listopad 2018, nawał mleka: 16 luty 2019 r., obecna cieczka: 21 sierpień 2019.
Cieczka pojawiła się prawie po 9 miesiącach od poprzedniej. “Zimowe” cieczki zazwyczaj były w terminie.
Przeczytałam wiele artykułów w Internecie, z których dowiedziałam się, że sterylizację najlepiej wykonać po 2-3 lub 3-4 miesiącach po cieczce. Tylko u nas to będzie tak, że najpewniej po około 2 miesiącach będzie ciąża urojona i mnóstwo mleka. Czyli jak długo potem czekamy od pojawienia się/ustąpienia mleka w cyckach? Czy podawać Suni Galastop? Czy przeczekać tak jak poprzednie laktacje? Dodatkowo niepokoi mnie fakt, że te “zimowe” cieczki zazwyczaj były o czasie. Czy istnieje niebezpieczeństwo takie, że po zakończeniu tej cieczki i ciąży urojonej, Sunia dostanie tej kolejnej cieczki zaraz – w tym “zimowym” terminie? Do tego ten rozpoczęty teraz, zaplanowany na 14 dni Kefavet, który miał spowodować zmniejszenie gruczołu do operacji.
Pani Doktor proszę o pomoc, jak to rezolutnie ułożyć, tak by Naszej Kochanej Pupilce nie zaszkodzić? Na kiedy teraz planować operację? Jak być pewnym, że Ona nie będzie w grudniu czy styczniu tuż przed cieczką kolejną, która byłaby “w terminie”. Dodam, że ma torbielowatą zmianę na jajniku średnicy 3-4 mm, która to zmiana chyba wprowadza taką burzę hormonalną u naszej Suni.
Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc. Z szacunkiem – Agnieszka

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Agnieszka

Dzień dobry.
Najwcześniejszy, możliwy termin zabiegu sterylizacji, tak, aby był to zabieg bezpieczny dla życia pacjentki to 1,5 miesiąca od zakończenia krwawienia, jednak w razie pilnej potrzeby zabieg można wykonać nawet po miesiącu. Zabiegi wykonywane w szybszym terminie, są obarczone dużym ryzykiem intensywnego krwawienia w trakcie przeprowadzania zabiegu. W przypadku Pani pupilki, należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Wszystkie wymienione przez Panią, niepokojące objawy łączą się ze sobą – obecność zmian cystowatych na jajniku może powodować zarówno ciąże urojone, nawał mleka, powiększenie sutków oraz stan zapalny w ich obrębie. Tak długo, jak jajnik funkcjonuje (i obecna na nim cysta produkuje hormony) – wymienione przez Panią objawy będą się utrzymywać. Dlatego wydaje mi się, że im szybciej zabieg będzie przeprowadzony, tym lepiej dla zdrowia pacjentki. Jeśli chodzi o pojawienie się ciąży urojonej i obecność mleka, przed wprowadzeniem preparatów hormonalnych proszę spróbować zmniejszyć racje żywieniowe, wprowadzić większa ilość ruchu oraz zabrać suni zabawki – te zabiegi znacząco hamują instynkt macierzyński i czasem pomagają w wyhamowaniu objawów ciąży urojonej. Jeśli obawia się Pani, że tuż przed planowanym zabiegiem sunia dostanie kolejnej cieczki, warto zgłosić się na cytologię, kilka dni przed terminem operacji. Pobranie niewielkiej ilości komórek z dróg rodnych pozwoli określić, w jakiej konkretnie fazie cyklu znajduje się pacjentka. Proszę pamiętać, że badania krwi należy wykonać maksymalnie 3 tygodnie przed planowanym terminem operacji (najlepiej kilka dni przed zabiegiem).
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Elzbieta
Elzbieta

Witam!
Mam sunie labladorke {niecałe 3 lata} i tez stanęłam przed problemem ciazy urojonej. Juz po pierwszej cieczce był ten problem, teraz pojawiłą sie dodatkowo laktacja. Mozliwe, ze przyczyniło sie do tego pojawienie sie w naszym domu dodatkowo małego labladorka. Sunia dostała galastop, ostatnia dawka 2 tygodnie temu ale widze, ze jeszcze pojawiaja sie kropelki mleka. Dzien po zakonczeniu podawania Galastopu pojawiły sie wymioty, wieczorem, trwały cała noc i wizyta następnego dnia u weterynarza to kroplówka, morfologia i biochemia krwi. Piesek jest zdrowy ale te wymioty były intensywne. Moja labladorka jest alergiczka , oprócz drobiu na każdy inny rodzaj miesa. Odpadaja też wypełniacze w karmie jak zboza [oprócz owsa] czy ziemniaki….jeszcze moge jej podac z ryb dorsza i jajko. Je karme Hill’s d/d, kurczak i ryz [chociaż ryz jest też na 2, czyli nie powinien byc. Bardzo duzy problem z doborem karmy.
Mam wiele pytan, i troche jestem “w kropce”
1- Dlaczego dalej pojawia sie mleko, skoro był Galastop.
2- Jak moge dalej, czy nastepnym razem zdecydowac się na ten lek skoro pojawiły sie tak wyczerpujace wymioty
3- Jesli zdecyduje sie na sterylizacje , jak mam dostosowac dla niej karme
Postaram sie również ze swojej strony działać profilaktycznie i stad jeszcze moje pytanie, bardzo dla mnie ważne
4- Ile dni od pojawienia sie cieczki zaczac stosowac te zabiegi zapobiegawcze jak zwiekszenie ilosci ruchu, czy zmnieszenie racji zywieniowych.
Dziekuje bardzo za udzielenie mi odpowiedzi i serdecznie pozdrawiam!

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Elzbieta

Dzień dobry.
Rozważając zapobieganie ciąży urojonej, warto zgłębić mechanizm jej powstawania. Ciąża urojona zwykle jest wynikiem powstawania aktywnych hormonalnie cyst na jajnikach – tak długo, jak cysta jest obecna, jest szansa, że ciąża urojona będzie nawracała. Zabieg owariohisterektomii, czyli usunięcia macicy i jajników, rozwiąże ten problem. Odpowiadając na Pani pytanie, nie wprowadzałabym zwiększonej ilości ruchu i zmniejszenia jedzenia, tylko półtora miesiąca po zakończeniu cieczki umówiłabym zabieg. Przed planowanym zabiegiem należy wykonać kontrolne badanie krwi, aby sprawdzić, czy organizm funkcjonuje w prawidłowy sposób. Jeśli chodzi o obecny stan pupilki, warto sprawdzić, czy nie rozwinęło się jej ropomacicze – jest to bardzo częste u niewykastrowanych suk, które dodatkowo borykają się z problemem ciąż urojonych. Jeśli chodzi o żywienie pupilki, jeśli dostępne karmy nie są odpowiednie dla niej, biorąc pod uwagę liczne alergie, polecam konsultację z dietetykiem weterynaryjnym. Ułoży on dietę dopasowaną do potrzeb Pani pupilki. Karmienie zwierzęcia po zabiegu wcale nie musi się zmienić. Proszę uważnie kontrolować jej masę ciała – warto zmienić dietę lub ilość porcji, gdy waga zacznie rosnąć.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

mania
mania

witam,

mam sunie krzyżówkę labradora z owczarkiem niemieckim. 25.01.2020 oszczeniła się pomimo tego, iz we wrzesniu 2019r, podany miała zastrzyk antykoncepcyjny. Szczeniaki odstawiono po 5 tygodniach od porodu. Chciałabym ją wysterylizować i w związku z tym mam pytania:
-kiedy jest najbardziej optymalny termin na sterylizację biorąc pod uwagę niedawne oszczenienie
-jak wygląda rekonwalescencja u suni
Mieszkam na wsi i pies nie jest z nami w domu tylko mieszka w budzie . Czy przed zabiegiem powinien być wykąpany?

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  mania

Dzień dobry.
Jeśli chodzi o optymalny termin, 3 miesiące od porodu macica jest już obkurczona i zregenerowana na tyle, że zabieg jest bezpieczny dla psa. Przygotowanie pacjentki do zabiegu polega na wykonaniu badania krwi – podstawowa morfologia i biochemia pozwolą określić, w jakim stanie zdrowia jest pupilka, oraz w jaki sposób bezpiecznie można ją znieczulić, by zabieg nie obciążył jej organizmu. Badanie warto wykonać około tydzień przed zabiegiem (uważa się, że jego ważność to około miesiąca). Okres rekonwalescencji trwa około dwóch tygodni – taki jest czas gojenia powłok brzusznych. Przez ten czas dobrze jest zapewnić pupilce lepsze warunki życia. Z pewnością po zabiegu dostanie Pani ubranko ochronne, aby pupilka nie mogła dostać się do rany pooperacyjnej i nie uszkodziła szwów, powinno być założone przez dwa tygodnie, do czasu zupełnego wygojenia powłok brzusznych Po zabiegach moje pacjentki dostają także leki przeciwbólowe, aby pierwsze dni minęły możliwie komfortowo. Proszę pamiętać, że przez 2 tygodnie należy zminimalizować dawkę ruchu, aby nie doszło do rozerwania szwów – grozi to powstaniem przepukliny.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Karolina
Karolina

Witam,

Mam 10,5 roczna sunie- mieszaniec labradora i owczarka górskiego. W zeszłym roku miała ciążę urojona pierwszy raz. Kolejna cieczka pojawiła się po 11 miesiącach w marcu gdzie zazwyczaj była co 7 miesięcy. Po 2 tyg.od cieczki wyczulam u niej guzek wielkości ziarnka grochu w okolicy sutka czwartej pary. Został usunięty- na szczęście zmiana łagodna. Zastanawiam się nad kastracją. Czy to da mi gwarancję, że nie pojawią się kolejne guzki? Bardzo boję się, że suczka zacznie być po zabiegu mniej żywotna i może to wpłynąć na gospodarkę hormonalną innych narządów i jej szybsze starzenie się. Naprawdę nie wiem co zrobić tak by było dobrze… To jest duży pies i czy kastracja nie wpłynie na zwiększenie prawdopodobienstwa pojawienia się mastocytomy czy nowotworu kości.
Zbliża się lato i jak już to chyba zabieg operacyjny robić na jesień? Bo niedawno już miała znieczulenie. Proszę mi doradzić. Nie chce jej zaszkodzić, nie chce też by stała się bardziej leniwa, że już nie będzie chciało jej się chodzić na spacery A potrafi mieć takie zachowania i nie wiem z czym to jest związane. Proszę o pomoc…. chce by ze mną była jak najdłużej a nie wiem co jest dla niej dobre

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Karolina

Dzień dobry.
Na zabieg kastracji powinna się Pani zdecydować przy okazji usunięcia guza z listwy mlecznej. Proszę pamiętać, że każda cieczka zwiększa ryzyko nowotworzenia na listwie mlecznej, cyst na jajnikach, mięsaków macicy, ropomacicza – odwlekając zabieg w czasie zwiększa Pani dodatkowo ryzyko wystąpienia tych schorzeń, a występują one znacznie częściej niż mastocytoma czy nowotwory kości. Obecnie zalecana jest kastracja po pierwszej cieczce. Psa w tym wieku należy dobrze przygotować do zabiegu – powinna mieć wykonane badanie krwi, z uwzględnieniem parametrów takich jak fT4 oraz lipaza dggr, a także badanie kardiologiczne, aby ocenić, czy serce działa bez zarzutu. Proszę wybrać przychodnię, oferującą opiekę anestezjologa oraz znieczulenie wziewne. Jeśli chodzi o ospałość, przy prowadzeniu aktywnego trybu życia nie sądzę, aby ilość energii zmalała drastycznie po zabiegu – proszę jednak pamiętać, że Pani pupilka ma 10 lat, zatem ilość energii może systematycznie spadać, starsze psy nie są już aż tak sprawne jak młode szczenięta. Co do optymalnego terminu znieczulenia, nie liczy się częstotliwość, ale czas znieczulenia, kastracja nie jest zabiegiem bardzo długim, zatem po miesięcznym odstępie można się zdecydować na zabieg.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Anna
Anna

Moja suczka okolo4- 5 lat, posokowiec bawarski ( przygarnięta) kilka dni temu dostała cieczkę. Myślimy nad sterylizacja, ale zastanawiamy się również nad dopuszczeniem. Jakie są wady i zalety ciąży u suczki?

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Anna

Dzień dobry.
Na wstępie zaznaczę, że w Polsce sprzedaż zwierząt bez posiadania zarejestrowanej hodowli jest nielegalna. Aby legalnie sprzedać szczenięta powinna Pani uczestniczyć w wystawach i po kilku ocenach wzorowych lub bardzo dobrych wystąpić o nadanie uprawnień hodowlanych w Polskim związku kynologicznym – wszystkie kluby miłośników zwierząt to niestety pseudohodowle, zrzeszone pod ładnymi nazwami. NIe przedstawię Pani wielu zalet posiadania szczeniąt – z medycznego punktu widzenia, matka nie odnosi zbyt wielu korzyści z macierzyństwa. Ciąża nie zapobiega rozwojowi guzów na listwie mlecznej, ropomaciczu. Co więcej, może się skończyć groźnymi dla życia pupilki powikłaniami – począwszy od zatrzymania akcji porodowej i utknięcia szczeniaka w kanale rodnym, skończywszy na tężyczce poporodowej, w wyniku nieodpowiedniej diety. Proszę też zastanowić się, co Pani zrobi z maluchami, gdyż w miocie może być nawet 10 – 11 psów. Czy wszystkim uda się znaleźć dobre domy i odchować je tak, żeby były zdrowe? Osobiście uważam, że bez gruntownej wiedzy, rejestracji hodowli oraz stałej opieki lekarza nad przyszłą matką, rozmnażanie zwierząt ot tak sobie, dla kaprysu jest wysoce nieetyczne. Zdrowszym dla pupilki rozwiązaniem będzie zabieg kastracji, czyli usunięcia jajników i macicy. Do zabiegu warto się dobrze przygotować – podstawą jest badanie krwi, a jeśli pupilka wykazuje jakieś niepokojące objawy (epizody utraty świadomości, drgawek, kaszlu) – także badanie kardiologiczne.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

MAGDALENA
MAGDALENA

Dzien dobry!
Adoptowalam dwa tygodnie temu dziesiecioletnia suczke ze schroniska , ktora byla sterylizowana tydzien przed adopcja. Czy pozna sterylizacja suczki moze miec jakies zle konsekwencje dla jej zdrowia? Pod sutkami w dwoch miejscach zauwazylam cos pod skora tak jakby ziarenka w dotyku przypominajace kaszke, lub piasek, nie sa to guzki, bo nie sa twarde. Czy jest koniecznosc usuniecia tego? Piesek jest miesznacem pinczerka. Jest w formie ma apetyt, z checia chodzi na spacery.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  MAGDALENA

Dzień dobry.
Jeśli chodzi o konsekwencje kastracji pupilki w późnym wieku, z pewnością sam zabieg był obarczony dużym ryzykiem – narządy wewnętrzne mogą nie być w idealnej kondycji, serce też może być obciążone podanymi lekami. Jeśli jednak pupilka zniosła zabieg i czuje się dobrze, nie sądzę, aby miały wystąpić jakieś nieprzyjemne konsekwencje. U suk kastrowanych przed pierwszą cieczką zdarza się hormonozależne nietrzymanie moczu. Niektóre badania donoszą, że u suk kastrowanych częściej zdarzają się nowotwory kości, jednak ma to związek z tym, że zwierzęta po kastracji są zwykle częściej badane przez lekarzy, wykrywalność schorzeń nowotworowych jest wtedy dużo większa. Po kastracji może znacząco spaść chęć do ruchu, aktywności. Mogą pojawić się też tendencje do tycia – proszę regularnie kontrolować masę ciała pupilki oraz zadbać o odpowiednią dla wieku ilość ruchu. Zmiany, które wyczuwa Pani w okolicy sutków powinny być niezwłocznie zbadane. Osobiście jestem zwolennikiem usuwania wszelkich niepokojących guzków, narośli wtedy, gdy są niewielkich rozmiarów – i tak zazwyczaj należy je usunąć, a łatwiej zaplanować zabieg, gdy zmiany są niewielkie. Dodam, że wszelkie usunięte zmiany powinny być wysłane do badania histopatologicznego.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Ewelina
Ewelina

Dobry wieczór mam 9 miesięczną suczke Westa szykujemy się do sterylizacji ponieważ ona lubi uciekać a nie planujemy szczeniaków ale mam pytanie jakie są zagrożenia bo zabiegowe i pieska jej wielkości. Jest drobna w poruwnaniu z starszą suczka i trochę się boje

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Ewelina

Dzień dobry.
Przede wszystkim gratuluje dobrej decyzji- zabieg owariohisterektomii znacząco wpływa na zdrowie samic i w skrócie wydłuża im życie. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, a jak sama Pani wie, każde znieczulenie niesie za sobą pewne ryzyko. Aby zminimalizować owe ryzyko, przed zabiegiem należy wykonać badanie krwi, podstawowa morfologia i biochemia przyniosą odpowiedź co do wydolności organizmu. Warto też wykonać badanie kardiologiczne u specjalisty, aby upewnić się, że serce pupilki jest w pełni sprawne. Przy wyborze przychodni, w której będzie wykonywany zabieg, proszę kierować się doświadczeniem chirurga oraz wyposażeniem placówki – znacznie bezpieczniejsze są zabiegi przeprowadzane pod znieczuleniem wziewnym. Jeśli chodzi o możliwe komplikacje, zawsze istnieje ryzyko zwiększonego krwawienia okołooperacyjnego. Aby tego uniknąć proszę zaplanować zabieg około 3 miesiące od początku cieczki, lub wykonać cytolotgię z pochwy przed zabiegiem. Określenie fazy cyklu płciowego również może pomóc w obniżeniu ryzyka komplikacji okołozabiegowych. Wszystkie wymienione przeze mnie aspekty dotyczą pacjentek niezależnie od masy ciała.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Milena
Milena

Witam Panią ,
Mam pytanie apropo nie trzymania moczu , moja Sunia to maltańczyk ma rok i 3 miesiące jestem umówiona na zabieg sterylizacji w przyszłym tygodniu jadnak ciagle mam obawy czy to dla niej dobre . Jak duże jest ryzyko nie trzymania moczu oraz otyłości u tak małego i młodego psa ?

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Milena

Dzień dobry.
Przede wszystkim, żaden zabieg nie wywoła otyłości, otyłość jest efektem nadmiernej podaży kalorii i niedostatecznej ilości ruchu. Przy odpowiedniej kontroli ilości spożywanego jedzenia oraz zapewnieniu sporej ilości spacerów, zabaw otyłość raczej nie powinna dotknąć Pani pupilki. Jeśli chodzi o ryzyko hormonozależnego nietrzymania moczu, jest to problem dotyczący głównie samic ras dużych i olbrzymich, u małych ras zdarza się bardzo rzadko. Zabieg wykonany po pierwszej cieczce zmniejsza ryzyko powikłań tego typu do około 5% (przed pierwszą cieczką, u ras dużych może to być nawet 20%). Przypomnę jeszcze, że przed każdym planowanym zabiegiem warto zrobić badanie krwi i badanie kardiologiczne (zwłaszcza, jeśli u psa wystąpiły epizody utraty świadomości, omdleń, nietolerancji wysiłkowej), tak aby zabieg był możliwie najbezpieczniejszy.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Grzegorz
Grzegorz

Witam. Aktualnie od miesiąca jestem właścicielem 2,5 rocznej suczki rasy American Bully. Poprzednio parez 25 lat hodowałem Suczki Amstffy. Każda z nich była w wieku 4-5 lat wysterylizowana i każda miała problem z nietrzymaniem moczu. Poczytałem teraz na temat sterylizacji lub kastracji suczek pod kątem właśnie tego problemu i nie bardzo wiem jak to ,,ugryźć”. W jednym artykule na temat sterylizacji opisują, że jest lepsza i bezpieczniejsza od kastracji bo jest mniej powikłań zdrowotnych min. z nietrzymaniem moczu, w innym artykule, że kastracja jest bezpieczniejsza i jest mniej powikłań też z nietrzymaniem moczu. Nie jestem fachowcem od biologii zwierząt i chcąc trochę pogłębić swoją wiedzę niestety po przeczytaniu kilku artykułów nie jestem nic bliżej odnośnie problemu nietrzymania moczu przez wysterylizowane suczki. Może Państwo mi to bardziej rozjaśnią? Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Grzegorz

Dzień dobry.
Myślę, że powinien Pan spojrzeć nieco szerzej na oba te zabiegi, nie tylko pod kątem nietrzymania moczu. Sterylizacja jest zabiegiem, który polega na przecięciu lub podwiązaniu jajowodów, jest zabiegiem, którego się w Polsce praktycznie nie wykonuje – owszem, samice są bezpłodne, jednak nadal występuje aktywność hormonalna, a więc pupilka będzie miała cieczki, będzie narażona na występowanie guzów na listwie mlecznej, guzów jajnika, może się też rozwinąć ropomacicze. Kastracja natomiast polega na usunięciu jajników, jajowodów oraz macicy. Przy prawidłowym wykonaniu tego zabiegu, dolegliwości, które wymieniłam przy sterylizacji nie wystąpią. Co do hormonozależnego nietrzymania moczu, można o nim mówić, gdy zostaną wykluczone inne przyczyny (takie jak zaburzenia w budowie układu moczowego czy też zapalenie pęcherza) i gdy skuteczna okazuje się zastępcza terapia hormonalna. Alternatywnymi metodami terapeutycznymi dla tego schorzenia są chirurgiczna repozycja pęcherza moczowego, albo iniekcje kwasu hialuronowego w okolicę zwieracza cewki moczowej.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Kasia
Kasia

Dzień dobry. Moja sunia ma już 2 cieczki za sobą. Została przygarnięta z interwencji. Miała umówiony termin, niestety dostała wczoraj cieczki. Lekarz po konsultacji przesunął termin o 1,5 tygodnia. Czy taki zabieg może wiązać się z większymi komplikacjami ?

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Kasia

Dzień dobry.
Zabieg kastracji najlepiej jest przeprowadzić około miesiąc – półtora miesiąca licząc od pierwszego dnia cieczki. W przypadku, gdy cieczki zdarzają się dość często, są mało intensywne, okres ten można skracać. Kastracja pupilki w czasie cieczki może zwiększyć ryzyko krwawienia okołooperacyjnego – naczynia krwionośne zaopatrujące macicę są w tym czasie mocno poszerzone, a sam narząd – obrzęknięty i przekrwiony, zatem może wystąpić większe niż zazwyczaj krwawienie. Jeśli podjęła Pani decyzję o kastracji w tym terminie, proszę porozmawiać ze swoim lekarzem weterynarii o możliwości włączenia do codziennego stosowania preparatów, które zwiększą szybkość krzepnięcia krwi – do czasu zabiegu i tuż po nim. Okres rekonwalescencji po zabiegu nie powinien się różnić od czasu rekonwalescencji po zabiegu przeprowadzonego poza okresem cieczki.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynariii.

Matylda
Matylda

Dzień dobry, dlaczego napisano że dzięki sterylizacji można uniknąć wielu chorób narządów płciowych suki skoro zabieg ten wiąże się tylko z przecięcie jajowodów? Nie jest tu mowa przypadkiem o kastracji? Warto wyjaśnić te różnice, bo ludzie myślą że suki można tylko sterylizowac.

Sandra
Sandra

Dzień dobry. Mam szczeniaka suczke yorka. Dokładnie 24 lipca skończy piąty miesiąc. Myślę nad sterylizacja, tylko nie wiem kiedy jest najlepszy czas, czy teraz przed pierwszą cieczką czy termin gdy dostanie już pierwszą cieczkę. Obecnie waży 1300 g, czy jest jakieś ryzyko podczas podania narkozy?
Pozdrawiam gorąco Sandra

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Sandra

Dzień dobry.
Kastracja, czyli zabieg usunięcia jajników i macicy, jest zabiegiem do którego można się przygotować. Wykonanie badania krwi oraz badania kardiologicznego przed zabiegiem, pozwoli na szczegółową ocenę stanu zdrowia Pani pupilki, dzięki tym badaniom będzie można dobrać skuteczne i najbezpieczniejsze środki do znieczulenia ogólnego, co zmniejszy ryzyko okołooperacyjne. Niestety, nigdy nie ma stu procentowej pewności, że wszystko pójdzie zgodnie z zakładanym planem – ciężko przewidzieć wszystkie reakcje żywego organizmu, zawsze może dojść do niepożądanej reakcji na użyte leki. Zdarza się to jednak rzadko u młodych zwierząt. Przy wyborze przychodni, w której ma się odbyć zabieg, warto kierować się dostępnością znieczulenia wziewnego oraz obecnością anestezjologa, który będzie czuwał nad bezpieczeństwem pupilki w czasie zabiegu. Co do terminu, w którym zabieg miałby się odbyć, warto poczekać do pierwszej cieczki. Cieczka to sygnał, że organizm zakończył swój wzrost i rozwój, ryzyko pokastracyjnego nietrzymania moczu maleje, jeśli kastracja jest wykonana właśnie po pierwszej cieczce. Dodatkowo, ryzyko powstania nowotworów na listwie mlecznej jest wtedy stosunkowo niewielkie (ok 10%).
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Kasia
Kasia

Dzień dobry, szukam informacji jaki procent narkoz u suk potencjalnie może zakończyć sie zgonem? Dzisiaj suczka znajomych nie wybudziła się z narkozy po sterylizacji. Wcześniej była dokładnie przebadana, całkowicie zdrowa.

Lekarz weterynarii Kinga Wojtczak
Lekarz weterynarii Kinga Wojtczak
Odpowiedz  Kasia

Dzień dobry
Chyba nie ma danych statystycznych mówiących o procencie zgonów w trakcie profilaktycznych zabiegów chirurgicznych takich jak sterylizacja / kastracja. Z własnego doświadczenia powiem, że u zwierząt zdrowych, młodych bez chorób współistniejących zdarza się to bardzo, bardzo, rzadko. W mojej kilkunastoletniej pracy byłam świadkiem zaledwie kilku takich przypadków.
Serdecznie pozdrawiam.
Lek. wet., specjalista chorób psów i kotów Kinga Wojtczak

Izabela
Izabela

Dzień dobry interesuje mnie kwestia czy po sterylizacji nadal będą się schodzić psy do suki czy już będzie to dla nich niewyczuwalne

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Izabela

Dzień dobry.
Jeśli chodzi Pani o zainteresowanie suką w czasie cieczki, to przy prawidłowo wykonanym zabiegu, problem ten zostanie wyeliminowany. Suka nie będzie miała cieczki, zatem nie będzie atrakcyjna dla psów, nie będzie wywoływała ich zainteresowania. Zdarza się jednak, że psy szczególnie do siebie przywiązane, lubią się “odwiedzać” nawet po skutecznie przeprowadzonym zabiegu. Kastracja, czyli usunięcie jajników oraz macicy , niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych – koniec z uciążliwymi cieczkami, z zagrożeniem ropomaciczem, zmniejszenie szansy na wystąpienie guzów na listwie mlecznej oraz nowotworów jajnika, naprawdę warto się na niego zdecydować.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Monika
Monika

Witam, moja suczka ma miec jutro zabieg sterylizacji (w maju skończy 6 lat) wszystkie badania wyszły w normie. Wykonać zabieg czy jeszcze się wstrzymać? Mam wiele wątpliwości.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Monika

Dzień dobry.
Nie ma zbyt wielu argumentów, które mogłyby przemawiać za wstrzymaniem się przed wykonaniem zabiegu. Kastracja niesie najwięcej korzyści zdrowotnych, jeśli jest wykonana w młodym wieku – każda kolejna przeżyta cieczka zwiększa szanse na rozwój zmian nowotworowych na listwie mlecznej.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Monika

Dzień dobry.
Nie ma zbyt wielu argumentów, które mogłyby przemawiać za wstrzymaniem się przed wykonaniem zabiegu. Kastracja niesie najwięcej korzyści zdrowotnych, jeśli jest wykonana w młodym wieku – każda kolejna przeżyta cieczka zwiększa szanse na rozwój zmian nowotworowych na listwie mlecznej, nie wspominając o możliwości rozwoju ropomacicza, o ciążach urojonych oraz o kłopotliwych cieczkach. Owszem, zawsze istnieje ryzyko, związane ze znieczuleniem i zabiegiem, jednak można je zminimalizować wykonując badania kwalifikujące pacjenta do znieczulenia – badanie krwi, badanie kardiologiczne. Dobrze jest też upewnić się, co do rodzaju znieczulenia, używanego w przychodni, w której zabieg będzie przeprowadzany – najlepszym rozwiązaniem jest znieczulenie wziewne. Po zabiegu warto kontrolować masę ciała pacjentki, aby w razie nadmiernych przyrostów ograniczyć ilość spożywanych kalorii. Około 6 tygodni po znieczuleniu warto powtórzyć badanie krwi, aby upewnić się, czy znieczulenie nie wywarło żadnego negatywnego efektu na organizmie pacjentki.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Leokadia
Leokadia

Dziękuję za wspaniały artykuł, który przeczytałam z ogromnym zainteresowanie i ktory pomoże mi w podjęciu decyzji sterylizacji obecnie 10-miesięcznej suni york biewer. Byłam umówinona z Vet na 10 marca tj 2 miesiące po pierwszej cieczce ale po przeczytaniu artykułu poczekam jeszcze do ukończenia 1 roku suni,która dodatkowo będzie miała wyrywane mleczne kiełki, których obecnie ma 7 szt (podwójne-1 wypadł wczoraj). Sądzę Pani Doktor,że po 1 roku życia będzie odpowiednim momentem do sterylizacji? Pozdrawiam

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Leokadia

Dzień dobry.
Jest bardzo wiele sprzecznych opinii na temat kastracji suk, także wśród autorytetów w dziedzinie rozrodu. Do tej pory uważano, że czekanie do pierwszej cieczki, lub do ukończenia roku, półtora jest najbardziej optymalnym czasem na kastrację. Coraz częściej można jednak trafić na artykuły zachęcające do kastracji pediatrycznych, jeszcze przed pierwszą cieczką. Z drugiej strony, niektórzy lekarze uważają, że kastracja suk ma mniejsze znaczenie zdrowotne, niż w przypadku kotek, kładąc na szali wad pokastracyjne nietrzymanie moczu u dużych ras. Osobiście uważam, że kastracja mimo wszystko ma więcej zalet, niż wad, warto ją przeprowadzić w okolicy pierwszej cieczki. Jednak nie warto zwlekać z usunięciem mlecznych zębów. To nie tylko problem kosmetyczny, to poważna wada, wpływająca na zdrowie i higienę jamy ustnej. Wspólny rąbek dziąsła sprawia, że bakterie odkładające się na zębie mlecznym mogą przedostawać się pod dziąsło w obrębie zęba stałego i powodować stan zapalny przyzębia. Zęby mleczne powinny być usunięte jak najszybciej, zwłaszcza, jeśli nie wykazują żadnej ruchomości, a w jamie ustnej są już widoczne ich stałe odpowiedniki.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Leokadia
Leokadia

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jeszcze w tym tygodniu umawiam się na z Vet na podwójny zabieg sterylizacji i stomatologiczny.
Serdecznie pozdrawiam

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.