Cieczka u psa: co to jest i ile trwa? [lek wet Krystyna Skiersinis]

Cieczka u psa jest etapem cyklu reprodukcyjnego suki, podczas którego staje się ona atrakcyjna dla samców i przejawia chęć prokreacji.

Cieczka u psa
Cieczka u psa

Jeśli jesteś opiekunem suczki, która jest niewysterylizowana, to – gdy osiągnie ona dojrzałość płciową – będzie przechodzić cieczkę regularnie raz lub dwa razy do roku.

Skoro podjąłeś świadomą decyzję i chcesz, by miała ona szczeniaki (ponieważ będzie suką hodowlaną), to musisz wiedzieć, czego należy się spodziewać, gdy Twoja podopieczna wejdzie już w regularne cykle płciowe.

Powinieneś umieć jak najlepiej pomóc dziewczynie przejść przez ten trudny okres, a także dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę i co powinno Cię zaniepokoić.

Dbanie o samicę w czasie jej cieczki jest bardziej zawiłe i skomplikowane, niż troska o sunię wysterylizowaną, więc jeśli nie zamierzasz jej rozmnażać, to najbardziej rozsądną decyzją będzie wczesna sterylizacja suki.

W tym artykule zajmę się obiema stronami medalu – opiszę, co robić, by uniemożliwić samicy zajście w ciążę i maksymalnie ograniczyć stres związany ze wzmożonym popędem płciowym, a z drugiej strony scharakteryzuję pokrótce metody wyznaczania optymalnego okresu krycia samic przeznaczonych do rozrodu.

Poniżej znajduje się lista pytań, najczęściej zadawanych przez właścicieli niesterylizowanych suk.

Opracowanie zagadnień związanych z cyklem płciowym samic psów właśnie w formie pytań i odpowiedzi uważam za najbardziej przejrzyste, gdyż nie wszyscy są zainteresowani hodowlą, ta część artykułu może więc zostać pominięta podczas czytania.

Nie pozostaje mi zatem nic innego, jak zaprosić Cię do zapoznania się z poniższym opracowaniem. Miłej lektury!

Co to jest cieczka u psa?

Co to jest cieczka u psa?
Co to jest cieczka u psa?

Cały proces cieczki jest koordynowany przez hormony i składa się z kilku faz, z których wszystkie mają znaczący udział w późniejszym cudzie narodzin. Faza, która uznawana jest za cieczkę występuje wtedy, gdy samica przyciąga samców i zaczyna się przygotowywać do kopulacji.

W tym czasie poziom estrogenu najpierw wzrasta, a następnie gwałtownie spada, a dojrzałe komórki jajowe są uwalniane z jajników.

Jeśli zależy ci na tym, by dziewczyna doczekała się miotu, to będzie dla Ciebie okres wzmożonej pracy i czujności.

To w tym momencie hodowcy dobierają psy do rozrodu i poświęcają swój czas i energię w jednym celu – by sunia została skutecznie pokryta wybranym samcem.

Jeśli jednak nie zamierzasz dopuścić dziewczyny i chciałbyś przez ten gorący okres przejść jak najszybciej, to cieczka u psa może okazać się ogromnym wyzwaniem.

W takiej sytuacji warto wcześniej już rozważyć sterylizację, ponieważ jest to najskuteczniejszy sposób zapobiegania cieczce.

Najlepiej jest wysterylizować sukę zanim wejdzie ona w swój pierwszy cykl rujowy.

Cykl rujowy u suki

Cykl rujowy u suk zapewnia im możliwość zajścia w ciążę i posiadania potomstwa.

Jest on częścią fizjologii rozrodu u suk.

Cieczka u suk jest nieco podobna do menstruacji u kobiet, jednakże podczas gdy kobiety miesiączkują co miesiąc, suki wchodzą w cieczkę z reguły dwa razy do roku. Cały cykl trwa bezustannie i składa się z czterech faz: Proestrus i Estrus – określane mianem cieczki oraz Diestrus i Anestrus, gdy suka znajduje się w okresie spokoju płciowego (czyli nie przejawia objawów cieczki).

Każda z tych części sterowana jest przez różne hormony, wpływające na samicę i każda ma różne zadania w doprowadzeniu do cudu narodzin.

  • Proestrus – służy do przygotowania suki do rozmnażania.
  • Estrus będzie najtrudniejszym etapem cyklu dla Ciebie. Wtedy występuje owulacja, a macica staje się gotowa na implantację zarodka. W tej części suka jest niezwykle atrakcyjna dla samców i na odwrót – akceptuje ich. Jest to również faza, w której możliwe jest zapłodnienie.
  • Diestrus jest częścią odpowiedzialną za podtrzymywanie ciąży. Bez względu na to, czy suka zaszła w ciążę, czy nie, hormon odpowiedzialny za utrzymanie ciąży pozostaje na wysokim poziomie i spada dopiero, gdy diestrus się kończy.
  • Anestrus jest ostatnią częścią cyklu rujowego u suk, w której układ rozrodczy odpoczywa i regeneruje siły, aby przejść kolejny cykl rujowy. Potem zaczyna się wszystko od początku.

Dlaczego samice psów wchodzą w cieczkę?

Cieczka u psa rozumiana jako zewnętrzne objawy gotowości seksualnej jest niewerbalnym zaproszeniem do kopulacji.

Samica w tym czasie wysyła szereg sygnałów, które odbierane są przez psy i działają na nie jak najlepszy afrodyzjak.

Ze względu na fakt, że szansa na zapłodnienie jest mocno ograniczona w czasie – trwa bowiem tylko przez kilka – kilkanaście dni – sygnały te muszą być wystarczająco silne i podniecające dla zainteresowanych kandydatów.

To w tym czasie organizm samicy całkowicie poddaje się jednemu z najsilniejszych praw natury – jest to prawo podtrzymania gatunku.

I jeśli ma ono zostać zachowane, to kopulacja musi nastąpić właśnie teraz – gdy samica jest gotowa.

Kolejna szansa zdarzy się dopiero za 6-12 miesięcy.

Stąd też wszystkie procesy w organizmie suni ukierunkowane są na jeden główny cel – przyjęcie plemników, pochodzących od samca i rozwój ciąży.

Suka w ciąży
Suka w ciąży

Zauważ, jak – czasami dziwnie – zachowuje się suka w cieczce. Jest słodka, przymilna, domaga się pieszczot.

Nawet najbardziej agresja mogą stać się łagodne jak baranek w tym czasie.

Zmiany zachodzą podczas cieczki także w ich anatomii i fizjologii– obrzmiewa srom, z pochwy wydobywa się wydzielina przesycona feromonami.

Suka na każde dotknięcie nadstawia się i odstawia ogon jakby mówiąc: “teraz jest najlepsza pora, teraz jestem gotowa”.

By zwiększyć pulę amatorów, rozsiewa swój zapach gdzie popadnie, oddając niewielkie ilości moczu w każdym możliwym miejscu.

Wszystko to w jednym, jakże określonym celu – by zwiększyć szansę zapłodnienia i doczekać się potomstwa.

Co się dzieje w organizmie suni w momencie rozpoczęcia cyklu płciowego?

Na kilka tygodni przed pojawieniem się objawów cieczki na część mózgu zwaną podwzgórzem zaczynają oddziaływać pewne czynniki środowiskowe oraz socjalne.

Podwzgórze budzi się do życia pod względem rozrodowym i zaczyna pulsacyjnie i we wzrastających ilościach produkować gonadoliberynę (GnRH – gonadotrophin releasing hormone czyli hormon uwalniający gonadotropinę).

GnRH oddziałuje na niższe piętro gruczołowe – czyli na przysadkę mózgową, która pod jego wpływem zaczyna wydzielanie gonadotropin: FSH (follicule stimulating hormone czyli hormon pobudzający rozwój pęcherzyków jajnikowych) oraz LH (luteinizing hormone czyli hormon luteinizujący).

Oba te hormony wpływają już na narządy docelowe – czyli na jajniki, stymulując rozwój pęcherzyków jajnikowych.

Te ostatnie zaczynają produkować żeńskie hormony płciowe – estrogeny i inicjują rozpoczęcie fazy rujowej.

Pierwsza cieczka u psa – kiedy się pojawia?

Młode samice psów zwykle wchodzą w pierwszą cieczkę w momencie osiągnięcia dojrzałości płciowej.

Przyjęto uważać, że suki rozpoczynają cykl płciowy w momencie, gdy osiągną one około 2/3 docelowej masy ciała.

Z reguły ma to miejsce w wieku około pół roku, chociaż w przypadku niektórych ras okres ten może wystąpić później, bo nawet po ukończeniu pierwszego roku życia.

Samice małych ras, jak np. yorkshire terrier czy shih-tzu wykazują objawy pierwszej cieczki w wieku około 6-8 miesięcy.

Pierwsza cieczka
Pierwsza cieczka suczki

Dzieje się tak dlatego, że mniejsze psy mają tendencję do wcześniejszego wchodzenia w ruję, a niektóre samice mogą mieć swoją pierwszą cieczkę już w wieku ok. 4 miesięcy.

Dojrzewają one po prostu wcześniej, zarówno pod względem seksualnym, jak i fizycznym.

Na drugim biegunie znajdują się suki ras dużych i olbrzymich, które często osiągają 2 lata, zanim pojawi się pierwsza cieczka suczki.

Dojrzewają one dużo później – u nich cykl rujowy może pojawić się dopiero w wieku 12-20 miesięcy.

Suki ras średnich (np. cocker spaniel, beagle) wchodzą w okres reprodukcyjny w wieku 8-12 miesięcy.

Możliwe są oczywiście wyjątki i nie zawsze powinny być one uważane za anomalię. Jeśli jednak Twoja suczka nie przejawia typowego dla rasy cyklu płciowego, swoje wątpliwości powinieneś zgłosić lekarzowi weterynarii.

Z całą stanowczością natomiast powinieneś skonsultować się z nim, jeśli suka nie miała jeszcze cieczki, a osiągnęła już wiek 2 lat.

Powody takiego stanu rzeczy mogą być różne – od zupełnie nieszkodliwych do całkiem niebezpiecznych.

Niektóre z możliwych przyczyn, dla których suka nie dostała cieczki to:

  • choroby narządów płciowych,
  • słaba kondycja fizyczna,
  • nieprawidłowy ogólny stan zdrowia,
  • tzw. cicha ruja – jest ona dość powszechna u młodych psów. Uznawana jest (niesłusznie) za pewnego rodzaju nieprawidłowość, która sprawia, iż właściciel błędnie uznaje, że suka nie miała objawów cieczki; objawy te jednak były one obecne, ale zbyt słabe, by opiekun je zauważył; jest również możliwe, że zostały błędnie zinterpretowane, jako symptomy czegoś zupełnie innego.

Jakie czynniki mogą wpłynąć na pojawienie się pierwszej cieczki?

Wspomniałam już o wpływie rasy i wieku na czas pojawienia się cieczki.

Także niektóre leki mogą powodować zaburzenia równowagi hormonalnej i opóźnić wystąpienie pierwszej cieczki u suk. Największy nacisk kładzie się na hormony sterydowe, tak chętnie stosowane przez niektórych lekarzy, a także hodowców.

Oczywistym jest, że nie zaleca się stosowania tego typu leków u zwierząt młodych (w wieku 6-12 miesięcy), jeśli nie istnieją ku temu naprawdę mocne przesłanki.

Do leków, które mogą wpłynąć na pojawienie się pierwszej cieczki należą:

  • Progestageny – często stosowane u dorosłych suk jako antykoncepcja hormonalna.
  • Androgeny – czasami stosowane u szczeniąt dużych ras w celu poprawy przyrostów masy ciała, wzmocnienia mięśni i zwiększenia wytrzymałości.
  • Glikokostykosteroidy – stosowane w dermatologii w przypadku świądu czy innych problemów skórnych. Bywa, że zastosowanie tych leków w krótkotrwałej terapii jest konieczne, należy jednak unikać przewlekłego podawania leków sterydowych u młodych zwierząt.
  • Niektóre środki przeciwgrzybicze, stosowane w terapii dermatofitów powodują zahamowanie syntezy hormonów płciowych.
  • Analogi podwzgórzowego GnRH mają zdolność opóźnienia pojawienia się dojrzałości płciowej.

Czy łatwo jest zauważyć pierwszą cieczkę?

Zdarza się, że objawy pierwszej cieczki bywają trudne do zauważenia.

To zupełnie normalne i nie należy się tym zbytnio przejmować.

Pierwsza cieczka suczki jest zwykle krótsza w porównaniu do następnych, a jej objawy bywają naprawdę słabo wyrażone.

Określa się to terminem “cichej rui“.

Wielu właścicieli niepokoi się, że sunia nie dojrzewa prawidłowo. Jednak w większości przypadków ten pozorny brak cieczki wynika wyłącznie z przeoczenia jej objawów.

Zdarza się – szczególnie u młodych suczek – że w okresie dojrzewania płciowego dochodzi do pojawienia się charakterystycznych objawów cieczkowych, łącznie z odruchem akceptacji samca.

Zwykle takie objawy szybko wygasają i nie dochodzi do owulacji.

Jest to tzw. pozorny cykl jajnikowy, a towarzyszące mu objawy nazywane są przez klinicystów tzw. cieczką zwiastunową.

Tego typu cykle dość często zdarzają się u owczarków niemieckich.

Po ich zakończeniu pojawia się już właściwa cieczka u psa zakończona owulacją.

Jak poznać, że suka jest w cieczce?

  • okolica sromu jest większa i ciemniejsza niż zwykle,
  • srom wyraźnie obrzęknięty,
  • często suki odstawiają ogon.

Zaobserwujesz krwawienie z dróg rodnych, choć często może to być trudne do zauważenia, zwłaszcza u psiaków małych ras oraz u takich, które intensywnie się wylizują.

Ta przesadna dbałość o higienę również jest typowa przy cieczce.

Zachowanie samicy także może się zmienić; bywa, że sunie stają się bardziej towarzyskie i lgnące.

Suka w cieczce może wydawać się zdenerwowana, rozkojarzona i bardziej czujna niż zwykle.

Zmiany behawioralne wynikają ze zmian w równowadze hormonalnej.

Zauważysz też spore zainteresowanie psów na spacerach.

Podczas cieczki zauważysz spore zainteresowanie psów na spacerach.
Podczas cieczki zauważysz spore zainteresowanie psów na spacerach.

Kiedy suka jest gotowa do przyjęcia samca, może ona zainicjować interakcje seksualne z psami, a robi to poprzez unoszenie zadu w kierunku psów, odstawianie ogona na bok i napinanie tylnych kończyn.

Na początku wydzielina z pochwy ma zabarwienie krwi, a srom jest obrzęknięty.

Gdy suka wchodzi w dni płodne, ilość wydzieliny zmniejsza się i przybiera ona barwę popłuczyn mięsnych, a następnie słomkową.

Za początek cieczki z reguły uznaje się pojawienie się wydzieliny ze sromu lub gdy samica zaczyna lizać lub zwracać uwagę na srom. Zaczyna on być obrzęknięty.

Cieczka u psa kończy się z chwilą, gdy ustaje już krwawienie, a srom powraca do normalnej wielkości.

Cieczka u psa objawy

Najbardziej znanym objawem cieczki u suk jest krwawienie z pochwy. Może to nie być zauważalne aż do kilku dni po rozpoczęciu cyklu płciowego.

Obrzęk sromu powinien być traktowany jako pierwszy objaw oraz – dodatkowo – zwracanie większej uwagi i wylizywanie przez samicę okolicy krocza.

Od samego początku cieczki suka staje się atrakcyjna dla samców, jednak moment akceptacji ze strony suki przypada na okres 7-10 dni od rozpoczęcia – wtedy też pozwala ona na krycie.

Wydzielina staje się także mniej krwista w tym czasie.

Niektóre samice doświadczają ciężkiego krwawienia z pochwy podczas rui.

W przypadku pojawienia się wątpliwości albo niepokojąco obfitych krwawień należy skonsultować to z lekarzem weterynarii.

Możesz także spostrzec, że podczas cieczki suka częściej oddaje niewielkie ilości moczu.

Znajdują się w nim zarówno feromony, jak i hormony, które sygnalizują wszystkim zainteresowanym samcom, że suka wkrótce będzie płodna.

Objawy u suk w cieczce zmieniają się w ciągu całego cyklu, a ich rozpoznanie jest kluczowe, jeśli jesteś właścicielem niesterylizowanej suki.

Pomocne jest nie tylko rozpoznanie cieczki jako takiej, ale także ocena całego cyklu rujowego.

Różne jego etapy mają różną aktywność hormonalną u Twojej suni, co z kolei powoduje u niej różne objawy.

Cieczka objawy
Cieczka u psa objawy

Wczesne objawy cieczki u suk

Pierwsza faza cyklu rujowego u suk nosi nazwę proestrus.

Jego nazwa sugeruje, że dzieje się to przed “prawdziwą” cieczką; jednak znaki na tym etapie cyklu są ważne, ponieważ sygnalizują początek cyklu.

Pierwszy dzień cieczki jest zwykle liczony jako moment, w którym po raz pierwszy zauważysz objawy, podczas gdy z naukowego punktu widzenia dokładniejszy byłby dzień, w którym estrogen zaczyna się podnosić.

Objawy cieczki u suki

  • Czerwona wydzielina ze sromu. Nazywa się to plamieniem lub krwawieniem. Chociaż nie jest to dokładnie to, co świat medyczny nazywa krwawieniem, w rzeczywistości właśnie tak wygląda. Podczas pierwszej fazy cieczki wyściółka macicy jest przygotowana, aby stać się podatną na przyjęcie zarodka i staje się bardziej miękka. Czasem może być widoczne plamienie, jednak większość suk ma tendencję do szybkiego wylizywania się, dlatego też krople na podłodze mogą nie być zauważone. Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy Twój pies plami, jest wytarcie okolic sromu suki białą chusteczką. Jeśli na serwetce są ślady czerwone lub różowe możesz podejrzewać, że rozpoczęła się cieczka u psa. UWAGA! Wydzielina ze sromu może także być objawem stanów patologicznych, jak zapalenie, torbiele, a nawet nowotwory, dlatego konieczne jest obserwowanie innych objawów, zanim założysz, że sunia ma cieczkę. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
  • Powiększenie sromu zauważalne od pierwszych dni cieczki. Większość właścicieli psów nie sprawdza tej lokalizacji zbyt często, nie wiedzą więc, jak powinna ona wyglądać. Opiekun suni krótkowłosej zauważy ten objaw szybciej. Metodą sprawdzenia jest z całą pewnością cytologia z pochwy. Jest to jedno z najdokładniejszych badań, potwierdzających cieczkę u suk.
  • Nadmierne lizanie. Sunia będzie częściej lizała okolice krocza, by oczyścić srom z wydzieliny. Jeśli pies jest bardzo schludny, nie zauważysz plam na podłodze. Jednak z całą pewnością powinieneś zaobserwować, że liże się intensywniej niż zwykle.
  • Zmiany zachowania. Od początku cieczki zachowanie suki może się zmienić. Większość samic staje się niespokojna, ale nierzadko jest wręcz przeciwnie – sunia staje się mniej aktywna. Ponadto, ponieważ podczas cyklu suka staje się bardzo atrakcyjna dla samców, przez większość czasu nie będzie ona ich akceptować i może stać się agresywna dla zwierząt, a także dla ludzi. Zmiany w zachowaniu nie są jednak widoczne na początku cyklu, a stają się wyraźniejsze w drugiej fazie.
  • Zmiany apetytu. Większość zwierząt będzie miała zwiększony apetyt podczas cieczki, ponieważ organizm potrzebuje dodatkowej energii; jednak niektóre psy, zwłaszcza te – które stają się mniej aktywne i letargiczne – mogą przejawiać zmniejszony apetyt.
  • Wzrost temperatury ciała. Nie zawsze, ale temperatura ciała suni w cieczce może wzrosnąć. Pamiętaj jednak, że może to wskazywać na szeroki zakres schorzeń. Niemniej jednak możesz mierzyć temperaturę swojego psa w domu, ponieważ w przypadku cieczki temperatura może być wyższa niż normalnie.

Objawy cieczki podczas drugiej fazy

Teraz staje się to bardziej ekscytujące. Normalnie, około dziewięć dni po rozpoczęciu cieczki, Twoja suka wejdzie w tzw. prawdziwą cieczkę.

Nie jest to bardziej realny i rzeczywisty czas, niż inne etapy, ale właśnie teraz sunia będzie przyciągała psy.

Objawy rui u suk

  • Sunia jest skłonna do kopulacji. Podczas, gdy w pierwszej fazie samice bywają powściągliwe, a nawet zachowują się agresywnie w stosunku do psów płci męskiej, teraz nie dość, że stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna dla samców, to i one będą na nią działać przyciągająco.
  • Jeszcze większe zmiany w zachowaniu. Czy Twój pies był niespokojny podczas pierwszej fazy cyklu? Teraz zwariuje. Wyjaśnienie tego stanu jest proste. Twoja sunia chce określonej rzeczy i nie będzie spokojna, dopóki jej nie otrzyma. Będzie to wyrażane przez większą aktywność, większą reakcję na mniejsze odgłosy i nadmierną wokalizację, w tym szczekanie i wycie, jak również dyszenie i zaburzenia snu. Jej i Twoje też.
  • Odstawianie ogona i zmiany w chodzie. Oto prosty test, aby sprawdzić, czy sunia znajduje się w rui. Podrap delikatnie jej okolicę lędźwiową – jeśli nastawi się do drapania i odstawi ogon na bok, oznacza to, że znajduje się we właściwej fazie cieczki. Może ona również kołysać biodrami i machać ogonem wysoko, gdy idzie. Jest to sygnał zaproszenia i stanowi rodzaj dość nachalnego flirtu.
  • Zmiana koloru wydzieliny. W miarę upływu czasu i zbliżania się rui właściwej, wcześniej krwisto zabarwiona wydzielina zmienia teraz barwę na różowawą (kolor popłuczyn mięsnych), a następnie żółtawą, a nawet staje się bezbarwna.
  • Srom staje się bardziej miękki, a obrzęk powoli wycofuje się. Może się to jednak różnić u niektórych psów.
  • Zwiększone oddawanie moczu. To często pojawia się podczas pierwszej fazy cieczki, jednak staje się bardziej widoczne podczas rui właściwej. Mocz jest używany jako marker i mówi innym psom, że sunia znajduje się w cieczce. Dlatego też będzie ona oddawała mocz w mniejszych ilościach w rożnych miejscach. Chociaż oczywiście może to również być objawem choroby, to jednak nie powinieneś się martwić, jeśli występują tez inne objawy cieczki. Pieski długowłose mogą niestety przez cały czas mieć mokre i śmierdzące futro.
  • Objawy z pierwszej fazy cyklu, takie jak zmiana apetytu i podwyższona temperatura ciała mogą być także obecne w drugiej fazie.
Female Siberian Husky in heat howling

Czy objawy u suk w cieczce są wiarygodne?

Zwykle obecność powyższych objawów jest wystarczającą informacją, by wiedzieć, że sunia jest w cieczce.

Należy jednak pamiętać, że jedyna pewną metodą sprawdzenia jest wykonanie testów w lecznicy weterynaryjnej.

  • Jeśli głównym powodem, dla którego obserwujesz objawy cieczki u suki jest uniknięcie niechcianej ciąży, objawy dadzą ci wystarczającą ilość informacji o czasie, w którym powinieneś zachować szczególną ostrożność (od dnia, w którym po raz pierwszy zauważysz objawy).
  • Jeśli jednak chcesz zaplanować najlepszy dzień na rozmnażanie swojej suki, samo poleganie na oznakach cieczki nie wystarczy. W takim przypadku należy wykonać cytologię z pochwy oraz testy hormonalne.

Nie zawsze jednak występowanie objawów cieczkowych wiąże się z cyklem płciowym.

Zdarza się, że sunia ma wydzielinę z pochwy, jest atrakcyjna dla samców i więcej sika, ale nie powinna ona mieć cieczki akurat w tym czasie.

Wielu opiekunów tłumaczy sobie ten fakt nieregularnością cyklu i przechodzi nad tym do porządku dziennego. Ta pozorna cieczka u psa jest bardzo niebezpieczna, ponieważ przytoczone przez mnie objawy mogą towarzyszyć infekcjom macicy, które – nie rozpoznane wcześnie – mogą skończyć się fatalnie.

Dlatego też należy zawsze skonsultować wątpliwości z lekarzem weterynarii zwłaszcza, jeśli “cieczka u psa” jest nietypowa, a suka ukończyła 5 rok życia.

Co się dzieje podczas cieczki?

To, co nazywamy cieczką, jest częścią normalnego cyklu płciowego u niewysterylizowanej suki.

Jest to w wielkim uproszczeniu odpowiednik menstruacji kobiet.

Kiedy suka jest w trakcie cieczki, może ona zajść w ciążę.

Jest to możliwe dzięki temu, że podczas tego okresu wydziela ona specyficzny zapach oraz daje wyraźne sygnały, przyciągające psy.

Estrogeny krążące we krwi sterują teraz nie tylko zachowaniem samcy, ale także wpływają na narządy rozrodcze i gruczoł mlekowy.

Powodują wzrost ukrwienia narządów rodnych, zmiany w obrębie:

  • pochwy,
  • jajników,
  • macicy,
  • sutków.

Wpływają również na metabolizm białek, tłuszczów, wapnia i fosforu, a wszystko po to, by jak najlepiej przygotować organizm do ciąży.

Sunia zaczyna aktywnie szukać samca, co przejawia się w jej zachowaniu – może stać się niespokojna, pobudzona, wykazywać się zwiększoną ruchliwością i uważnością.

Wzrasta jej wrażliwość na feromony psa.

Zmiany hormonalne u suk podczas cieczki

Istnieje wiele hormonów, współpracujących ze sobą i wpływających na siebie nawzajem tak, aby suki płynnie przechodziły przez cykl rujowy. Choć skomplikowane interakcje hormonalne są trudne do zrozumienia, warto zapoznać się z trzema zasadniczymi hormonami, wpływającymi na cykl rujowy u suk.

Podczas pierwszych dni cieczki następuje znaczny wzrost estrogenu.

Jest on odpowiedzialny za obrzęk sromu i powoduje krwawienie ze ściany macicy w celu jej nawilżenia.

Krople krwi pochodzące ze sromu są jednym z pierwszych oznak cieczki.

Poziom estrogenu stale wzrasta, zwykle osiągając maksimum dwa dni przed rozpoczęciem drugiej fazy cieczki, a następnie szybko opada.

Innym ważnym hormonem jest hormon luteinizujący, znany również jako LH.

Jego poziom, podobnie jak estrogenu zaczyna wzrastać na początku cieczki, ale w dużo wolniejszym tempie.

Nagle bardzo gwałtownie osiąga szczyt, zwykle dwa dni po szczycie estrogenu, a następnie spada i powoduje owulację.

Z tego powodu pomiar LH jest jednym z najbardziej precyzyjnych sposobów przewidywania owulacji, co jest niezmiernie istotne dla hodowców.

Zwykle cały proces podnoszenia się LH i jego wycofywania zajmuje około 24 godziny, więc kiedy pierwsza faza proestrus dobiega końca, LH musi być mierzone codziennie.

Niestety w przeciwieństwie do testów owulacyjnych u ludzi, u których badania wykonuje się z moczu, poziom LH u psów może być mierzony tylko przez badania krwi i muszą być przeprowadzone w klinice.

Kiedy występuje szczyt LH, uważa się, że owulacja nastąpi w ciągu najbliższych 24 godzin.

W niektórych przypadkach owulacja w ogóle się nie zdarza, chociaż samica jest w cieczce, a LH osiąga szczyt. Jest to uznawane za nieprawidłowość w przebiegu cieczki.

Pik LH nie tylko powoduje owulację, ale także rozpoczyna wzrastanie hormonu zwanego progesteronem.

Progesteron sprawia, że macica jest gotowa na implantację zarodka i wspiera wzrost płodu.

Pomiar tego hormonu pomaga precyzyjniej określić dzień owulacji.

Progesteron zwykle zaczyna rosnąć zaraz po szczycie hormonu luteinizującego i osiąga określone stężenie podczas owulacji.

Aby uchwycić tę chwilę, testy progesteronu należy wykonywać codziennie, począwszy od momentu, w którym pies ma się znajdować w rui. Progesteron jest również używany jako lek, w celu zahamowania cyklu rujowego.

Poziom progesteronu pozostaje wyższy niż normalnie przez około 2 miesiące, bez względu na to, czy suka zajdzie w ciążę, czy nie. LH i hormony estrogenowe spadają przed cieczką.

Czy suka może zajść w ciążę podczas pierwszej cieczki?

Oczywiście, że suka może zajść w ciążę podczas pierwszej cieczki !

Znane jest powszechne, błędne przekonanie, że suka nie może zajść w ciążę podczas jej pierwszej cieczki.

Jest ona dojrzała wystarczająco, by wejść w swój pierwszy cykl płciowy, jest więc płodna i może zajść w ciążę.

Jednak nie zaleca się umożliwienia jej tego.

Czy pierwsze dni cieczki są bezpieczne?

Bardzo popularne jest przekonanie, że pierwsze dni cieczki są bezpieczne i nawet mimo braku ostrożności, nie dojdzie do zapłodnienia.

Naprawdę trudno jest zreorganizować swoje życie dokładnie w momencie, gdy zauważy się pierwszą kroplę krwi na podłodze.

Nie pozwól jednak, by sunia cię – delikatnie mówiąc – “oszukała”.

Podczas pierwszych dni cieczki suka nie może zajść w ciążę – to prawda, ale nie uchroni cię to przed cieczką i jej konsekwencjami.

Nawet, jeśli dziewczyna nie szaleje jeszcze na widok psów, może ona pobiec za samcem, stać się “głucha i ślepa” na Twoje komendy i nie zareagować na wołanie.

Skąd będziesz wiedzieć, jak długo będzie bezpiecznie? Pomimo tego, że sunia nie zajdzie w ciążę w ciągu pierwszych dni cieczki, pojawią się dylematy, jeśli trzeba zdefiniować “problemy pierwszych dni”.

  • Faza, w której suka może zajść w ciążę podczas cieczki może trwać zaledwie 3 dni. Chociaż średnio wynosi 9 dni, może być też dużo dłuższa – trwać nawet 17 dni. Ale 3 dni? Zaczynając od kiedy? Czy od dnia, w którym zauważyłeś cieczkę? Skąd możesz wiedzieć, kiedy to się zaczęło? No właśnie – nie możesz.
  • Łatwo przegapić początek cieczki. Pierwszym symptomem jest krwista wydzielina ze sromu. Ale co, jeśli wydzielina nie jest czerwona, a różowa lub żółta? A co, jeśli masz ciemne podłogi i nie sposób zauważyć plamienia? A co, jeśli sunia skrupulatnie zlizuje swoje “ślady”? Większość psów to robi. Chociaż możesz zauważyć, że Twój pies lizał się trochę częściej niż wcześniej, prawdą jest, że niewielu właścicieli psów jest wystarczająco blisko swoich zwierząt, by to zauważyć.
  • Wewnątrz macicy plemniki mogą przetrwać nawet do siedmiu dni. Jest to zabezpieczenie zapewnione przez naturę. Podczas gdy hodowcy potrafią już przewidzieć, kiedy należy kryć sukę, psy rozmnażające się naturalnie nie mają o tym pojęcia. Właśnie dlatego plemniki mają zdolność przetrwania w ciele samicy do odpowiedniego momentu. Na szczęście jest inna ochrona – samice nie pozwalają samcom skakać na siebie podczas pierwszych dni cieczki. Nie należy jednak na tym polegać, ponieważ: po pierwsze – zdarzają się wyjątki, a po drugie – samiec próbujący pokryć samicę bez jej zgody może wywołać obustronna agresję.

Możemy więc zacząć od umiarkowanej opiekuńczości na początku cieczki i zwiększać ją stopniowo w miarę postępu objawów rujowych u suki.

Czy suka może być kryta w pierwszej cieczce?

Teoretycznie jest ona już zdolna do zajścia w ciążę, jednak zdecydowanie odradza się krycia podczas pierwszej cieczki. Nie zaleca się dopuszczania suni przed ukończeniem przez nią 1 roku, gdyż może ona być jeszcze niedojrzała.

Istnieje przepaść pomiędzy dojrzałością płciową, a dojrzałością somatyczną – młoda suka nie jest jeszcze w pełni rozwinięta pod względem anatomicznym i fizjologicznym i nie jest gotowa, by wykorzystywać ją w rozrodzie.

Zrozumienie cyklu płciowego Twojej suni jest niezwykle ważne, ponieważ stanowi klucz do podejmowania świadomych decyzji dotyczących rozmnażania psa.

Jednakże niezależnie od twoich intencji odradza się dopuszczanie do krycia podczas pierwszej rui.

Przyczyna jest prosta – dziewczyna jeszcze nie jest w pełni rozwinięta somatycznie, a dopuszczenie jej do samca w tym czasie może spowodować późniejsze problemy podczas porodu, kończące się z reguły cesarskim cięciem.

Takie młode matki bywają również mniej uważne i troskliwe.

Jeśli jednak nie przekonuje cię to, zwróć uwagę, że maksymalna płodność u samic osiągana jest nie wcześniej niż w drugiej, a czasami w trzeciej i czwartej cieczce – czyli w wieku około 2-3 lat (w zależności od rasy).

Jeśli więc zależy ci na zdrowym, licznym miocie, wstrzymasz się z decyzją krycia do zalecanego czasu.

Co ile pies ma cieczkę?

To może różnić się pomiędzy poszczególnymi rasami, ale generalnie cieczka u psa pojawia się fizjologicznie 1-2 razy do roku.

Kiedy rozpoczyna się pierwszy cykl płciowy, może występować duża zmienność w czasie pomiędzy kolejnymi cieczkami.

To jest zupełnie normalne.

Niektóre suczki potrzebują od ośmiu miesięcy do dwóch lat, by rozwinąć regularny cykl.

Małe psy mają tendencję do bardziej regularnych rui niż większe rasy psów.

Trzy, a czasami cztery cykle płciowe w ciągu roku również mogą być fizjologiczne u niektórych suk.

Bardzo duże suki mogą mieć cieczkę tylko raz na 12-18 miesięcy.

U większości ras olbrzymich (dog niemiecki, wilczarz irlandzki, bernardyn) powszechny jest cykl rujowy co 12 miesięcy.

Najbardziej typowa częstotliwość występowania cieczki u suk to dwa razy do roku.

Wiele psów ma dokładnie tak ustawiony zegar biologiczny i przechodzi cykl w ściśle przewidywalnym tempie.

Jednakże czasami nie przebiega to tak regularnie i zdarzają się ruje nawet 4 razy w roku.

W większości przypadków, jeśli zdarza się to tak często, niektóre cykle mogą być niepłodne.

Oznacza to, że wszystkie objawy cieczki wystąpiły, ale śluzówka macicy nie jest podatna na implantację zarodka w tak krótkim czasie po wcześniejszej cieczce.

Ponadto istnieje kilka innych nieprawidłowości, takich jak rozdzielenie cieczki, kiedy suka zaczyna cykl, lecz nagle zatrzymuje i rozpoczyna ponownie za kilka tygodni.

Może również wystąpić bezobjawowa cieczka u psa, co sprawia, że właściciel wierzy, że suka jeszcze nie rozpoczęła cyklu.

Zwykle obserwuje się to u młodszych i mniejszych ras psów.

Podczas gdy nie powinno być żadnych powodów do niepokoju nawet podczas pewnych nieprawidłowości cyklu, mogą one jednak wskazywać na pewne problemy zdrowotne, leżące u podstaw.

Dlatego też zawsze powinieneś wątpliwości skonsultować z lekarzem weterynarii, zwłaszcza wtedy, gdy pies dotąd miał regularne cykle, a nagle pojawiły się nieregularne cieczki.

Jakie czynniki mogą wpływać na częstotliwość występowania cieczki?

W przeważającym stopniu na częstotliwość występowania cieczki u suki wpływają:

  • rasa,
  • wiek,
  • stan zdrowia.

Jednakże istnieje także kilka innych czynników, odgrywających rolę w przebiegu cyklu płciowego suk.

Synchronizacja rui

Samice żyjące w grupie mogą synchronizować swoje cykle płciowe, z reguły z rytmem narzucanym przez sukę dominującą.

Zjawisko synchronizacji cyklu jest najprawdopodobniej atawizmem – cechą odziedziczoną po przodkach.

Opisał je już w XVIII wieku Karol Linneusz, który zaobserwował, że gdy jedna z suk w wiosce miała cieczkę, pozostaje suki z okolicy również rozpoczynały cykl płciowy.

Jest to związane z wytwarzanymi przez samicę dominującą feromonami, które oddziałują na inne dziewczyny w stadzie.

Wchodzą one w cieczkę mniej więcej 2 tygodnie później.

Taka synchronizacja cieczki była bardzo korzystna u zwierząt żyjących na wolności.

Dzięki temu pozostałe suki mogły pomagać dominującej (która jako jedyna rozmnażała się) w odchowaniu szczeniąt lub też zastąpić ją w przypadku jej śmierci.

Obecnie nie jest to niepożądane dla hodowców zjawisko, ponieważ problematyczne jest sprzedanie szczeniąt pochodzących z kilku miotów w jednym czasie.

Zdarza się, że niektóre podporządkowane samice mogą w ogóle nie rozwinąć cieczki, ze względu na działanie feromonów pochodzących od dominującej suki.

Jedyną metodą na zapobieganie synchronizacji rui oraz przywrócenie prawidłowych cykli u reszty samic jest odizolowanie suki dominującej.

Alternatywą jest również sterylizacja tej ostatniej.

Leki

Te same medykamenty, które wpływają na opóźnienie wystąpienia pierwszej cieczki zmniejszają również częstotliwość albo nawet hamują występowanie cykli płciowych.

Należą tu głównie leki sterydowe oraz leki przecigrzybicze.

Niezależnie jednak od częstotliwości występowania cieczki, najważniejsza jest jej regularność.

Warto notować daty rozpoczęcia cyklu, szczegóły dotyczące przebiegu oraz moment wycofania się objawów.

Jest to bardzo przydatne nie tylko w planowaniu miotu, ale stanowi również skarbnicę informacji dla lekarza weterynarii w sytuacji, gdy pojawią się jakiekolwiek choroby lub niepłodność.

Ile trwa cieczka u psa?

Jak długo trwa cieczka u psa? To bardzo częste pytanie kierowane do lekarzy weterynarii. Suki z reguły przechodzą cieczkę przez około 3 tygodnie, chociaż znowu – jest to bardzo zmienne i uważa się, że okres od 2 do 4 tygodni jest zupełną normą.

Ile trwa cieczka?
Ile trwa cieczka u psa?

Dla większości właścicieli psów nawet kilka dni z niespokojną i pobudzoną samicą wydaje się być wiecznością.

Nie w całym tym czasie suka może zajść w ciążę.

Jeśli cieczka u psa przedłuża się i trwa dłużej niż 4 tygodnie, skontaktuj się z lekarzem weterynarii, bo może to stanowić problem, którym należy się zająć.

Na początku cieczki u psa pojawia się okres zwany proestrus – czas przed owulacją, w którym samica jeszcze nie może zajść w ciążę i nie pozwoli też na kontakt z samcem.

Czas ten trwa od 3 do 17 dni, najczęściej 9 dni.

Złą wiadomością jest fakt, że nie wiesz na pewno, kiedy on się skończy, bo może trwać aż 17 dni albo 3 dni, a dziewczyna pod koniec tego okresu staje się chętna do rozmnażania.

Oznacza to, że przez cały czas musisz być czujny i nie możesz sobie pozwolić na przerwę w obserwowaniu samicy począwszy od pierwszego dnia cieczki.

Jedną z pierwszych oznak tej fazy cyklu jest żółta lub czerwona wydzielina ze sromu, a ty od tego momentu będziesz musiał chronić sukę przed samcami.

Uzbrój się więc w cierpliwość, bo jednym z największych wyzwań będzie zachowanie dziewczyny przy zdrowych zmysłach.

Właściwa cieczka u psa trwa od 7-9 dni.

Po zakończeniu fazy proestrus suka wchodzi w drugą fazę cieczki – estrus (ruję).

Czasem nazywane jest to “stojącą cieczką”, ponieważ rozpoczyna się, gdy suka jest gotowa na przyjęcie samca – robi to stojąc, a samiec próbuje wskoczyć na nią.

Kończy się natomiast w momencie, gdy suka już nie nastawia się.

Warty zapamiętania jest właśnie ten fakt, że samica pozwala psom na skakanie podczas estrus – czyli podczas płodnych dni okresu cieczkowego.

Przeciętnie ruja utrzymuje się przez 7-9 dni, ale może trwać nawet 20 dni, jeśli rozpocznie się wcześnie podczas cieczki.

Początek rui można potwierdzić jedynie dzięki badaniom; możesz jednak sprawdzić, czy suka stoi czy siedzi, pocierając lub uciskając jej okolicę lędźwiowa.

Jeśli nastawia się i odstawia ogon na bok oznacza to, że weszła w fazę rui.

Kiedy ruja właściwa się rozpoczyna (pamiętaj, że bez testów przeprowadzonych przez weterynarza nie jesteś w stanie stwierdzić na 100%, kiedy ona się zacznie), zwykle do momentu owulacji zostało 1-2 dni.

To oznacza, że jest to początek etapu, w którym suka może zajść w ciążę.

Ten okres trwa przez cały czas “stojącej cieczki”.

Cieczka u psa dni płodne

Najbardziej płodne dni u suki to owulacja i pierwsze dni zaraz po niej. Jest to najlepszy moment, w którym należy sukę dopuścić do psa (jeśli chcesz ją rozmnażać), albo zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć niechcianej ciąży.

Kończy się w momencie, gdy samica nie chce już akceptować samca.

Psy również tracą zainteresowanie nią.

I jest to jednocześnie czas, w którym ponownie możesz wrócić do swojego życia 🙂

Kiedy można powiedzieć, że cieczka u psa jest zakończona?

Określenie momentu zakończenia cieczki jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem.

Nierozsądnym jest rezygnować z ostrożności zbyt wcześnie.

Niespokojne noce, środki zapobiegawcze podczas spaceru oraz odganianie się od psów mogą być wyczerpujące.

Jeśli stracisz czujność pod koniec cieczki, a sunia zajdzie w ciążę, to tak, jakbyś w ogóle nie robił niczego, by uchronić swojego psa.

Musisz pamiętać, że jedynym pewnym testem potwierdzającym zakończenie cieczki jest badanie cytologiczne wymazu pochwowego.

Rzadko jednak jest konieczne, ponieważ przebieg cyklu płciowego u konkretnej samicy ma dość regularny wzorzec, a podążając za stopniowym ustępowaniem oznak cieczki będziesz w stanie stwierdzić, kiedy się ona zakończyła.

Poza cytologią z pochwy nie ma jednego jedynego symptomu, który by wskazywał, czy cykl zakończył się, czy nie.

Nie jest więc dziwne, że najbardziej niezawodną metodą jest po prostu obserwowanie objawów.

Jest wiele oznak cieczki, ale brak któregokolwiek nie mówi nic.

Obrzęk sromu i brak wydzieliny z pochwy wycofują się jeszcze przed zakończeniem cieczki.

Jeśli natomiast wszystkie objawy rui wycofały się już, oznacza to, że sunia najprawdopodobniej nie ma już cieczki.

  • Brak akceptacji samca. Jedną z najbardziej typowych oznak zakończenia cieczki u suk jest brak zainteresowania samcami. Trudno powiedzieć, kiedy to następuje, ponieważ zainteresowanie nie spada nagle, ale raczej ustaje stopniowo, gdy cieczka u psa dobiega końca. Możesz delikatnie ucisnąć albo podrapać okolicę lędźwiową suki – jeśli nie nastawia się ona i nie odstawia ogona na bok, jest duże prawdopodobieństwo, że zakończyła już cieczkę.
  • Sprawdź zachowanie suni. Większość z nich jest nerwowa i niespokojna podczas cieczki. Po jej zakończeniu psie dziewczyny uspokajają się.
  • Sprawdź kalendarz. Większość suk jest w cieczce przez ok. 21 dni. Wyjątki oczywiście się zdarzają, a ty nie powinieneś zakładać, ze Twój pies z całą pewnością zakończy cieczkę przed upływem 21 dni. Jednak jeśli zauważysz pierwsze objawy cieczki, zacznij odliczać, ponieważ około 3 tygodnie później cykl płciowy najprawdopodobniej dobiegnie końca. Obserwuj także inne symptomy.
  • Dodaj kilka dni dla bezpieczeństwa. Po tym, jak stwierdzisz wycofanie się wszystkich objawów, zachowaj ostrożność jeszcze przez kilka dni. Jeśli pomyliłeś się w obliczeniach, ta akcja się opłaci. A nawet jeśli cieczka u psa już dobiegła końca, kilka więcej dni zapobiegawczych nie zaszkodzi. I co najważniejsze – nie będą one tak ciężkie, ponieważ suki w tym czasie są już zdecydowanie spokojniejsze.

Wspominałam już o tym kilka razy, ale to ważne – pamiętaj, aby sprawdzać wszystkie powyższe objawy.

Nie polegaj na jednej przesłance, że Twój pies zakończył cieczkę. To jest zawsze połączenie wielu oznak.

Nieprawidłowości w przebiegu cieczki u suk

Wszyscy lubimy planować z wyprzedzeniem i ufamy, że wszystko da się przewidzieć.

Matka Natura również to lubi, jednak nie zawsze jest w stanie to zapewnić.

Podczas, gdy większość suk wchodzi w cieczkę 2 razy do roku i pozostaje w niej przez 21 dni, zdarzają się jednak nieprawidłowości.

Czasami przyczyna może być niewinna, jak np. cieczka u psa w wieku niedojrzałym.

Jednak cykl rujowy może być zakłócany przez poważne problemy zdrowotne.

Dlatego należy zwrócić się do lekarza weterynarii, jeśli wystąpi jedna z poniższych sytuacji:

  • Brak cieczki. Suka nie wchodzi w okres rujowy pomimo, że powinna. Może występować u młodych suk, które nie rozwinęły jeszcze cyklu płciowego po ukończeniu drugiego roku życia, albo też u dojrzałych psów, które regularnie przechodziły cykle, ale nagle przestały. Choroby układu rozrodczego są najczęstszą przyczyną braku cieczki, a psa powinien zbadać weterynarz. Brak cieczki może być również spowodowany lekami stosowanymi w leczeniu innych stanów, szczególnie, jeśli obejmuje ono terapię hormonalną. Porozmawiaj z lekarzem, ale w większości przypadków cykl powinien wrócić do normy, jeśli leczenie prowadzone jest właściwie. Zły stan zdrowia i słaba kondycja również mogą wstrzymać cieczkę w celu oszczędzania energii. Brak cieczki jest często mylony z tym, że suka nie jest jeszcze w pełni dojrzała oraz z tzw. cichą rują, opisaną poniżej.
  • Cicha ruja. Pojawia się ona, gdy samica jest w cieczce, jest płodna, może zajść w ciążę, ale nie wykazuje objawów cieczki. Czasem suki nie przyciągają psów w trakcie cichej rui, ale z reguły jednak są one dla nich atrakcyjne. W większości przypadków objawy rui są obecne, ale tak słabe, że właściciele psów ich nie zauważają. Nierzadko zdarza się, że suki ras małych przechodzą jedną lub dwie ciche ruje, zanim pojawią się wyraźne objawy. Cichej rui nie należy mylić z brakiem doświadczenia w dostrzeganiu objawów przez właściciela, ponieważ krwista wydzielina i obrzęk sromu mogą być niezauważone lub pomylone z czymś innym. Jeśli suka przechodzi cichą ruję, jedynym sposobem na potwierdzenie cieczki jest zabranie jej do lekarza weterynarii, który wykona badanie cytologiczne wymazu pochwowego oraz badanie krwi w celu ustalenia fazy cyklu płciowego.
  • Przerywana cieczka u psa. Przerywanie cieczki następuje, gdy cykl się rozpoczyna, ale następnie gwałtownie zatrzymuje, zanim jeszcze suka wejdzie w drugą fazę rui właściwej. Powszechnie występuje u młodych suk podczas pierwszej cieczki, ponieważ układy hormonalne nie są jeszcze w stanie wywołać owulacji. W przypadku młodych psów nie powinno być żadnych obaw, a normalny cykl płciowy wróci najprawdopodobniej w przeciągu 2-10 tygodni. Z drugiej strony przerwanie cieczki u starszej, dojrzałej suki powinno skłonić do konsultacji z lekarzem weterynarii.
  • Przedłużona cieczka u psa. Psy normalnie przechodzą cieczkę przez około 21 dni. Dłuższy okres uważa się za cieczkę przedłużoną. Jest to stosunkowo częste zjawisko i nie należy się tym przejmować u młodych suczek. Jeśli jednak dojdzie do przedłużonej cieczki, a suka osiągnęła już dojrzałość (wiek około 2-3 lata), to należy ten fakt skonsultować z lekarzem. Dojrzałe sunie najczęściej doświadczają przedłużonej cieczki z powodu torbieli lub guza jajnika. Chociaż brzmi to niepomyślnie, to jednak wczesne zdiagnozowanie tych stanów rokuje dobrze, ponieważ narządy rozrodcze można usunąć bez dalszego zagrożenia dla zdrowia i życia.
  • Zbyt częsta cieczka u psa. Wiemy już, że większość psów przechodzi cieczkę 2 razy do roku, ale zdarzają się i takie panie, u których pojawia się ona 3, a nawet 4 razy w ciągu 12 miesięcy. Nie powinien to być powodów do zmartwienia, jeśli dzieje się tak u młodych, jeszcze nie w pełni dojrzałych suczek – ich częstotliwość cyklu może się stabilizować z miarę dojrzewania. Jeśli jednak Twój pies do tej pory miał regularne cykle, a nagle cieczka zaczęła pojawiać się częściej, musi go zobaczyć lekarz. Zwróć uwagę na to, że jeśli chcesz rozmnażać sunię, niektóre z takich “dodatkowych” cieczek mogą być niepłodne, ponieważ organizm dziewczyny potrzebuje odpowiedniego czasu na dojście do siebie po poprzednim cyklu.
  • Cieczka u psa występuje zbyt rzadko. Podczas gdy psy normalnie przechodzą cieczkę dwa razy w roku (z wyjątkiem niektórych konkretnych ras, które mają cieczkę raz w roku), to nawet, gdy sunia nie wejdzie w cieczkę przez rok, a nawet półtora roku (jeśli jest to suczka w podeszłym wieku albo bardzo młoda), jest to jeszcze normą. Jednak przerwy trwające dłużej niż rok powinny cię skłonić do konsultacji z lekarzem.

Czy można zabezpieczyć sukę przed cieczką?

Najlepszym sposobem jest wczesna sterylizacja suki i to nie tylko ze względów prewencyjnych przed niechcianą ciąża, ale także w celu ochrony jej przed nowotworem gruczołu sutkowego oraz chorobami układu rozrodczego.

Jest to jednak proces nieodwracalny – oznacza to, że sunia już nigdy nie będzie miała szczeniaków.

Na jakim etapie można kryć sukę psem?

Suka może zajść w ciążę (akceptuje samca) wyłącznie w czasie płodnego okresu, który przypada w czasie cieczki. Suka może zajść w ciążę na każdym etapie cieczki, choć najbardziej płodne dni przypadają mniej więcej między 10 a 15 dniem od początku cyklu.

Skąd wiadomo, kiedy jest najlepszy czas do krycia?

Ustalenie odpowiedniego terminu może być trudne.

Większość owulacji występuje w okolicach jedenastego dnia cieczki.

Wydzielina staje się mniej krwista, a samica aktywnie poszukuje samca.

Owulacja może jednak wystąpić wcześniej lub później w czasie cieczki.

Czy suki przechodzą cieczkę częściej na wiosnę?

W odróżnieniu od kotów, których zdolność wchodzenia w okres rujowy zależy od długości dnia świetlnego, psy polegają na swoim wewnętrznym zegarze biologicznym.

W związku z tym ich cykl płciowy nie zależy od zmian sezonowych i pogody.

Jeśli jesteś właścicielem niekastrowanego psa, to musisz wiedzieć, że suki w cieczce mogą się znajdować w pobliżu w przeciągu całego roku.

Czy są jakieś testy, które określą, kiedy najlepiej kojarzyć psy do rozrodu?

Tak, istnieją przynajmniej dwa proste testy, które może wykonać lekarz weterynarii.

Badanie wymazu z pochwy

Jest to proste badanie mikroskopowe komórek nabłonka pochwy, które wykrywa zmiany w ich wyglądzie i liczbie.

Metoda ta wprowadzona została w latach 80-tych ubiegłego wieku i z ogromnym powodzeniem jest nadal stosowana.

W większości przypadków jest po prostu niezawodna.

Test jest nieinwazyjny i nie powoduje dyskomfortu u samicy.

Większość wymazów z pochwy wykonuje się seryjnie, przez kilka dni w poszukiwaniu zmian w komórkach, które pozwolą przewidzieć zbliżającą się owulację i określić najlepszy czas na krycie.

Pod wpływem hormonów płciowych samicy w nabłonku pochwy zachodzą pewne zmiany.

Badanie to umożliwia wychwycenie tych subtelnych różnic w wyglądzie i liczbie komórek i przewidywanie czasu owulacji.

Jednak wskazania do wykonania rozmazu pochwowego obejmują także:

  • określenie konkretnej fazy cyklu płciowego;
  • potwierdzenie prawidłowego krycia poprzez wykazanie obecności plemników;
  • wykrywanie cichej rui;
  • rozpoznanie i terapia schorzeń pochwy lub macicy (zapalenie pochwy, endometritis, ropomacicze).

Jak wykonuje się wymazy pochwowe?

  1. Wymazy pochwowe wykonuje się za pomocą specjalnej wymazówki, którą wprowadza się do pochwy. Niektórzy lekarze używają wziernika pochwowego; jest to zalecane, ale nie niezbędne.
  2. Po wprowadzeniu wymazówki delikatnie obraca się ją po ścianie pochwy, a następnie powoli wycofuje.
  3. Materiał na szkiełko nanosi się następnie poprzez toczenie wymazówki na szkiełku.
  4. Następnie preparat utrwala się i barwi w specjalnych barwnikach.
  5. Szkiełko ogląda się pod mikroskopem i ocenia ilość i rodzaj występujących komórek.

W przewidywaniu owulacji bierze się pod uwagę tzw. indeks eozynofilowy (IE), który wylicza się na podstawie stosunku liczby komórek eozynofilnych do całkowitej liczby komórek. W fazie estrus (a więc w fazie płodnej) IE powinien wynosić co najmniej 70-80%.

Jeśli lekarz weterynarii wykonał badanie cytologiczne u suki, z całą pewnością dostaniesz wynik badania cytologicznego. Jak go zinterpretować?

Interpretacja wymazów pochwowych

  • Anestrus: w badanym materiale przeważają komórki przypodstawne: małe, okrągłe komórki o dużym jądrze.
  • Wczesna faza proestrus: w tej fazie widoczne są liczne erytrocyty. Obecne są także komórki przypodstawne nabłonka pochwy oraz komórki powierzchowne.
  • Proestrus: wzrasta liczba komórek powierzchownych, podobnie jak indeks eozynofilowy (procent komórek zrogowaciałych).
  • Późna faza proestrus: wzrasta indeks eozynofilowy, a tło preparatu staje się klarowne.
  • Estrus: tło rozmazu pobranego w fazie estrus jest bardzo klarowne, pozbawione pozostałości komórkowych. Powierzchowne komórki kwasochłonne stanowią co najmniej 80% całkowitej populacji komórek.
  • Metestrus: gwałtowna zmiana w liczbie komórek, następująca w ciągu 24-48 godzin wskazuje na początek fazy diestrus.

Określenie poziomu progesteronu w surowicy

Test ten jest bardzo czuły i stał się popularny ze względu na jego dokładność.

Niektóre suki będą wymagać przeprowadzenia kilku badań, aby przewidzieć owulację.

Test ten daje bardzo dobre wskazanie, kiedy krycie zakończy się powodzeniem i jest użyteczny dla suk, które w historii przeszły epizod nieudanego krycia lub takich suk, które muszą przebyć znaczną odległość do samca psa.

Co można zrobić, żeby mieć pewność, że krycie się powiedzie?

Co zaskakujące, psy płci męskiej wydają się być bardziej wrażliwe na stres niż samice podczas krycia. Udane zapłodnienia są powszechniejsze, gdy pies jest we własnym środowisku. Z tego powodu to samice są zabierane do domu psa w celu rozmnażania.

Czas krycia jest niezwykle istotny i wysoce zalecane jest badanie samicy w celu ustalenia optymalnych dni dopuszczenia samca.

Dla większości samic najlepszy czas na rozmnażanie odbywa się między dziesiątym a czternastym dniem rui.

Jednakże niektóre samice owulują już trzeciego lub czwartego dnia lub dopiero w osiemnastym dniu.

Badania krwi pomogą ustalić najlepszy okres dla Twojego psa.

Normalne jest organizowanie krycia, często w odstępie 24-48 godzinnym.

Sprawdź te szczegóły z właścicielem samca jeszcze w trakcie wstępnych ustaleń. Zapytaj też o procedurę postępowania w przypadku, gdy Twoja suka nie zajdzie w ciążę z powodów zależnych od samca.

Właściciele psów często oferują darmową usługę następnym razem.

Co to jest zakleszczenie?

Powiedziano ci, że “suka dobrze zakleszczyła z psem” i że konieczne będzie tylko jedno krycie?

Anatomia narządów płciowych psa i suki jest taka, że podczas kopulacji część penisa psa (bulbis glandis) powiększa się i jest utrzymywana mocno przez skurczone mięśnie pochwy samicy, zapobiegając w ten sposób wycofaniu prącia z pochwy.

Jest to tzw. zakleszczenie, które jest uznawane za pożądaną cechą udanego krycia.

Ważne jest, by pamiętać, że ciąża może wystąpić bez zakleszczenia.

Zakleszczony pies przechodzi jedną nogą ponad samicą tak, że para jest obrócona do siebie ogonami.

Jak długo pies musi kryć sukę, by zaszła w ciążę?

Cóż, podobnie jak i u ludzi – może to trwać niecałą minutę, albo też psiak może próbować godzinami, a i tak nic z tego nie będzie.

Psy muszą się poznać, a samo “zakleszczenie” też może zająć trochę czasu.

Generalnie cały proces trwa około 30 minut, ale psy mogą również przyspieszyć to do kilku minut.

Tak więc fakt, że sunia uciekła tylko na chwileczkę wcale nie gwarantuje ci, że za około 60 dni nie zostaniesz radosnym posiadaczem gromadki merdających ogonków.

Zobaczyłeś “zakleszczonego” psa z Twoją suką. Czy zrobić, by je rozdzielić?

Nie ma sensu oddzielać zwierząt, które są złączone w ten sposób.

Wiadra z zimną wodą czy pistolety wodne nie przyspieszają procesu rozdzielania, a jedynie stresują psy.

W rzeczywistości przymusowa separacja może spowodować poważne obrażenia u samicy i nie należy tego robić.

Jeśli doszło do nieplanowanego krycia trzeba po prostu jak najszybciej zgłosić się z sunią do lekarza weterynarii.

Jak powstrzymać psy przed suką, kiedy jest w cieczce?

To spore wyzwanie…

Większość psów potrafi wyczuć z dużej odległości, że Twoja suka ma cieczkę, nawet, jeśli trzymasz ją w domu.

Samce będą robić wszystko, by dostać się do dziewczyny i zaoferować się jako potencjalni zalotnicy.

Musisz być czujny i ostrożny.

Podczas spacerów trzymaj dziewczynę na smyczy i staraj się ograniczyć dystanse, zwłaszcza w obszarach, gdzie znajdują się inne psy.

  • Nigdy nie pozwalaj wychodzić swojemu psa samotnie na dwór. Ochrona suki przed psami i niechcianą ciążą to najważniejsza rzecz, jaką możesz zrobić, kiedy sunia jest w cieczce. I nie ma znaczenia, czy tym razem planujesz hodowlę, czy nie. Czasem wydaje się nam, że wypuszczenie dziewczyny tylko na chwileczkę na dwór jest dobrym pomysłem, bo przecież będziemy ją mieć na oku. Nic bardziej mylnego. W każdej chwili suka – pchana przez podstawce prawo natury – może uciec, albo też do ogrodu dostanie się pies z sąsiedztwa. To jest moment. Wyjdź z nią na dwór, gdy jest w cieczce i nie zapomnij o smyczy!
  • Zakaz spacerów bez smyczy. Wbrew powszechnym opiniom suka w cieczce może wychodzić na spacery i istotnie ich potrzebuje. Jednak konieczne są niektóre środki ostrożności. Najważniejsze jest, by chodzić z psem na smyczy. Nawet, jeśli uważasz, że Twoja podopieczna jest wyjątkowo dobrze wyszkolona, spacery bez smyczy są niedopuszczalne podczas cieczki. Żadne szkolenie posłuszeństwa nie jest tak silne, jak naturalne instynkty.
  • Żadnych szkoleń ani wystaw psów. Należy zawsze unikać wydarzeń, w których uczestniczą inne psy. Zapach, który wydzielają samice psów jest bardzo irytujący dla samców i odwróci ich uwagę od wykonywania zadań podczas treningu lub pokazu.
  • Zacieraj ślady. Jeśli spacerujesz na świeżym powietrzu ze swoją sunią, dobre jest zatrzeć jej ślady w drodze powrotnej do domu. Najlepiej jest robić to, umieszczając psa w samochodzie i jadąc w odosobnione miejsce z dala od samców tak, aby nie mogły one śledzić Twojej suni. Jest to szczególnie irytujące, gdy masz podwórko i mnóstwo psów zbiera się przy ogrodzeniu.
  • Spryskaj miętą ogon suki. Ta technika może być pomocna przy maskowaniu zapachu. Przydaje się, gdy pies znienacka pojawia się w pobliżu i jest szansa, że z daleka nie wyczuje on suki. Jeśli jednak podejdzie nieco bliżej, z pewnością ta metoda nie zadziała. W handlu dostępne są komercyjne preparaty do maskowania rui u suk.
  • Skonsultuj się z lekarzem medycyny weterynaryjnej. Chociaż cieczka u psa nie jest i nie powinna być traktowana jako choroba, rozmowa z lekarzem o sprawach, z którymi trzeba się uporać podczas tego okresu może być szalenie pomocna – zwłaszcza wtedy, gdy pojawi się jakiś problem. To nie tak, że musisz zastosować się do każdej z powyższych wskazówek. Psy różnią się pod względem niepokoju, aktywności, nasilenia objawów, atrakcyjności dla samców itp. Jednak im więcej rad wprowadzisz w życie, tym spokojniejsza będzie Twoja sunia i mniej obciążająca dla was obojga będzie cieczka u psa.

Majtki dla psa na cieczkę – czy warto je stosować?

Majtki dla psa na cieczkę
Majtki dla psa na cieczkę

Jednym z najczęstszych objawów rui u suk jest krwista wydzielina z pochwy.

Może to być uciążliwe, gdy masz nowy dywan.

Jeśli suka pozwoli sobie założyć takie majtki, może to rozwiązać problem plamienia.

Pomaga także zamaskować zapach na zewnątrz i utrudnić samcom śledzenie.

Jednak majtki dla psa na cieczkę z całą pewnością nie zabezpieczą przed niechcianym kryciem, więc nie pozwól, by psy zbliżały się podczas spacerów.

Jak pomóc suce w cieczce?

Wiele rzeczy wymaga Twojej uwagi, gdy opiekujesz się suką w cieczce.

Ograniczenie jej niepokoju należy do najtrudniejszych.

Sunia przez większość czasu może skomleć, płakać, trudno ją uspokoić. Ale co gorsza, nas – opiekunów – jej zachowanie może doprowadzać do szału.

Jeśli jesteś opiekunem niesterylizowanej suki, prawdopodobnie przez to już przechodziłeś.

A może doświadczasz tego właśnie teraz​?

Na szczęście istnieje kilka rzeczy, które można zrobić, aby uspokoić samicę kiedy ma cieczkę.

  • Poświęć jej dodatkową uwagę. To najskuteczniejszy sposób, by dziewczynę uspokoić. Gdy sunia jest w cieczce, zachodzą w niej nie tylko zmiany fizyczne, ale także psychiczne. Jeśli chcesz, by czuła się ona komfortowo, musisz zapewnić jej więcej uwagi w tym trudnym czasie. Zabawa, szczotkowanie, rozmawianie z nią, chodzenie na spacery, a czasem nawet samo przebywanie z nią w jednym pokoju może zdziałać cuda. Zarezerwuj sobie ten dodatkowy czas dla suczki, a będzie się ona czuła spokojniejsza i pewniejsza siebie. Złą wiadomością jest fakt, że Twój pies będzie wymagał uwagi również w nocy. Łatwiej jest uspokoić sunię, gdy weźmiemy ją na noc do naszej sypialni. Inną opcją jest przeniesienie się na kanapę w pobliżu miejsca, w którym śpi. W ten sposób jesteśmy blisko niej i możemy z nią porozmawiać lub ją pogłaskać, jeśli się zdenerwuje.
  • Ćwicz ze swoim psem. Treningi są dobre. Pomagają Tobie i dziewczynie zachować formę, ale co najważniejsze – umożliwiają pozbyć się nadmiaru energii. Psy, które są wystarczająco aktywne, lepiej śpią. Ćwiczenia mogą obejmować chodzenie, bieganie, pogoń za piłką, agility, treningi i nie tylko. Jednak aktywność na świeżym powietrzu, tak jak spacery, wymagają dodatkowych środków ostrożności w momencie, gdy suka jest w cieczce. Nie pozwól jej zejść ze smyczy, a jeśli to możliwe, zawieź ją samochodem w okolicę, gdzie nie ma innych psów. Nie angażuj jej tez w zajęcia grupowe z udziałem innych zwierząt. Z drugiej strony, jeśli sunia jest zmęczona i odmawia aktywności, nie naciskaj.
  • Równowaga pomiędzy treningiem a odpoczynkiem. Różne suki reagują inaczej na cieczkę. Niektóre mogą czuć się zmęczone przez cały dzień, podczas gdy inne mogą stać się niespokojne i nadmiernie pobudzone. Obserwowanie zachowania psa i wybór odpowiedniej ilości odpoczynku i ćwiczeń (bieganie, pływanie, zabawa) jest ważne, aby pies był spokojny. Jeśli sunia chce spać, jej życzenie powinno zostać spełnione.
  • Zaoferuj gryzaki i smakołyki. Nie każdy właściciel jest w stanie spędzać 24 godziny na dobę ze swoim psem. Jednak nawet, jeśli nie możesz być w pobliżu przez cały dzień, możesz urozmaicić mu czas zapewniając przysmaki. Wybierz te, których nie można zjeść jednym haustem. Chodzi o to, by sunia gryzła tak długo, jak to możliwe. “Bully stick” – czyli wysuszone prącie wołowe i inne przekąski tego rodzaju są dość dobrym wyborem. Zajmują na długi czas, są naturalne i smaczne (nie próbowałam, wnioski wysuwam z obserwacji psiaków:) ). Wypróbuj także inne gryzaki, by sprawdzić, które są najlepsze dla Twojej suni. UWAGA! Prawdziwe kości, zwłaszcza gotowane drobiowe nie są dobre. Ich zjedzenie może skończyć się tragicznie, a chirurgiczne usuwanie ich z gardła lub przełyku nie należy do rzadkości w lecznicach weterynaryjnych.
  • Pozostaw zabawki dla swojego psa. Zabawki to kolejna alternatywa, by sprawić, żeby sunia była zajęta i dają jej szansę na skupieniu się na czymś innym niż popęd płciowy. Piskliwe zabawki są bardzo atrakcyjne dla większości psów, ale dozowniki jedzenia są również dobrym wyborem. Te ostatnie są zwykle pustymi zabawkami, które można wypełnić jedzeniem, zarówno suchym, jak i mokrym. Pozwalają one psu otrzymywać niewielkie ilości jedzenia, pod warunkiem, że kontynuuje zabawę. Aby dłużej utrzymywać uwagę dziewczyny na zabawkach, możesz użyć więcej niż jednej i zabrać je, gdy nie są już potrzebne. UWAGA! Za każdym razem, gdy używasz jedzenia pamiętaj, aby wliczyć je w dzienną dawkę pokarmową Twojego psa.
  • Czy leki są skuteczne? Jeśli powyższe opcje są niewystarczające, możesz spróbować ziołowych leków lub suplementów diety dla psa. Stosowane są one w celu ukojenia lub uspokojenia psów w stresujących sytuacjach, takich jak jazda samochodem, wizyty u lekarza, fajerwerki, ale działają też dość dobrze u psów w ciecze. Należy wcześniej ich użycie skonsultować z lekarzem weterynarii.
  • Wysterylizuj swoją sunię. To nie jest technika służąca do jej uspokojenia w czasie cieczki, ale sposób, by jej nie miała w ogóle. Zalecam, byś to zrobił, jeśli nie planujesz hodowli. Najprawdopodobniej, aby pomóc suni w czasie cieczki, potrzeba więcej niż jednej z wymienionych metod. Bez względu na to, czy wybierzesz długie spacery, bieganie, kupowanie mnóstwa zabawek dla swojego psa, czy nawet lekarstwa, to jednak najsilniejszą bronią podczas cieczki Twojej suni jest cierpliwość.

Czy można spacerować z suką podczas cieczki?

To kolejne z najczęściej zadawanych weterynarzom przez właścicieli psów pytań.

Gdybym chciała doprecyzować, jest to jedno z najczęstszych pytań od właścicieli, posiadających podwórko.

Dlaczego?

Ponieważ ludzie, którzy nie mają ogrodu lub podwórka nigdy nie zapytaliby, czy ich pies może spacerować podczas cieczki – po prostu muszą ją wyprowadzać, bez względu na wszystko.

W przeciwnym razie sunia wytrzyma tak długo, jak to możliwe, a następnie ulży sobie na dywanie właściciela.

W dłuższej perspektywie takie zachowanie może doprowadzić do problemów zdrowotnych oraz brzydkich plam na podłodze.

Tak więc pozostaje nam jedna możliwa odpowiedź: dla właścicieli, którzy mają swój ogród: MOŻESZ spacerować ze swoją sunią gdy jest ona w cieczce; dla właścicieli, którzy podwórka nie posiadają: MUSISZ wyprowadzać sunię na spacery.

Poza tym spacerowanie jest jednym z najlepszych sposobów na uspokojenie suki podczas cieczki.

Inne rzeczy też działają, ale spacery są koniecznością.

Ale nie tak szybko.

Skoro to czytasz, to najprawdopodobniej rozumiesz, że spacerowanie z suką w cieczce nie jest wyprowadzaniem jej do parku.

Żarty na bok – oto lista rzeczy, o których należy pamiętać podczas spacerów z suką w cieczce:

Nigdy nie spaceruj ze swoim psem bez smyczy, gdy ma cieczkę

Najważniejszą zasadą podczas spacerów z psem jest zawsze nosić smycz, ZWŁASZCZA, gdy jest w cieczce.

Podczas tych dni suka jest ekstremalnie atrakcyjna dla samców i może ci być trudno kontrolować ją, nawet, jeśli jest dobrze wyszkolona.

Jeśli suka wyczuje zapach samca, może przestać reagować na wszystko, czego ją nauczyłeś.

Wołanie czy smakołyki w większości przypadków nie zadziałają, dlatego też w tych dniach smycz staje się absolutną koniecznością.

Pomyśl o śladach, które zostawia suka w cieczce

Możesz ją lepiej kontrolować, gdy jest na smyczy, ale nawet wtedy sprawy nie będą proste.

Kiedy suka ma cieczkę, produkuje zwiększoną ilość feromonów, które przyciągają psy.

Zapewne zauważyłeś, że sunia podczas cieczki oddaje mocz częściej niż zwykle.

Dzieje się tak, ponieważ mocz jest najłatwiejszym sposobem na rozprzestrzenianie zapachu i informowanie wszystkich zainteresowanych o swoim aktualnym stanie fizjologicznym.

Ten zapach jest długotrwały, a pies może go odebrać wiele godzin po tym, jak suka zostawiła ślad.

Z takiej wiadomości może on nie tylko dowiedzieć się, że dziewczyna ma cieczkę, ale także może śledzić ją aż do Twojego domu.

Możesz być pewien, że co najmniej kilku członków psiego gangu odwiedzi cię w nocy. Spokojnego snu:)

Jak możesz tego uniknąć?

To proste:

musisz przełamać szlak, przez który psy zwęszą i wyśledzą sukę.

Najłatwiej jest zrobić to, umieszczając ją w samochodzie i odjechać przynajmniej kilka przecznic dalej, a najlepiej do odległego miejsca.

Wtedy, nawet jeśli pies wyczuje zapach samicy, wyśledzi go do miejsca, w którym zaparkowałeś samochód, nie dalej.

Różnica jest ogromna.

Sunia może spacerować, cieszyć się i spać bez stada zaciekłych psów ścigających ją.

Gdy suka ma cieczkę, nie chodź z nią tam, gdzie znajdują się inne psy

Gdy suka ma cieczkę, nie chodź z nią tam, gdzie znajdują się inne psy
Gdy suka ma cieczkę, nie chodź z nią tam, gdzie znajdują się inne psy

Nawet jeśli uda ci się uniknąć niedogodności, jakie mogą powodować psy w nocy, wasze spacery nadal mogą być pełne stresu.

Najprawdopodobniej najgorszą częścią spacerów podczas cieczki jest możliwość napotkania psa.

Zwykle psy nie rozpoczynają kopulacji natychmiast po spotkaniu, jednak i tak jest ono kłopotliwe, a ewentualne krycie nie jest jedynym problemem.

Samce psów mogą być agresywne, szczególnie podczas pierwszej fazy cieczki, ale samica zwykle nie chce mieć z nimi kontaktu.

Co więcej, jeśli spróbujesz wpłynąć na ich rendezvous, ryzykujesz okaleczenie całej waszej trójki lub czwórki – jeśli pies ma właściciela w pobliżu.

Jak widać, bezpieczniej jest unikać jakiegokolwiek spotkania z psami.

Jeśli znasz swoją okolicę, prawdopodobnie wiesz, gdzie mieszkają psy i którędy chodzą lub wędrują.

Unikaj tych miejsc jak zarazy.

Jeśli nie jest to możliwe, jedź do odległego miejsca na spacery.

Możesz też ograniczyć długość trwania lub dystans waszych wycieczek, ale rób je częściej, aby uniknąć wpadki na dywanie.

Jeśli pojawi się jakiś pies na smyczy, najlepszym sposobem działania jest trzymanie zwierząt na dystans.

Przejdź na drugą stronę ulicy.

Jeśli uniknięcie konfrontacji nie jest możliwe, ostrzeż drugiego właściciela, że Twoja suka ma cieczkę.

W końcu, jeśli masz przyjaciela lub członka rodziny, który chce towarzyszyć ci na spacerze, może to być świetną pomocą.

Taka osoba pomoże nie tylko z wyprzedzeniem rozpoznać samca, ale może również pomóc w kontrolowaniu sytuacji, gdy jakiegoś spotkasz.

Czy majtki i dezodoranty działają?

Popularne porady sugerują, aby pocierać czubek psiego ogona mentolem lub dezodorantem komercyjnym przeznaczonym dla suk w cieczce, aby zamaskować jej zapach na spacerach.

Niestety, podczas gdy mentol pomaga zmniejszyć ilość wydzielanego przez psa zapachu, nie tłumi go w całości.

Mogą one więc pomóc, gdy pies jest daleko, nie sprawdzają się natomiast przy bliskich odległościach.

Dodatkowo pozostaje zapach moczu pozostawionego przez sunię, który z całą pewnością zwietrzy zainteresowany samiec.

Majtki lub pieluchy dla suk w cieczce również mogą być opcją w celu obniżenia zapachu i zredukowania ryzyka zajścia w ciążę, jeśli spotka ona psa płci męskiej.

Ale nie są to środki antykoncepcyjne i nie powinny być traktowane jako takie.

W rzeczywistości największą korzyścią ze stosowania majtek jest po prostu trzymanie czystości w pomieszczeniu, w którym znajduje się suka podczas cieczki.

Używanie ich na spacerach w celu zmniejszenia dystrybucji zapachów i ryzyka niechcianej ciąży jest tylko dobrym efektem ubocznym.

Zastanów się nad sterylizacją suki

Jedna ostatnia rada: jeśli nie planujesz rozmnażania, powinieneś poważnie przemyśleć kastrację.

Czemu?

Wysterylizowane suki nie mają cieczki.

Oznacza to, że przez okrągły rok może ona spacerować nawet z nie wykastrowanymi psami bez obawy zajścia w niechcianą ciążę.

Czy moja suka może być sterylizowana, gdy jest w cieczce?

Zabieg sterylizacji podczas cieczki jest dużo bardziej ryzykowny, niż w jakimkolwiek innym momencie.

Macica i pochwa znajdują się w stanie zapalnym i są mocno ukrwione, a przez to chirurgia jest trudniejsza i bardziej niebezpieczna niż w innym czasie.

Kiedy suka jest w cieczce, zwiększa się dopływ krwi zarówno do macicy, jak i do jajników.

Generalnie można kastrować sukę podczas cieczki, ale jest to ryzykowne i niewskazane.

Zaleca się przeprowadzenie sterylizacji około 2 miesiące po ustąpienia krwawienia.

O ile nie ma pilnego powodu, lekarz z pewnością odradzi ci zabieg i odroczy go na moment spokoju płciowego.

Jest jeszcze jedno “okienko”, w które można się “wstrzelić” z zabiegiem sterylizacji – przypada ono na około 10-14 dzień po zakończeniu krwawienia.

Wielu właścicieli jednak nie jest w stanie doprecyzować, kiedy ten moment nastąpił, dlatego też lepiej jest odczekać pełne 2 miesiące po cieczce.

Suka w cieczce i niekastrowany pies pod jednym dachem – jak sobie poradzić?

Kiedy w domu przebywają zarówno suki, jak i samce, sprawy mogą przybrać burzliwy obrót, gdy jedna z suk wchodzi w cieczkę.

Podczas cyklu suka wydziela zapach atrakcyjny dla samców.

Gdy tylko pies go wyczuje, zaczyna wariować.

Podobnie – jeśli samica wyczuje samca w pobliżu, także staje się pobudzona (to znaczy bardziej pobudzona niż wcześniej).

Pierwszą troską dla właścicieli jest niechciana ciąża. Schroniska są już pełne opuszczonych lub osieroconych szczeniąt i naprawdę nie trzeba ich więcej.

Również hodowcy psów uważnie dobierają pary do rozrodu i nie rozmnażają ich tylko dlatego, że już mają parę psów.

Niestety, istnieje tylko jedno jedyne rozwiązanie, które działa:

odseparuj psa od suki podczas jej cieczki.

Oddzielenie psów wydaje się być logiczne, jednak nie jest to takie proste, jak się wydaje.

Separacja nie oznacza zamknięcia ich w oddzielnych pomieszczeniach lub zostawienie jednego na zewnątrz, a drugiego w środku.

To pomoże w uniknięciu niechcianej ciąży, ale psy nadal będą się słyszeć, czuć i piszczeć do siebie.

Nawet, jeśli Twój dom jest wystarczająco duży, by zamknąć ich w oddzielnych pokojach, nie rozwiąże to twoich problemów.

Prawdopodobnie słyszałeś o super-mocy psów – wyjątkowym zmyśle powonienia.

O ile nie będziesz miał możliwości spacerowania z obydwoma psami oddzielnie i na różnych terytoriach, z pewnością wyczują się nawzajem.

Suka w cieczce pozostawia charakterystyczny zapach, w związku z tym niepokój obu psów zasadniczo wzrośnie.

Używanie mentolu lub specjalnego sprayu na czubek ogona samicy może zmniejszyć (nie rozwiązać!) problem.

O wiele lepsze jednak jest takie ułożenie ścieżek spacerowych, by nie krzyżowały się one (jeśli to możliwe).

Używaj różnych drzwi i różnych bramek do wyprowadzania każdego psa.

To oczywiście nie gwarantuje, że nie wyczują się, ale na pewno trochę zmniejszy ich niepokój.

Jeśli masz możliwość umieszczenia jednego z psów gdzieś dalej (u znajomych, rodziny) – przemyśl to rozwiązanie.

Chociaż istnieją również problemy związane z takim postępowaniem:

  1. Po pierwsze: Twój pies może nie być przyzwyczajony do przebywania w innych miejscach poza domem. Chcemy przecież zmniejszyć stres, a nie dodatkowo pogłębiać go. Wysłanie psa do miejsca, które zna i w którym przebywał z osobami znajomymi i zaprzyjaźnionymi może być całkiem dobrym rozwiązaniem. Suki są w cieczce średnio przez 21 dni. To długi okres w nieznanych warunkach. Jeśli to możliwe, pozwól swojemu psiakowi przyzwyczaić się do wizyty jeszcze przed cieczką samicy.
  2. Drugi problem to: dokąd wysłać zwierzę? Nie każdy ma możliwość powierzenia swoich zwierząt komuś innemu. Poza tym, jeśli chcesz umieścić podopiecznego w domu przyjaciela, to czy on akceptuje psiaka dobrowolnie? Rozwiązaniem może być hotel dla psów. Wysokiej jakości hotele dla psów oferują profesjonalny personel, który może nawet poradzić sobie ze stresem psa, jeśli nie jest on przyzwyczajony do pobytu w obcym miejscu. Niektóre hotele przyjmują suki w cieczce za dodatkową opłatą. Jednak 21 dni to dłużej niż typowe wakacje, dlatego też lepiej jest wysłać zwierzę do kogoś, z kim psiak jest zaprzyjaźniony.
  3. Trzeci problem: którego psiaka wysłać na “wakacje”? Najczęściej jest to samiec, ponieważ powoduje mniej problemów. Oczywiście, możliwe jest również wysłanie samicy, ale przyszły opiekun musi dokładnie wiedzieć, co się dzieje i powinien mieć doświadczenie w postępowaniu z sukami w cieczce. Nie możesz powiedzieć: “Tak, ma cieczkę, jest trochę niespokojna.. ale nie jest tak źle”. Owszem – jest źle. Dbanie o sukę w cieczce wymaga doświadczenia i wiedzy.

Zawsze należy rozważyć sterylizację lub kastrację (jednego lub obojga) w sytuacji, gdy nie prowadzisz hodowli i nie planujesz rozmnażać swoich psów.

Jeśli wysterylizujesz sukę, nie będzie miała ona już więcej cieczki i problem zostanie rozwiązany.

Jeśli wykastrujesz psa, nie będzie on interesował się suką w cieczce, więc problem również zostanie rozwiązany.

Złe wieści to takie, że będziesz musiał poczekać na sterylizację, aż cieczka u psa dobiegnie końca.

W każdym natomiast momencie możesz wykastrować psa.

I podczas gdy “świeżo” wykastrowane psy mogą jeszcze wykazywać niewielkie zainteresowanie suką, niechciana ciąża jest całkowicie rozwiązana i nie musisz separować swoich podopiecznych.

Aktywność fizyczna obu psów:

nie sprawi ona, że psy będą wystarczająco zmęczone, aby unikać kontaktu, ale jeśli nie chcesz ich rozdzielać, umieszczać w hotelu lub kastrować, to może być Twoja jedyna opcja.

Obejmuje ona bieganie, długie spacery, trening i dobrą zabawę z obojgiem.

Oznacza to, że każde działanie musi być wykonane z każdym psem z osobna, jeden po drugim.

Jak przewidzieć, kiedy pojawi się cieczka u suki?

Przewidywanie czasu wystąpienia cieczki jest bardzo ważne dla hodowców psów.

W większości przypadków to samice są zabierane do samca i – nie znając przybliżonego czasu wystąpienia owulacji – trudno jest dokonać jakichkolwiek uzgodnień.

Poza tym, właściciele niesterylizowanych samic borykają się z planowaniem wakacji, ponieważ powierzenie przyjacielowi suki na weekend może okazać się dla niego koszmarem, jeśli nagle wejdzie ona w cieczkę. Przechowuj udokumentowany przebieg wcześniejszych cykli rujowych swojej suki.

Niestety, prowadzenie rejestru dawnych cykli jest jedynym sposobem (przynajmniej w przybliżeniu) na oszacowanie, kiedy rozpocznie się następna cieczka u psa.

Zwykle pojawia się ona u suk co 5-8 miesięcy, przy czym najczęstszy wzór to 2 razy w roku lub co sześć miesięcy.

Występują jednak nieprawidłowości, a niektóre psy mogą pokazywać objawy cieczki nawet 4 razy w roku, albo też przeciwnie – tylko raz na rok lub 1,5 roku.

Na szczęście w normalnych warunkach częstotliwość rui u suk stabilizuje się w miarę osiągania dojrzałości.

Oznacza to, że gdy nadszedł czas na rozmnażanie, zdrowa sunia powinna mieć już ustabilizowany schemat cyklu rujowego.

Przez “stabilny wzór” rozumiemy, że powinieneś być w stanie przewidzieć czas, w jakim pojawi się cieczka u psa z dokładnością do 1-2 miesięcy.

Zdaję sobie sprawę, że nie jest to nawet zbliżonego do satysfakcjonującego, ale są także dobre wieści.

Po rozpoczęciu cyklu płciowego masz jeszcze trochę czasu na zaplanowanie krycia.

Począwszy od pierwszego dnia cieczki, nadal masz kilka, w większości przypadków minimum 8 dni, do owulacji.

To powinno dać ci trochę czasu na zarezerwowanie lotu, zorganizowanie hotelu i powiadomienie właściciela samca.

W okolicy terminu, kiedy suka powinna rozpocząć cieczkę, należy uważnie obserwować objawy, zwłaszcza zwracać uwagę na okolicę sromu i pojawienie się krwistej wydzieliny.

Nie zawsze jest ona czysto krwista, czasem ma żółtawe zabarwienie i niestety łatwo ją przeoczyć, jeśli się tego nie monitoruje.

Dziewczyna czyści się dużo bardziej niż zwykle i to także bywa sygnałem, że zaczyna się cieczka u psa. Możesz wytrzeć okolice krocza białą chusteczką, by sprawdzić, czy obecna jest wydzielina.

Następnym krokiem po tym, gdy zauważyłeś już objawy cieczki jest wizyta u lekarza weterynarii i sprawdzenie, czy się nie mylisz.

Pamiętaj, że poleganie na samych tylko objawach może wprowadzić w błąd, a Tobie zależy na precyzyjnym ustaleniu terminu krycia.

Jeśli przewidywana cieczka u psa wypada właśnie w terminie, kiedy sunia zaczęła krwawić, to najprawdopodobniej dobrze oszacowałeś czas i – jeśli masz doświadczenie – wizyta u lekarza może być pominięta.

Jednakże potwierdzenie cyklu rujowego w gabinecie jest naprawdę tańsze niż wycieczka do samca i odkrycie, że sunia wcale nie jest w cieczce, albo, ze przyjechałeś z nią w nieodpowiednim czasie.

Poza tym, jeśli chcesz skutecznie rozmnażać psy, weterynarz może Ci bardzo pomóc.

Zwłaszcza w odniesieniu do ustalenia optymalnego czasu krycia, który to wykrywany jest przez testy hormonalne.

Jak zatrzymać cieczkę u suk?

Zdarzają się także pytania, czy można zatrzymać cieczkę u suki.

Właściciele bywają niezadowoleni z sytuacji, gdy pies nie może wyjść samotnie do ogrodu, musi być strzeżony cały czas, a przez większość czasu jest niespokojny. Odpowiedź jest krótka – tak, można zatrzymać cieczkę u suki.

Kwestia tylko, czy rzeczywiście należy to robić?

Opiekunowie szukający odpowiedzi na to pytanie mogą być rozczarowani, ponieważ nadal będą musieli chronić swojego psa.

Okres wzmożonej czujności będzie krótszy, ale nie zniknie w ogóle.

Jeśli ktoś chce uniknąć kłopotu podczas cieczki, stosowanie leków nie jest najlepsza opcją.

Ale to zawsze wybór właściciela.

Jak wygląda przesuwanie cieczki u psów?

Cykl rujowy można zatrzymać za pomocą octanu megestrolu. Leki takie muszą być stosowane wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii i pod jego nadzorem.

Chociaż mogą być dostępne bez recepty w niektórych krajach, większość rynków światowych tego wymaga.

I nie bez powodu.

Octan megestrolu jest syntetyczną pochodną progesteronu.

W naturalnych warunkach poziom tego hormonu zaczyna wzrastać w okolicy owulacji u suki (około dziewiątego dnia cieczki).

Następnie tłumi on hormon zwany estrogenem, który wzrasta wcześniej i odgrywa istotną rolę w podtrzymywaniu cieczki.

Jeśli octan megestrolu, będący syntetyczną pochodna progesteronu, zostanie podany suce w początkowej fazie cieczki, produkcja estrogenu (hormonu, który jest wysoki przed owulacją) jest tłumiona i przestaje on wzrastać, co powoduje przerwanie cyklu rujowego.

Czy zatrzymywanie cieczki u psów jest bezpieczne?

Hamowanie cieczki za pomocą ostanu megestrolu brzmi jak łatwa i nieszkodliwa modyfikacja hormonalna. Jak zwykłe przyspieszenie stanu rzeczy i wcześniejsze zakończenie cyklu rujowego, są jednak sprawy, o których powinieneś wiedzieć.

  • Zalecenia weterynaryjne i instrukcje producenta. Wspomniałam o tym już wyżej, te tłuste, pogrubione litery – to ważne. Nie należy samemu wprowadzać i stosować leków hormonalnych. Poproś lekarza o instrukcje, nie przekraczaj zaleconych dawek i poinformuj go, jeśli wystąpi nieoczekiwany problem.
  • Przeciwwskazania. Powinno się zachować ostrożność, stosując lek u młodych suk, u których nie rozwinęły się jeszcze stabilne cykle płciowe lub u psów poddanych stresowi. Przeciwwskazania, nie opisane tutaj, muszą być omówione z lekarzem weterynarii. Octanu megestrolu NIE należy stosować u:
    • suk ciężarnych,
    • suk z chorobami macicy,
    • psów z cukrzycą,
    • suk z guzami sutka.
  • Skutki uboczne. Podobnie, jak większość leków, octan megestrolu ma długą listę działań ubocznych. Są one różne, poczynając od zwiększonego apetytu ( i przyrostu masy ciała) lub zmęczenia, skończywszy na guzach sutka, a niektóre badania wykazały nawet rozwój cukrzycy. Niektórzy mogą powiedzieć, że większość leków ma taki wachlarz objawów ubocznych, a mimo to są one stosowane. Owszem, każde leczenie polega na podejmowaniu ryzyka. Jeśli leczymy raka, możemy podjąć ryzyko zachorowania na cukrzycę – tu na szali kładziemy przecież życie. Ale jeśli “leczymy” cykl płciowy (który nie jest nawet chorobą), cukrzyca jest niepotrzebnym ryzykiem, bez względu na to, jak małym.
  • Trzymaj psa odizolowanego podczas terapii. Podczas gdy w większości przypadków, terapia ma na celu zahamowanie cyklu rujowego i ograniczenie zmartwień o niechcianą ciążę, nadal musisz unikać krycia przez samca. Zwykle trwa to osiem dni lub dłużej. Jeśli dojdzie do pokrycia, należy zaprzestać podawania leku (chyba, że weterynarz mówi, żeby kontynuować terapię, co często ma miejsce, gdy do kopulacji doszło pod koniec terapii).
  • Zastanów się nad sterylizacją. Jeśli octan megestrolu był podawany w celu uniknięcia cieczki, a sunia nie jest przeznaczona do rozrodu, powinieneś przemyśleć sterylizację. Jednakże operacja musi być wykonana w momencie spokoju płciowego. Jeśli powyższe przeciwwskazania lub działania niepożądane cię nie przeraziły, możesz poprosić lekarza weterynarii o więcej informacji na temat zatrzymywania cieczki u suki. Leczenie należy rozpocząć w ciągu pierwszych trzech dni cieczki. Pamiętaj, że lista skutków ubocznych i działań niepożądanych to nie tylko słowa spisane na kartce papieru. To naprawdę się dzieje. Jeśli jesteś odpowiedzialnym właścicielem psa, powinieneś uniemożliwić występowanie cieczki poprzez sterylizację chirurgiczną, a nie blokować sukę hormonalnie za każdym razem, gdy zaczyna się cieczka u psa.

Czy są jakieś leki, które mogą zapoczątkować cieczkę?

Istnieje kilka metod, które pomagają w indukowaniu cyklu rozrodczego u suk, jednak nie służą do eksperymentowania i nie należy ich stosować “dla zabawy”.

W większości przypadków są one stosowane jako lekarstwo na niepłodność, a jeśli Twój pies jest zdrowy, nie powinieneś przyspieszać cieczki.

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli sunia ma problem z niepłodnością.

Czy Twoja wysterylizowana samica znowu ma cieczkę?

Zdarzają się sytuacje, gdy u wysterylizowanej suki pojawiają się objawy cieczki – popiskuje ona, jest niespokojna, zauważalny jest obrzęk sromu.

Krwista wydzielina pochwy nie musi być obecna, ale suka ewidentnie zachowuje się tak, jakby miała cieczkę.

A przecież usunięto jej macicę i jajniki! Więc jak to możliwe? Operacja sterylizacji, która nie została wykonana wystarczająco starannie nie zapobiegnie wystąpieniu cieczki u suki.

Zdarza się, że podczas reoperacji lub badania usg znajdowane są jajniki lub ich fragmenty, które – pozostawione w jamie brzusznej – cały czas wykazują aktywność hormonalną.

Samica nie zajdzie już w ciążę, jednak objawy cieczki mogą utrzymywać się i występować cyklicznie podobnie, jak to miało miejsce jeszcze przed zabiegiem.

Zasadniczo istnieją 2 możliwe przyczyny, dla których sterylizowana samica wykazuje objawy cieczki:

  • Sterylizacja była niekompletna. Oznacza to, że narządy rozrodcze suki nie zostały usunięte w całości. Czasami wystarczy kilka pozostawionych komórek jajnika, by utrzymać produkcję hormonów, odpowiedzialnych za cykl rujowy.
  • Objawy obserwowane przez właściciela nie są objawami cieczki, ale są przejawem innych problemów behawioralnych lub medycznych. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania dalszej pomocy. Szczególnie, jeśli u suni zauważysz krwawienie z dróg rodnych.

Pamiętaj, że sterylizacja samicy jest nieodwracalna.

Raz wykonana, ale w staranny sposób sprawia, że suka nie wejdzie już w cieczkę i nie będzie mogła mieć potomstwa.

Chyba, że pojawią się kłopoty opisane powyżej.

Czy samce psów również przechodzą cieczkę?

Wbrew pozorom to dość częste pytanie.

Nie musisz się martwić, jeśli Twój pies nie miał jeszcze cieczki.

Samce psów jej nie mają.

Powszechne są jednak opinie, że samce mają cieczkę cały czas.

I rzeczywiście – fakt, że samce reagują na suki w cieczce przez większość czasu może nasuwać tego typu wnioski.

Badania wykazują, że psy są w stanie kryć sukę nawet 5 razy dziennie.

Jednak nie można powiedzieć, że samce psów przechodzą cieczkę.

Ich układ rozrodczy działa inaczej.

Przez cały czas są one gotowe do zapłodnienia, ale nie można tego nazwać cieczką.

Cykl płciowy u samic nie reprezentuje tylko tych 2 stanów: rui i braku rui.

Jest to zestaw czterech etapów:

  1. Przebywania w cieczce.
  2. Braku cieczki.
  3. Przygotowywania do cieczki.
  4. Odpoczywania po cieczce.

Na te 4 fazy nie mają wpływu czynniki zewnętrzne, obecność samców, cykl świetlny, czy pogoda.

Jednakże psy nie mają tych 4 cykli.

Na ich zdolność do rozmnażania ma wpływ inicjacja zewnętrzna, w większości przypadków poprzez wyczuwanie zapachu samicy w cieczce.

I pomimo że psy są w stanie kryć sukę przez większość czasu, hodowcy dopuszczają psy do rozrodu tylko wtedy, gdy ich narządy rozrodcze oraz ogólny stan zdrowia są w doskonałym stanie.

Jeśli więc zauważyłeś u swojego psa objawy podobne do tych, które występują u suk w cieczce, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, ponieważ albo Twój pies ma problem medyczny, albo on jest nią 🙂

Jak być odpowiedzialnym właścicielem samca, gdy suka z sąsiedztwa ma cieczkę?

Wiele osób uważa, że tylko właściciele samic są odpowiedzialni za aktywność seksualną swoich psów.

Jednak prawda jest taka, że to Twój pies i ty jesteście odpowiedzialni, jeśli ucieka on z posesji w celu krycia, demoluje ogrodzenie i wyrządza jeszcze więcej szkód, np. w postaci niechcianej ciąży.

Jako właściciel samca powinieneś być uważny – samice w cieczce mogą znajdować się w pobliżu praktycznie przez cały czas.

Większość suk przechodzi cieczkę 2 razy w roku i trwa to prawie przez miesiąc.

Oznacza to, że jeśli w twoim sąsiedztwie mieszka 6 niesterylizowanych suk, istnieje duża szansa, że pies będzie narażony na zapach suki w cieczce przez większą część roku.

Wniosek z tego taki, że musisz nauczyć się radzić sobie ze swoim psem, odpowiednio postępując i uspokajając go.

Poniżej kilka rad, jak to zrobić:

  • Kastracja psa. Jest to najskuteczniejsza metoda, dzięki której Twój pies kompletnie straci zainteresowanie sukami w cieczce. Ma jednak kilka wad, z których najistotniejszą jest niemożność posiadania potomstwa. Jeśli Ci to nie przeszkadza, kastracja ułatwi życie Twoje i Twojego psa.
  • Zabawa. Pomaga odciągnąć uwagę psów od suk znajdujących się w pobliżu. Jeśli pies jest szczęśliwy i rozbawiony w domu, jest mniej zainteresowany światem zewnętrznym. Pamiętaj jednak, ze nawet całkowicie spokojny pies może stać się agresywny i nieprzewidywalny, gdy suczka w cieczce znajduje się w pobliżu. W takich sytuacjach nigdy nie zostawiaj dzieci bawiących się z psem bez nadzoru.
  • Spacery. Pomagają zaspokoić potrzeby psa w kontaktach poza domem oraz pomagają spożytkować nadmiar energii, którą posiada.
  • Trening. To także forma aktywności, która ma na celu zabawienie psa, odciągając jego myśli od kobiet 🙂 Regularny trening sprawi, że pies będzie posłuszny twoim komendom. Jeśli będzie miał zamiar się wymknąć, zawołaj go stanowczo. Jeśli zachowuje się bardzo niespokojnie, nakaż mu leżeć albo siedzieć. Łatwiej uspokoić psa, który współpracuje z tobą.
  • Ograniczenia. Jeśli Twój pies ciągle ucieka, spróbuj dowiedzieć się, jak on to robi. Czy ogrodzenie jest zbyt niskie? Zepsute? Nie zawsze możliwe jest rozwiązanie problemu (np. budowa wyższego płotu), a po usunięciu jednego słabego ogniwa, Twój pies może znaleźć kolejne. Jeśli jednak ogrodzenie rzeczywiście jest zbyt małe lub przerwane, należy je naprawić. Pamiętaj, że instynkty seksualne są naturalne i nie możesz karać swojego psa, że się im poddał. To jedno z najsilniejszych praw natury, a twoim obowiązkiem jest uspokoić swojego psa, gdy w pobliżu znajduje się suka w cieczce.

Czy gdy moja suka się zestarzeje, wejdzie w okres menopauzy?

Suka może być płodna i wykazywać objawy cieczkowe do końca jej życia.

Jej płodność może nieco spadać, ale suka nie przechodzi menopauzy a taki sposób, jak ludzie.

U psów nie ma konkretnego wieku, w którym przestają mieć cieczkę.

Proces starzenia się może jednak sprawić, że każda następna cieczka u psa będzie coraz bardziej odległa od poprzedniej.

Zwykle zjawisko to rozpoczyna się w wieku około 6 lat, ale zależy to w dużej mierze od rasy, a także skłonności osobniczych każdej suni.

Dobrze jest wysterylizować dziewczynę w późniejszych latach jej życia, nawet jeśli miała już miot lub kilka miotów po to, by zapobiec niebezpiecznym powikłaniom, jakie może nieść ze sobą potencjalne poczęcie.

Podsumowanie

Kiedy samica wchodzi w okres cieczki niedoświadczeni właściciele zazwyczaj radzą sobie z tą sytuacją na dwa sposoby.

Jedni wpadają w panikę i gorączkowo pytają:

Co robić, jak robić? Czy powinniśmy wziąć wolne w pracy?

Inni natomiast ignorują ten fakt i traktują psa jak zwykle.

Ważne jest, by wiedzieć, czego można się spodziewać i potrafić odpowiednio zareagować w sytuacjach kryzysowych.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego opracowania wiele wątpliwości zostanie rozwianych, a zawiłe i złożone meandry psiego dojrzewania staną się bardziej zrozumiałe i łatwiejsze do przewidzenia.

 

Wykorzystane źródła >>

lek wet Krystyna Skiersinis

Lekarz weterynarii Krystyna Skiersinis

Pracuję w Przychodni Weterynaryjnej w Myślenicach. Ze względu na specyfikę placówki zajmuję się głównie szeroko rozumianą diagnostyką, onkologią, rozrodem zwierząt, medycyną regeneracyjną, dermatologią. Swoją przyszłość chciałabym związać z kardiologią.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze
monika
monika

Dzień dobry, chciałabym zapytać o dwie sprawy. Mam 1,5 roczną suczkę (labek), która dostała drugą cieczkę niecałe pół roku po zakończeniu pierwszej (planowaliśmy kastrację na wakacjach, ale w tej sytuacji zmuszeni jesteśmy zaczekać), czy to normalne że druga cieczka pojawiała się tak szybko? Moja pani weterynarz ma wątpliwości i namawia na wykonanie badań związanych z hormonami, ale chciałabym poznać jeszcze inne opinie.

Drugie pytanie dotyczy chudnięcia suczki podczas cieczki. Zauważyłam, że suczka w ciągu ostatnich kilku dni (drugi tydzień cieczki) troszkę schudła, czy można to identyfikować właśnie z cieczką? Sunia zachowuje się zupełnie normalnie, jest radosna, “przytulasna”, chętna do zabawy pomimo upału i jak zawsze cieszy się apetytem, ale mimo wszystko to chudnięcie mnie trochę niepokoi. Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam

Lekarz weterynarii Magdalena Zdanowska
Lekarz weterynarii Magdalena Zdanowska
Odpowiedz  monika

Dzień dobry.
Sezonowość cyklu rujowego może wykazywać pewne odstępstwa u zwierząt, także u psów. Odstępy pomiędzy cieczkami nie wynoszą u każdej suczki równo sześć miesięcy, może to być trochę mniej jak i więcej. Oczywiście skrócenie tego czasu poniżej pięciu miesięcy może już zastanawiać, ale jeśli wypływ jest prawidłowy, nie trwa zbyt długo, samopoczucie suczki jest dobre, to również może to być w granicach fizjologii. Niewielkie chudnięcie podczas cieczki także czasami może się zdarzyć, jeśli zwierzę ma mniejszy apetyt. Jednak jeśli lekarka ma jakieś wątpliwości, myślę warto jest wykonać zalecone badania.

Pozdrawiam, lek. wet. Magdalena Zdanowska.

CAVE CANE
CAVE CANE

Bardzo dobrze napisany temat. Można jeszcze poprawić literówki i będzie doskonale.

Kamila
Kamila

artykul wyczerpujacy temat do konca, bardzo przydatny. jednak nie podoba mi sie demonizowanie cieczki. nigdy nie czulam, jakobym miala “nie miec zycia” przy cieczkach moich suk. zmiana wkladki w majtkach psa to jedyne co sie zmienia w moim zyciu. suki (juz 4 na moim koncie) ani nie ciagna bardziej do psow (u jednej moge to nazwac byciem bardziej przyjazna, i to niezaleznie od plci psa), ani tym bardziej sie nie nadstawiaja. przez caly okres cieczki sa tak samo nieprzystepne. o psach ciagnacych sie korowodem nawet nie wspomne, bo to w dzisiejszych czasach lekkie przekolorowanie. tak wiec dla mnie cieczka to zaden problem, wiekszym problemem bylby szalejacy za sukami pies.

natalia
natalia

Dzień dobry, chciałabym wiedzieć czy ruchy kopulacyjne podczas pierwszej cieczki u młodej suni 5,5 miesiąca to zachowanie normalne czy powinnam zwrócić sie do lekarza lub behawiorysty. Dodam, że przed cieczką nie zdarzało się takie zachowanie, a ruchy kopulacyjne zaczeły się 6-7 dnia cieczki. Nie jestem dokładnie pewna kiedy się rozpoczeła, bo suczka wszystko dokładnie wylizuje.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  natalia

Dzień dobry.
Ruchy kopulacyjne mogą się pojawić nawet przed pierwszą cieczką i wcale nie muszą oznaczać popędu. Mogą świadczyć o chęci dominacji, lub o chęci wyładowania jakichś frustracji. Co do samej cieczki, proszę uważnie obserwować pupilkę, bo już po pierwszej cieczce może pojawić się ciąża urojona albo ropomacicze. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów (na przykład zwiększonego pragnienia, zmniejszonego apetytu, wypływu z dróg rodnych) proszę się jak najszybciej skontaktować z lekarzem weterynarii. Przypomnę też, że już po pierwszej cieczce, suka może zajść w ciążę, jeśli dojdzie do kontaktu z samcem.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Cezary
Cezary

Witam mam pytanie czy suczka po cieczce , albo na końcówce jest bardzo senna tylko by spala i nic nie robiła, bo tak ma parę dni? Rasa shih tzu i pierwsza cieczka

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Cezary

Dzień dobry.
Jeśli do tej pory pupilka się tak nie zachowywała, koniecznie proszę skontaktować się z lekarzem weterynarii. Nawet po pierwszej cieczce może dojść do rozwoju ropomacicza, ciąży urojonej, do zapalenia gruczołu mlekowego. Pierwszym objawem tych wszystkich schorzeń jest właśnie osowiałość i niechęć do aktywności. Warto wykonać pupilce USG aby upewnić się, czy w macicy nie zbiera się żadna niepokojąca treść. Proszę pamiętać, że 3 miesiące po cieczce warto rozważyć kastrację pupilki – zabieg wykonany profilaktycznie zmniejsza szanse na wystąpienie guzów na listwie mlecznej i uchroni pieska przed wymienionymi przeze mnie wyżej chorobami.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Weronika
Weronika

Dzień dobry,
Dziękuje za świetny wyczerpujący artykuł.
Często po cieczce może pojawić się ciąża urojona u suni.
Czy są jakieś metody które pozwalają zapobiegać ciąży urojonej? Jakieś działania?
Mamy ośmiomiesięczną sunię Jack russell terrier u której wlasnie zaczęła się pierwsza faza cieczki.
Z góry dziękuje za odpowiedź 🙂

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Weronika

Dzień dobry.
Najlepszą metodą na to, by nie dopuścić do rozwoju ciąży urojonej jest kastracja po pierwszej cieczce – zazwyczaj po 3 miesiącach macica nie jest już przekrwiona i zabieg można bezpiecznie przeprowadzić. Niestety nie da się przewidzieć, czy ciąża urojona wystąpi, czy nie, przez co nie da się w inny sposób zapobiec temu schorzeniu. Przypomnę, że gdy zauważy Pani pierwsze symptomy ciąży urojonej, warto ograniczyć ilość spożywanego pożywienia, zabrać pupilce zabawki, które mogłaby niańczyć, zwiększyć ilość i długość spacerów oraz absolutnie nie odciągać mleka z sutków.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Kasia
Kasia

Dzień dobry, dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienia w artykule. Mam 8-miesięczną sunię owczarka niemieckiego, od 2-4 tygodni szybko się męczy, długo dyszy nawet po małym wysiłku, nie chce spacerować, ostatnio dwa razy nagle zachowała się dość agresywnie, co dotąd nigdy się nie zdarzyło. Mam nadzieję, że to objawy zmian hormonalnych, ale nie widać śladu plamienia. Jak ewentualnie można rozpoznać cichą ruję u psa?

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Kasia

Dzień dobry.
Cicha ruja u psa, lub biała cieczka, jak sama nazwa mówi, przebiega praktycznie bez objawów, nie da się rozpoznać, czy to już, czy może jeszcze nie. Jeśli chce Pani uzyskać pewność warto wybrać się do lekarza weterynarii i wykonać cytologię z pochwy. Na podstawie badania mikroskopowego uzyskanego w ten sposób materiału lekarz określi w jakiej fazie cyklu znajduje się Pani pupilka. Alternatywą może być oznaczenie poziomu hormonów płciowych. Proszę pamiętać, że szybkie męczenie się może też wskazywać chociażby na przegrzanie, odwodnienie, albo na poważniejsze schorzenia, na przykład problemy kardiologiczne. Jeśli ta sytuacja będzie się powtarzała, warto omówić to z lekarzem prowadzącym. Przypomnę też, że nawet po białej cieczce pupilka jest narażona na wystąpienie ropomacicza. Wypływy z dróg rodnych, śluzowate, ciągnące się, a także osłabienie, osowiałość, podniesiona temperatura i ogromne pragnienie, powinny być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.