Książeczka zdrowia psa i kota: co zawiera i kto ją uzupełnia?

Książeczka zdrowia psa i kota
Książeczka zdrowia psa i kota

Posłuchaj wersji audio artykułu:

Dokumentacja medyczna pacjentów, zarówno czworonożnych jak i dwunożnych, jest niezwykle istotna, powinny być w niej zawarte wszystkie ważne informacje na temat stanu zdrowia psa czy kota. Każda wizyta w weterynarza, zabieg chirurgiczny, elementy profilaktyki lub inna pilna interwencja powinna być dokładnie opisana. Niestety, nie ma jednego, zunifikowanego systemu łączącego wszystkie przychodnie i gabinety weterynaryjne, który pozwalałby na dostęp do wszystkich danych medycznych naszych czworonożnych pacjentów. Większość lekarzy weterynarii decyduje się na wpisywanie historii leczenia do książeczek zdrowia pacjenta, jednak nie jest to regułą. Czy są to dokumenty obowiązkowe? Kto powinien je wydawać i uzupełniać dane w nich zawarte? Czy są jakieś alternatywy dla książeczek zdrowia? I czy książeczkę zdrowia psa i kota należy mieć na każdej wizycie? W poniższym artykule znajdziecie Państwo odpowiedzi na te pytania.

Co to jest książeczka zdrowia psa i kota?

Co to jest książeczka zdrowia psa i kota?
Co to jest książeczka zdrowia psa i kota?

Książeczka zdrowia psa i kota, to zazwyczaj mały zeszyt z najważniejszymi informacjami o stanie zdrowia zwierzęcia. Zakładana jest przy okazji pierwszych czynności profilaktycznych, zatem powinien ją wydawać hodowca, wraz z zakupionym zwierzęciem. Przy adopcji psa czy kota, dostęp do książeczki powinno zapewnić schronisko, fundacja lub stowarzyszenie, pustą książeczkę można też kupić u lekarza weterynarii lub w dobrze wyposażonym sklepie zoologicznym. Książeczki mogą różnić się od siebie okładką, informacjami zawartymi w środku, ilością stron przeznaczonych na dane wpisy, jednak większość istotnych informacji, jakie powinny się w nich znaleźć, jest taka sama.

Uzupełnianie książeczki zdrowia psa i kota

Uzupełnianie książeczki zdrowia psa i kota
Uzupełnianie książeczki zdrowia psa i kota

Pierwsze strony książeczki zdrowia psa i kota powinien wypełnić hodowca lub opiekun zwierzęcia. Powinny się znaleźć na nich informacje takie jak imię pupila, data urodzenia, umaszczenie, znaki szczególne oraz numer mikroczipu. Przypomnę, że warto zadbać o to, by zwierzę było zaczipowane, a numer należy zarejestrować w bazie danych, tak, aby przy zagubieniu psa lub kota, pupil szybko odnalazł swojego opiekuna. W większości schronisk i fundacji, a także w prawie wszystkich hodowlach, zwierzęta wydawane do nowego domu są już oznakowane. Więcej o czipowaniu przeczytacie Państwo w artykule: Chip dla psa: kiedy czipować i ile to kosztuje [Lek wet Katarzyna Hołownia] (cowsierscipiszczy.pl). Na kolejnej stronie książeczki zdrowia psa i kota należy uzupełnić dane opiekuna – imię i nazwisko, oraz dane kontaktowe.

Profilaktyka

Książeczki zdrowia są najbardziej potrzebne przy uzupełnianiu danych o profilaktyce. To w książeczce należy wpisywać daty szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym, szczepienie przeciwko wściekliźnie (ta informacja powinna się też znaleźć w paszporcie, jeśli pies lub kot go posiada), daty odrobaczenia oraz zastosowania środków przeciwko pasożytom zewnętrznym. Dzięki regularnemu uzupełnianiu informacji o zabiegach profilaktycznych, łatwiej jest zapamiętać daty kolejnego odrobaczenia lub podania środka przeciwko pchłom i kleszczom. 

Wpisy o szczepieniach psa i kota powinny być wykonane przez lekarza weterynarii. Oprócz daty wykonania szczepienia, powinna się tam znaleźć naklejka z nazwą szczepionki i jej numerem seryjnym, a także data kolejnego szczepienia. Lekarz szczepiący zwierzę, powinien podbić się pieczątką z numerem prawa wykonywania zawodu. Niektóre książeczki mają specjalne strony, wyznaczone na uzupełnianie danych o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Mogą one zastąpić papierowe zaświadczenie o szczepieniu, wydawane przez lekarza – warto zwrócić uwagę, czy w książeczce zdrowia Waszych pupili jest wyznaczone miejsce na zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. W takich przypadkach, książeczkę warto mieć ze sobą przy okazji spacerów, aby w razie potrzeby mieć zaświadczenie o szczepieniu po ręką.

Wpisy o odrobaczeniu mogą być wykonywane przez lekarza weterynarii, jednak nie jest to obowiązkowe – leki przeciwpasożytnicze mogą być przecież kupione w zwykłym sklepie zoologicznym. Opiekun, który wybiera taką drogę zakupu preparatu, powinien sam wpisać datę podania leku, oraz nakleić naklejkę z nazwą preparatu (można też zapisać ją ręcznie). Warto też zaznaczyć, czy po podanym preparacie pupil miał jakieś objawy niepokojące, wymioty, biegunkę, oraz czy po odrobaczeniu w kale pojawiły się pasożyty. W takich przypadkach warto skonsultować kolejne kroki profilaktyki z lekarzem weterynarii.

Informacje dotyczące leczenia

W każdej książeczce znajduje się też miejsce poświęcone leczeniu pupila. Na tych stronach, lekarz, wykonujący czynności medyczne, może wpisać rozpoznanie choroby oraz zastosowane leki. Niestety, z doświadczenia wiem, że ilość miejsca w książeczce jest zbyt mała, aby dokładnie zapisać opis z badania klinicznego, objawy oraz szczegółowe dalsze zalecenia. Z tego powodu, wielu lekarzy rezygnuje z uzupełniania tej części książeczki zdrowia, lub uzupełnia tą część tylko skrótowo, zaznaczając schorzenie i nazwy użytych i wydanych do domu leków.

Daty cieczki i rui

W niektórych książeczkach znajduje się też miejsce do uzupełnienia daty kolejnej cieczki lub rui. Przy tej okazji warto zaznaczyć, jak intensywna była cieczka, jak długo trwała oraz czy w trakcie jej trwania wystąpiły jakiekolwiek objawy niepokojące. Jest to obszar, w którym wpisy powinien wykonywać opiekun zwierzęcia. Monitorowanie dat ostatniej aktywności płciowej jest istotne – przykładowo, niektóre schorzenia psów i kotów są chorobami hormonozależnymi, znajomość dat ostatniej cieczki lub rui znacznie ułatwia diagnostykę tych schorzeń. Jest to także ważna informacja w kontekście diagnostyki ropomacicza i zmian na listwie mlecznej, a także przy wyznaczaniu optymalnej daty zabiegu kastracji pupilki.

Ocena stanu zdrowia

W książeczce zdrowia psa i kota, warto wpisywać także inne informacje, które są istotne dla oceny stanu zdrowia zwierzęcia. Przykładem mogą być reakcje alergiczne na leki lub składniki pożywienia. Warto przy okazji wpisywania takich wiadomości dołączyć datę wystąpienia reakcji alergicznej u kota czy psa, oraz krótki opis objawów (na przykład biegunka, opuchlizna w miejscu iniekcji). Jeśli była taka potrzeba, gdy objawy alergiczne były bardzo nasilone albo gdy pupil czuł się źle, dobrze jest dodać także krótki opis z interwencyjnej wizyty u lekarza weterynarii. 

Inne informacje

W niektórych książeczkach, na końcowych stronach znajduje się miejsce na “inne informacje”. Co warto tam wpisywać? Z pewnością rozsądnie jest monitorować masę ciała pupila – zalecam, by moi pacjenci byli ważeni raz w miesiącu. Dzięki temu, łatwo zauważyć moment nadmiernego wzrostu masy ciała i szybko można wdrożyć odpowiednie zalecenia dietetyczne. Również na ostatnich stronach niektórych książeczek, można znaleźć ciekawostki, dotyczące długości życia zwierząt, zapotrzebowania na składniki żywieniowe, albo humorystyczne przeliczniki lat psich i kocich na ludzkie.

Miejsce w książeczce zdrowia psa i kota

Tak jak wspomniałam, w książeczkach zdrowia zwierząt, zazwyczaj jest dość mało miejsca, przeznaczonego na informacje o interwencjach lekarskich. Warto zatem założyć teczkę, lub segregator i po każdej wizycie prosić o wydanie opisu z wizyty. W opisie powinny znaleźć się szczegółowe informacje o samopoczuciu pupila, o wynikach badania klinicznego, zalecone i zastosowane w czasie wizyty leki oraz dalsze zalecenia. W wielu wypisach lekarze zawierają też informacje o kolejnej wizycie, lub zaleconych badaniach dodatkowych. W opisie z wizyty może być też zawarte skierowanie do specjalisty. Opisy z wizyt są szczególnie istotne po zabiegach chirurgicznych, kiedy zaleceń i leków wydanych do stosowania w domu jest dużo, warto mieć wszystko klarownie opisane. W teczce lub segregatorze zmieszczą się też wszystkie wyniki badań zwierzęcia, począwszy od badania krwi, skończywszy na badaniach specjalistycznych. Taką teczkę warto zabierać na kolejne wizyty u lekarza weterynarii, dobrze jest mieć ją przy sobie na dłuższych wyjazdach z pupilem, w razie gdyby zaszła konieczność odwiedzenia innego gabinetu weterynaryjnego. 

Na co zwrócić uwagę w książeczce zdrowia psa i kota?

Na co zwrócić uwagę w książeczce zdrowia psa i kota?
Na co zwrócić uwagę w książeczce zdrowia psa i kota?

Na co należy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o książeczkę zdrowia zwierzęcia? Przy adopcji lub zakupie psa i kota, należy sprawdzić, czy książeczka jest w jakikolwiek sposób uzupełniona, czy zwierzę było zaszczepione, odrobaczone i czy jest to odnotowane. Należy koniecznie upewnić się, czy numer czip wpisany w książeczce, zgadza się z numerem naszego zwierzaka. Przy wpisach odnośnie profilaktyki powinna znaleźć się pieczątka lekarza weterynarii, który wydał leki przeciwpasożytnicze lub zaszczepił zwierzę. Warto zwrócić uwagę, czy na pieczątce znajduje się prawo wykonywania zawodu. Niepokój powinna wzbudzić zupełnie czysta, nieuzupełniona książeczka

Kiedy warto mieć książeczkę zdrowia psa i kota przy sobie?

Książeczkę zdrowia psa i kota warto mieć przy sobie w czasie wizyt u lekarza weterynarii, zwłaszcza jeśli wizyty dotyczą zabiegów profilaktycznych, szczepienia lub odrobaczenia. W przypadku konieczności korzystania z hotelu dla zwierząt, lub usług petsitera także warto mieć uzupełnioną książeczkę. Tak jak wspomniałam, jeśli w książeczce jest miejsce na zaświadczenia o szczepieniu przeciwko wściekliźnie, warto ją mieć przy sobie na spacerach. 

Książeczka nie jest dokumentem obowiązkowym. Ułatwia jednak pilnowanie i przestrzeganie terminów kolejnych zabiegów profilaktycznych. Warto dbać o regularne uzupełnianie wpisów. Książeczka jednak nie powinna stanowić jedynej formy przechowywania dokumentacji medycznej pupila – oprócz niej, warto prosić o wydawanie opisów z wizyt lekarskich. 

 

Wykorzystane źródła >>

lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak

Jestem absolwentką wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Do moich zainteresowań należą medycyna zwierząt egzotycznych, chirurgia oraz onkologia. Obecnie pracuję w gabinecie weterynaryjnym we Wrocławiu. Od zawsze zakochana w kotach, szczęśliwa posiadaczka dwóch przedstawicieli rasy Maine Coon- Chałwy i Kokosa.

Dodaj komentarz

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.